Karta debetowa czy kredytowa?

Plastikowy pieniądz na dobre wyparł tradycyjne metody płatności. Posługujemy się zazwyczaj kartami kredytowymi oraz debetowymi. Wbrew pozorom te karty nie są identyczne. Co je różni i jaką warto mieć w swoim portfelu?

Podział kart płatniczych na debetowe i kredytowe jest związany ze sposobem i terminem rozliczania realizowanych nimi transakcji. W przypadku kart debetowych rozliczenie i obciążenie konta, z którym powiązana jest karta, ma miejsce natychmiast. Natomiast przy kartach kredytowych poszczególne transakcje sumują się i są rozliczane w późniejszym terminie na podstawie zbiorczego obciążenia. Jakie są jeszcze podobieństwa i różnice między kartami debetowymi a kredytowymi?

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt! Wyniki na email

Reklama

Karta debetowa

Raport badania "Zwyczaje płatnicze Polaków", przygotowany przez Departament Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego, wskazuje, że kartę debetową posiada 83 proc. właścicieli kont osobistych. Aktywnie korzysta z niej 61 proc.

Popularność kart debetowych związana jest z ich największą zaletą, czyli dostępnością. Są one bowiem praktycznie automatycznie wydawane właścicielom kont osobistych. Przy ich użyciu można realizować transakcje gotówkowe (np. wypłaty z bankomatów) i bezgotówkowe wysokości salda na rachunku.

Karta kredytowa

Wyniki wspomnianego badania NBP pokazują jednocześnie, że karty kredytowe są znacznie mniej popularne wśród Polaków niż karty debetowe. Karty kredytowe znajdują się w portfelach 17 proc. Polaków, używa ich jednak jedynie 13 proc.

Zdecydowanie mniejsza popularność kart kredytowych wynika z ich mniejszej, w porównaniu do kart debetowych, dostępności. Kupując kartę kredytową zaciągamy w banku zobowiązanie kredytowe (limit kredytowy przyznawany przez bank), dlatego też o jej przyznaniu decyduje wynik analizy zdolności kredytowej osoby wnioskującej o przyznanie "plastiku".

Niezaprzeczalną zaletą kart kredytowych jest to, że realizując poszczególne transakcje korzystamy z odroczenia ich spłaty. Pod koniec okresu bezodsetkowego bank wystawia podsumowanie transakcji i wówczas możemy spłacić całość zadłużenia (bez dodatkowych kosztów), spłacić jedynie jego część (od pozostałej kwoty naliczane będą odsetki) lub rozłożyć zadłużenie na raty (w niektórych bankach mogą one być nieoprocentowane). Trzeba jednak pamiętać, że okres bezodsetkowy, w znacznej większości przypadków, nie dotyczy transakcji gotówkowych (wypłat gotówki w bankomacie lub przelewu z rachunku karty), co sprawia, że odsetki naliczane są od momentu dokonania transakcji.

Najlepsze kredyty gotówkowe online - aktualny ranking otrzymasz na email

Dużym plusem - zarówno kart debetowych, jak i kredytowych - jest to, że ich posiadacz może uniknąć opłaty za użytkowanie "plastików" (w przypadku kart kredytowych można uniknąć także opłaty za wydanie karty). Wymaga to wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub transakcji bezgotówkowych o określonej wartości, jednak w dużej większości banków jest to jak najbardziej wykonalne.

Wadą kart kredytowych jest natomiast ich wpływ na zdolność kredytową ich posiadaczy. Jak wspomnieliśmy powyżej, umowa o kartę kredytową, jest faktycznie umową o kredyt konsumencki. Oznacza to, że wysokość przyznanego limitu obniżała będzie zdolność kredytową posiadacza karty nawet w przypadku, gdy nie będzie on wykorzystany.

Szukasz gotówki na dowolny cel? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!

Podsumowując, kartę debetową może posiadać każdy. "Zapędy zakupowe" jej posiadaczy skutecznie odstraszy fakt, że jest bezpośrednio połączona z kontem osobistym. Karta kredytowa z kolei zaspokoi potrzeby klientów, którzy nie są w stanie spłacić zadłużenia w terminie podanym przez bank, a także będą z niej aktywnie korzystać.

Źródło: TotalMoney.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »