Zanim zaczniesz budować (cz. 3): Kosztorys
Przygotowanie kosztorysu jest bardzo ważne dla każdego inwestora. Dzięki niemu można odpowiednio zaplanować wydatki i ustalić budżet, określić możliwości inwestycyjne. Jest także wymagany przez banki udzielające kredytu.
Dobrze wykonany kosztorys pozwoli na prześledzenie kosztów poszczególnych etapów budowy, dobór odpowiednich materiałów budowlanych (stosunek ceny do jakości), dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych inwestora, określenia wstępnych warunków umowy z wykonawcą oraz ustalenia zapasu środków na ewentualne modyfikacje poszczególnych elementów kosztorysu.
Dzięki zestawieniu materiałów z kosztorysu w każdym składzie budowlanym uzyskamy aktualną wycenę wraz z ewentualnymi rabatami, możemy też przekazać go wykonawcy, aby to on na jego podstawie negocjował ceny z dostawcami.
Kosztorys składa się z dwóch części: przedmiaru robót (zliczenie powierzchni wszystkich elementów budynku i wycena materiałów budowlanych) oraz kosztów szczegółowych poszczególnych etapów budowy (prace budowlane, potrzebny sprzęt). Wykonuje się go na podstawie wyliczeń z projektu budowlanego po dokonaniu adaptacji do warunków miejscowych oraz po wyborze technologii, które będą stosowane do budowy domu.
Kosztorys można wykonać samodzielnie (np. za pomocą specjalnego programu komputerowego), jednak lepiej powierzyć tę pracę fachowcowi - projektantowi lub firmie, która będzie głównym wykonawcą robót budowlanych - co gwarantuje jego wiarygodność.
Ponieważ ceny zarówno robocizny, jak i wielu materiałów budowlanych są różne w różnych częściach kraju, należy zadbać o to, aby kosztorys był dostosowany do lokalnych warunków i cen.
Czytaj również: