Sejm uchwalił ustawę Emerytura Plus

Sejm uchwalił ustawę o dodatkowym świadczeniu emerytalnym. Za głosowało 396, 3 było przeciwnych, wstrzymało się 9 posłów. Do tak zwanej trzynastej emerytury uprawnionych jest 9 milionów 800 tysięcy emerytów i rencistów. Wyniesie ona 1100 złotych brutto.

To oznacza, że do rąk emerytów i rencistów trafi 888 złotych i 25 groszy. Koszt realizacji ustawy wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych.

Pierwsze i drugie czytanie projektu odbyło się wczoraj. Posłowie opozycji - głównie Kukiz'15 i PSL-u - chcieli wniesienia do niego poprawek. Dotyczyły one cykliczności wypłacanego świadczenia, jego waloryzacji oraz, by nie podlegało opodatkowaniu. Poprawki przepadły w głosowaniu.

Ustawą zajmie się Senat.

Minister powiedziała w radiowej Trójce, że budżet państwa jest w tak dobrym stanie, iż może udźwignąć obietnice, związane z "piątką PiS". Dodała, że niektóre proponowane rozwiązania będą impulsem prorozwojowym dla gospodarki. Chodzi o "ulgę na start 2.0", czyli zniesienie podatku PIT dla pracowników przed 26 rokiem życia, i o obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent.

Reklama

Jadwiga Emilewicz przyznała, że transfery socjalne są poważnym obciążeniem dla budżetu, ale nie jest ono nie do udźwignięcia. Dodała, że wszyscy ministrowie otrzymali zadanie poszukiwania oszczędności.

"Piątka PiS" to: 500 złotych na pierwsze dziecko, 13. emerytura, przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych, zniesienie podatku PIT dla osób do 26 roku życia i obniżenie kosztów pracy.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura plus | 13. emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »