Mieszkać prawie w piwnicy

Kondygnacje podziemne budynków praktycznie zawsze przeznaczane są na komórki lokatorskie czy miejsca postojowe. W atrakcyjnych lokalizacjach w zabytkowych piwnicach znajdują się klimatyczne kawiarnie czy małe sklepiki. Kiepskie oświetlenie, wilgoć, konieczność odpowiedniej wentylacji zupełnie nie sprzyja funkcji mieszkalnej.

Piętro to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na zakup mieszkania. Są osoby, które preferują ostatnie kondygnacje lub cenią sobie komfort, jaki daje mieszkanie na parterze. Niektórzy ze względów ekonomicznych (koszty ogrzewania) chcą mieć sąsiadów z każdej strony i nie przeszkadza im głośne tupanie piętro wyżej.

Na rynku dostępne są mieszkania w różnych typach budynków, na różnych kondygnacjach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

O ile mieszkanie na wysokim piętrze nikogo nie dziwi, a wręcz podnosi prestiż, tak już mieszkania położone w suterenach są dość kontrowersyjne i budzą negatywne emocje.

Reklama

Suterena to część budynku, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu gruntu, lecz poziom przynajmniej jednej ściany z oknami znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu przylegającego terenu. Krótko mówiąc, suterena to taka przechodnia kondygnacja pomiędzy parterem a poziomem "-1".

W Polsce sutereny kojarzą się z zaniedbanymi pomieszczeniami lub ze składzikiem na różne rzeczy. Mieszkań w suterenach się nie projektuje. Inaczej jest w Anglii. Ze względu na wysokie ceny i czynsze najmu mieszkań, szczególnie w Londynie, na lokale mieszkalne często adaptuje się przyziemia, czyli tzw. basement.

Takie piwnice są częściowo oświetlone światłem dziennym, są wyposażone i pełnią wszystkie funkcje, jakie powinno spełniać mieszkanie. Jedyną różnicą jest to, że przez małe okno widać stopy, a nie głowy przechodniów. Nie przeszkadza to mieszkańcom takich mieszkań i sutereny cieszą się dużą popularnością.

Na polskim rynku mieszkania w suterenach to rzadkość. W serwisie Otodom.pl zaledwie kilkanaście ofert sprzedaży mieszkań z całej Polski dotyczy lokalu w suterenie. Praktycznie zawsze znajdują się one w starszych, ale odremontowanych kamienicach w bardzo dobrej lokalizacji. W nowym budownictwie wielorodzinnym suteren nie ma i raczej długo nie będzie. Poniżej przedstawiamy oferty mieszkań w suterenach zamieszczone w serwisie Otodom.pl

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań w suterenie zamieszczone na portalu Otodom.pl, listopad 2016 r.

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl mieszkanie w suterenie, nawet w najwyższym standardzie nigdy nie będzie tak samo atrakcyjne jak lokal położony na jednej z naziemnych kondygnacji.

Niskie usytuowanie takiego mieszkania oraz często małe okna sprawiają, że przez większość część dnia konieczne jest dodatkowe oświetlanie mieszkania.

Jest to tylko jedna z wielu niedogodności mieszkania w suterenie. Jednak czasem warto rozważyć taki lokal.

Kiedy zakup mieszkania w suterenie może być ciekawą inwestycją? Taki lokal warto rozważyć szczególnie w kontekście najmu krótkoterminowego. Dla turystów, który planują spędzić w danym mieście kilka dni, ważniejsza jest lokalizacja, standard mieszkania i jego wyposażenie, niż kondygnacja, na której się ono znajduje. Dlatego przy racjonalnym ustaleniu kwestii cenowych i niezbędnym wysiłku włożonym w promowanie oferty, ze znalezieniem najemców nie powinno być większych problemów.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: piwnice | piwnica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »