Płatności: Polacy częściej sięgają po karty i aplikacje

Jak informuje "Puls Biznesu", Polacy nie boją się wirusa na banknotach, ale i tak częściej sięgają po karty i aplikacje; tak mają zamiar płacić również po pandemii.

Gazeta powołuje się na raport "Jak bardzo Polska jest bezgotówkowa", przygotowany przez zespół dr. Michała Polasika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, od lat śledzącego zachowania na rynku płatności, Kantar i Fundację Polska Bezgotówkowa.

Na pytanie, czy koronawirus miał wpływ na sposób płacenia w sklepach stacjonarnych, 39 proc. odpowiedziało, że w związku z pandemią częściej płaci elektronicznie, 44 proc. i przed, i w jej trakcie płaci tak samo, 9 proc. zaczęło natomiast częściej korzystać z gotówki.

27 proc. jest zdecydowane płacić bezgotówkowo także po wygaśnięciu pandemii. 17 proc. mówi, że raczej tak, będzie częściej sięgać po karty i aplikacje. 18 proc. absolutnie nie ma takiego zamiaru. Taki sam jest odsetek odpowiedzi "raczej nie". 20 proc. nie ma zdania.

Reklama

"PB" zauważa, że wzrostu zainteresowania płatnościami bezgotówkowymi nie można powiązać ze strachem przed koronawirusem na banknotach.

Obawy przed zakażeniem tą drogą ma 28 proc. badanych. 13 proc. zdecydowanie widzi związek między gotówką a wirusem, 15 proc. przychyla się do tej opinii, 26 proc. uważa to za bzdury, 24 proc. też nie boi się zakażenia tą drogą.

Wzrostowy trend w płatnościach bezgotówkowych - pisze dziennik - był już silny przed pandemią. Dr Michał Polasik podkreśla, że na rynku wciąż istnieją bariery dla płatności kartowych, jednak z drugiej strony widać, że wiele branż wcześniej impregnowanych na karty nagle się odblokowało lub też klienci rzadziej płacili gotówką.

Rośnie m.in. udział transakcji kartami i aplikacjami w małych sklepach spożywczych, w usługach medycznych i w administracji.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: karta płatnicza | gotówka | płatności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »