TFI: Fatalne wyniki funduszy inwestycyjnych

Klienci TFI mają za sobą kolejny trudny miesiąc. We wrześniu prawie 80% funduszy inwestycyjnych z oferty krajowych instytucji poniosło straty.

Ich wynikom nie sprzyjała słaba koniunktura na światowych rynkach akcji oraz niewielkie zwyżki na krajowym rynku długu. Z 28 grup funduszy, dla których liczymy średnie stopy zwrotu, tylko dwie zdołały zakończyć wrzesień z niewielkim zyskiem.

Na początku miesiąca można jeszcze było mieć nadzieje na nadrobienie przynajmniej części strat z sierpniowej przeceny. Druga połowa września minęła jednak pod znakiem spadków. Głównym powodem pogorszenia koniunktury było rozczarowanie wynikiem posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym nie zmieniono poziomu stóp procentowych w USA.

Reklama

W efekcie amerykański indeks dużych spółek S&P500 spadł w minionym miesiącu o -2,6% w USD.

W Europie dodatkowym czynnikiem ryzyka na rynkach były kłopoty Volkswagena. Władze USA ujawniły, że niemiecki koncern motoryzacyjny jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. W efekcie indeksy giełd strefy euro odnotowały silniejszą przecenę we wrześniu.

Niemiecki DAX stracił -5,8%, a francuski CAC40 -4,2%.

Spadki na rynkach akcji w drugiej połowie września sprawiły, że do najsłabszych funduszy we wrześniu należały te, których zarządzający inwestują głównie na giełdzie w USA i innych rynkach rozwiniętych. Najniższe wyniki wypracowały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych oraz akcji amerykańskich (w obu przypadkach -4,5% w PLN).

Jednostki najsłabszych przedstawicieli obu grup JPMorgan - Highbridge US STEEP Fund Polska (Skarbiec - JPM AM Funds Polska SFIO) oraz NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych (NN SFIO) straciły na wartości ponad -6,0% we wrześniu.

PEŁNE NOTOWANIA FUNDUSZY TFI

Z niskimi wynikami musieli pogodzić się również klienci funduszy akcji tureckich oraz akcji japońskich. Na giełdzie w Stambule mieliśmy do czynienia z kolejnym - 5 już miesiącem spadków z rzędu. Indeks BIST100 stracił we wrześniu -1,3%. Dodatkowo negatywny wpływ na wyniki funduszy, których zarządzający inwestują nad Bosforem miało ponad -2,0% osłabienie liry tureckiej wobec zagranicznych walut (w tym złotego). W efekcie ich miesięczne stopy zwrotu wahały się od -3,1% do -5,1% w PLN.

Bardzo trudny okres ma za sobą giełda w Japonii. Indeks Nikkei225 już drugi miesiąc z rzędu zakończył z ponad -7,5% przeceną licząc w JPY. Fundusze akcji japońskich zakończyły wrzesień z ponad -6,0% stratą w PLN.

Spadki nie ominęły również warszawskiej giełdy. Indeks szerokiego rynku WIG stracił we wrześniu -2,8%. Z niższą skalą przeceny mieliśmy do czynienia w segmencie małych spółek, sWIG80 spadł o -0,8% w minionym miesiącu.

Najsłabiej po raz kolejny spisały się krajowe blue chipy, a WIG20 stracił ponad -4,5% we wrześniu. Trudna koniunktura na GPW wpłynęła na wyniki funduszy akcji polskich. Rozwiązania o uniwersalnej strategii straciły średnio -2,8%.

W przypadku tej grupy mieliśmy do czynienia z dużą rozbieżnością wyników. AGIO Agresywny (AGIO SFIO), którego zarządzający preferuje spółki bez udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie zyskał +0,6%. Z drugiej strony kilka funduszy sklasyfikowanych przez nas w tej grupie straciło ponad -4,0% w minionym miesiącu.

Najsłabszy wynik -5,1% odnotował Novo Akcji (Novo FIO). Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku rozwiązań akcji MiŚS (-2,5%). Fundusze, których zarządzający preferują segment małych spółek spisały się we wrześniu lepiej na tle konkurencji. Wśród nich wyróżnił się MetLife Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO) z -0,9% stopą zwrotu.

Słabiej poradziły sobie rozwiązania z przewagą średnich spółek w portfelu. Najniższe wyniki we wrześniu odnotowały KBC Portfel Akcji Średnich Spółek (KBC Portfel VIP SFIO), Amundi Akcji Małych i Średnich Spółek (Amundi Parasolowy FIO) oraz BPH Akcji Dynamicznych Spółek (BPH FIO Parasolowy), ich jednostki straciły na wartości ponad

-3,0%.

Na rynku długu mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją niż na światowych giełdach. Początek miesiąca minął pod znakiem przeceny obligacji. Bardziej udanym okresem dla inwestorów okazała się druga połowa września.

PEŁNE NOTOWANIA FUNDUSZY TFI

Dzięki temu rozwiązania, których portfele składają się głównie z obligacji skarbowych jako jedyne zdołały wypracować dodatnie średnie wyniki. 2/3 funduszy dłużnych o uniwersalnej strategii zakończyło wrzesień z zyskiem. W tym gronie najwyższą stopę zwrotu odnotował PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) +0,5%. Lepiej poradziły sobie natomiast rozwiązania dłużne polskich papierów skarbowych.

Tylko 2 fundusze z tej grupy poniosły stratę we wrześniu. Najwyższy wynik odnotował natomiast Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO), który zyskał +0,7%.

Fundusze gotówkowe i pieniężne już po raz trzeci w tym roku poniosły minimalną stratę. Średni wynik tego typu rozwiązań we wrześniu wyniósł -0,1%. Jedynie co trzeci fundusz sklasyfikowany przez nas w tej grupie odnotował nieznaczny zysk.

Zespół Analiz Online

_ _ _ _ _

Przesyłam raport analityczny BofA Merrill Lynch dotyczący najważniejszych przepływów finansowych na rynkach wschodzących - "GEMs Flow Talk".

- Na rynkach wschodzących od marca spada łączna wartość aktywów w posiadaniu zagranicznych inwestorów. W sierpniu zanotowaliśmy odpływ kapitału rzędu 1,9 mld USD. Dziś notujemy dalszy odpływ kapitału z funduszy rynków wschodzących.

- Polska, mimo, że jest zaliczana do rynków wschodzących, znalazła się w grupie krajów, które odnotowały zwiększenie zaangażowania zagranicznego kapitału - napływ kapitału osiągnął w sierpniu wartość 0,2 mld USD.

- Wśród badanych krajów, w Polsce udział zagranicznego kapitału w obligacje jest najwyższy i sięga ok. 40%.

- Największym przegranym okazały się Chiny, skąd odpłynęło w sierpniu 1,5 mld USD.

Raport analityczny BofA Merrill Lynch dotyczący przepływów finansowych na rynkach - "The Flow Show".

- Największe odpływy kapitału w 3Q2015: od akcji rynków wschodzących, -36 mld USD; z amerykańskiego rynku akcji, -22 mld USD; z rynku długu rynków wschodzących, -16 mld USD; od obligacji o wysokiej rentowności, -16 mld USD; od obligacji o wysokim ratingu, -7 mld USD

- Największe napływy kapitału w 3Q2015: na europejski rynek akcji, +31 mld USD; na japoński rynek akcji, +27 mld USD; do amerykańskich obligacji skarbowych, +17 mld USD

-

Obligacje przekroczyły oczekiwania w 3Q2015: zwrot z inwestycji w obligacje +1%, USD +1%, gotówka na niezmiennym poziomie; akcje -9%; surowce -19%

- Akcje zanotowały rekordowy spadek kapitalitalizacji w 3Q2015: spadek kapitalizacji na światowym rynku akcji w wysokości 10 bilionów USD - największy kwartalny spadek w historii; kapitalizacja światowego rynku akcji sięgnęła szczytu w kwietniu 2015 r. z poziomem 71 bln USD - teraz wynosi ona 60 bln USD, poziom najniższy od września 2013 r.

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: fundusze inwestycyjne | TFI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »