Wybrańcy PKO BP

PKO BP wysłał zapytania przetargowe, dotyczące wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, do 19 firm. Spośród spółek notowanych na GPW w tej grupie znalazł się tylko Softbank. Nie oznacza to jednak, że inni giełdowi gracze nie będą uczestniczyli w przedsięwzięciu.

PKO BP wysłał zapytania przetargowe, dotyczące wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, do 19 firm. Spośród spółek notowanych na GPW w tej grupie znalazł się tylko Softbank. Nie oznacza to jednak, że inni giełdowi gracze nie będą uczestniczyli w przedsięwzięciu.

Mimo że na liście przedstawionej przez bank nie ma Prokomu i spółka ta nie dysponuje odpowiednim systemem, ma największe szanse na uczestnictwo we wdrożeniu jako integrator. Wynika to z kilku powodów. Kilka miesięcy temu Prokom podpisał porozumienie o współpracy z firmą ACS, która znalazła się na liście. System bankowy jej autorstwa (Corebank) jest przez niektórych uważany za najnowocześniejsze na świecie rozwiązanie dla bankowości detalicznej. Na liście PKO BP jest także Softbank (obecnie obsługujący system banku), który wkrótce trafi w ręce Prokomu, oraz firmy Alltel i Fiserv - partnerzy Softbanku. Bank skierował również zapytanie do Wonloka (informatyzuje BGŻ). Od jakiegoś czasu spekuluje się, że przejęciem także tej firmy zainteresowany jest Prokom.

Reklama

Patrząc na listę PKO BP, trudno wskazać jakiegokolwiek polskiego konkurenta Prokomu, który mógłby uczestniczyć we wdrożeniu. Nie ma na niej ComputerLandu. Są jednak partnerzy tej spółki - Sanchez i Computer Sciences Corporation (partner ComputerLandu w unieważnionym przetargu na system dla PZU). Wydaje się jednak, że szanse drugiego co do wielkości inetgratora w kraju są mniejsze niż Prokomu. Na liście nie znalazł się także Ster-Projekt i jego norweski partner EDB. - Wśród dziewiętnastu wybrańców nie brakuje nikogo, kto powinien się wśród nich znaleźć. Dziwi mnie trochę jedynie nieobecność EDB i obecność Wonloka - stwierdził Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao.

Andrzej Podsiadło, prezes PKO BP, poinformował, że na podstawie opracowanych wcześniej kryteriów spółka dokona wstępnego wyboru potencjalnych dostawców oprogramowania z grona dziewiętnastu firm. Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie w II kwartale przyszłego roku, a nie w pierwszym, jak wcześniej planowano. System musi gwarantować pełną obsługę transakcji i produktów bankowych oraz określić zasady prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości.

Firmy zaproszone do udziału w przetargu

ACS, Allttel, Alnova/Accenture, Comp Rzeszów, Computer Sciences Corporation, Financial Network Services, Fiserv, I-Flex Solutions, Infosys Technologies, Kirchman, Misys International Banking Systems, Sanchez Computer Associates, SAP, Softbank, System Access, Temenos, TietoEnator, Unisys oraz Wonlok.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | firmy | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »