Ulga termomodernizacyjna. W tym roku taniej ocieplimy dom?

Nowa ulga podatkowa wchodzi w życie, a na jej mocy w ciągu kolejnych trzech lat będzie można odliczyć od podatku nawet 53 tys. złotych. Kto i na jakich warunkach będzie uprawniony do skorzystania z ulgi? Co można rozumieć pod pojęciem "termomodernizacji budynków"? Jakie są najbardziej korzystne rozwiązania dotyczące docieplenia domu i w jakie technologie warto zainwestować? Co warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej?

Pojęcie termomodernizacji jest dość szerokie. To tak naprawdę wszystkie działania mające za zadanie poprawić bilans cieplny budynku. W szczególności do zadań takich zalicza się docieplenie ścian i stropów oraz zmiana systemów grzewczych (np. wymiana pieców itp.). Co tak naprawdę daje termomodernizacja domu? To przede wszystkim sposób na cieplejsze wnętrze zimą i obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Termomodernizacja ma jednak też znaczenie bardziej "globalne". Poprawiony bilans cieplny oznacza wygenerowanie przez piec grzewczy mniejszej ilości zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

W dobie intensywnych działań związanych z redukowaniem emisji zanieczyszczeń do powietrza, termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań, które powinny zostać wykonane w każdym gospodarstwie domowym. Pojedynczy dom z piecem węglowym nie stanowi oczywiście dużego zagrożenia dla całego środowiska. Jeżeli jednak popatrzymy na skalę krajową, problem staje się naprawdę realny.

Ulga termomodernizacyjna sposobem na redukcję kosztów ogrzewania?

Termomodernizacja ma jednak też wady, a podstawowa dotyczy wysokiego kosztu inwestycji. Kompleksowy remont dotyczący elewacji i przebudowa systemu grzewczego w bardzo optymistycznym wariancie może kosztować nawet około 30-40 tysięcy złotych. A to suma, która bardzo często przekracza możliwości finansowe. Na szczęście teraz możesz liczyć na wsparcie. Rząd stworzył program nowej ulgi podatkowej. Jaka jest jej wartość? Mowa o kwocie nieprzekraczającej 53 tysięcy złotych. Tą można odliczyć od dochodu nie w jednym, a trzech PIT-ach rozliczanych za kolejne lata.

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać w sytuacji, w której jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domu, a do tego rozliczamy się z fiskusem na podstawie podatku PIT według skali podatkowej, stawki 19-procentowej lub opłacając ryczałt. W ramach rządowego programu mamy szansę rozliczyć dwa typy wydatków. Po pierwsze, wymianę pieców starego typu opalanych węglem na urządzenia nowej generacji, emitujące mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Po drugie - ulgą objęte są wydatki na termoizolację budynków jednorodzinnych.

- W uldze termomodernizacyjnej trzy kwestie są szczególnie kluczowe. Po pierwsze, uprawniona do jej otrzymania jest bardzo szeroka grupa osób. Po drugie, jej zaletą jest stosunkowa łatwość dostępu - podatnik nie musi w tym wypadku wypełniać wniosków, przedstawiać załączników i czekać w nieskończoność na decyzję o jej przyznaniu. Po trzecie, zakładając, że skorzystamy z maksymalnego progu odliczenia, mamy szansę obniżyć swój podatek roczny o ponad 8 tysięcy złotych. - wyjaśnia Zuzanna Radek, ekspert portalu homebook.pl.

Udowodnienie prawa do ulgi? Wystarczą faktury!

Spełnienie wymogów zapisanych w ustawie jest dopiero pierwszym z koniecznych do podjęcia kroków. Poza tym należy udowodnić każdy z poniesionych wydatków. Na szczęście z tym nie powinno być dużego problemu. W razie potrzeby wystarczy przedstawić fiskusowi stosowny zestaw faktur VAT wystawionych po wykonaniu usługi.

Kiedy nie będziemy mieć możliwości skorzystania z ulgi? Tak naprawdę zapisy prawne przewidują jeden przypadek. Dotyczy on sytuacji, w której te same działania termomodernizacyjne podejmować będziemy przy wykorzystaniu innej formy pomocy państwa - a w tym np. dotacji uzyskiwanej w ramach programu "Czyste powietrze".

Ula termomodernizacyjna uzyskała przychylność Sejmu i Senatu. Stosowną ustawę pod koniec listopada 2018 roku podpisał również prezydent. Tym samym jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Czy to oznacza, że gdy zaczniesz np. termoizolację wcześniej stracimy prawo do odpisów podatkowych? Oczywiście nie. W takim jednak przypadku w ramach ulgi będziemy mogli rozliczyć tylko te wydatki, które zostaną poniesione już w nowym roku.

Sprawdź najnowsze informacje z rynku budowlanego w serwisie Budownictwo INTERIA.PL

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »