Tańsze przelewy międzynarodowe. Jak w kraju

Od poniedziałku (16.12.2019) mieszkańcy państw Wspólnoty spoza strefy euro, zapłacą mniej za przelewy walutowe do innych krajów.

W połowie grudnia weszły w życie nowe przepisy unijne, dotyczące zniesienia opłat za transfery i płatności zagraniczne w UE. Dzięki nim mieszkańcy Unii oraz państw wchodzących w skład Europejskiej Strefy Ekonomicznej za wysłanie i otrzymanie przelewu zagranicznego w euro, zapłacą tyle samo, ile dzisiaj płacą za przelew krajowy. Dotychczas osoba wysyłająca przelew, za transfer np. 10 euro do krajów spoza strefy euro musiała zapłacić od 4 euro do nawet 25 euro. Teraz to się zmieni.

Z Niemiec do Polski bez opłat

Z nowych przepisów skorzystają obywatele takich krajów jak Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Węgry, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Polska, Rumunia i Szwecja, czyli wszystkich, gdzie obowiązują inne waluty niż euro.

Reklama

- Te regulacje pozwolą mieszkańcom i przedsiębiorcom skorzystać z możliwości wysyłania tańszych przelewów zagranicznych, tak samo jak korzystają z nich mieszkańcy i firmy znajdujące się w strefie euro. To bardzo konkretny przykład korzyści, jakie może zaoferować europejskim konsumentom wspólny rynek - powiedział komisarz UE ds. gospodarki Valdis Dombrovskis.

W praktyce oznacza to, że np. obywatel polski, mieszkający w Niemczech i zarabiający w euro, za przelew na swoje polskie konto zapłaci tyle, ile zapłaciłby za przelew złotówkowy. Dodatkowych kosztów nie poniosą też adresaci przelewów. Bank przyjmujący operacje może jedynie nałożyć koszty przewalutowania zgodnie z obowiązującym kursem walut.

- I tak na przykład rodzina z Rumunii, która wysyłała swojego syna na studia do Paryża w ramach Erasmusa i co miesiąc przesyła mu kieszonkowe, nie będzie już więcej musiała płacić dodatkowo za przelew - tłumaczył komisarz Dombrovskis.

Podobne zasady będą obowiązywały także w przypadku płatności w euro. I tak, konsument płacący w polskim sklepie kartą w euro, zapłaci jedynie sumę wynikającą z przeliczenia euro na złotówki, nie poniesie natomiast żadnych dodatkowych kosztów.

To duże ułatwienie

Nowe regulacje z zadowoleniem przyjęły europejskie organizacje konsumenckie.

- To duże ułatwienie na przykład dla pracowników z krajów spoza strefy euro, którzy przesyłają pieniądze rodzinom i którzy już nie będą musieli płacić za przesyłanie pieniędzy pomiędzy swoimi kontami walutowymi i krajowymi. Bardzo wysokie koszty przelewów, które jak dotąd obowiązywały, były moim zdaniem kompletnie nieusprawiedliwione. Zwłaszcza, że te pieniądze przekraczały jedynie granice wewnątrzunijne - powiedział w rozmowie z DW Farid Aliyev szef działu finansowego w europejskiej organizacji konsumentów BEUC.

Według Aliyeva, nowe przepisy to bardzo dobra wiadomość dla konsumentów z 10 krajów spoza eurostrefy.

- Nowe regulacje unijne zwyczajnie pozwolą im zaoszczędzić - mówi pracownik BEUC.

Jak mówią unijni urzędnicy Komisja Europejska będzie monitorowała, na ile państwa członkowskie stosują się do unijnych regulacji dotyczących przelewów.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: przelew bankowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »