Czy można odliczać VAT od paliwa do samochodów demonstracyjnych?

Samochody demonstracyjne poprzez samo oferowanie ich do sprzedaży z możliwością jazd próbnych przed zakupem przez klientów nie tracą waloru towarów handlowych do dalszej odprzedaży.

Samochody demonstracyjne poprzez samo oferowanie ich do sprzedaży z możliwością jazd próbnych przed zakupem przez klientów nie tracą waloru towarów handlowych do dalszej odprzedaży.

Obowiązek ich zarejestrowania przez dealera wiąże się jedynie z koniecznością dopuszczenia tych aut do jazdy po drogach publicznych. Nie zmienia to jednak ich charakteru jako osobowych pojazdów oferowanych do sprzedaży, a nieprzeznaczonych na cele służbowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika lub prywatne jego pracowników. Takie wnioski wpłyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt I SA/PO 782/11) w którym potwierdzono, że samochody demonstracyjne dają pełne prawo do odliczenia podatku VAT.

Reklama

W przedmiotowej sprawie spółka będąca dealerem samochodowym twierdziła, że w przypadku gdy od samochodów demonstracyjnych oraz wykorzystywanych do jazd służbowych przez pracowników firmy, można odliczyć cały VAT od ich nabycia. Jednak zdaniem organu podatkowego stanowisko spółki należało uznać ze nieprawidłowe.

WSA w Poznaniu w omawianym wyroku przyznał rację podatnikowi, ale tylko częściowo. Sąd zaznaczył, że pytanie zadane we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczy bowiem dwóch różnych przypadków, a mianowicie tzw. samochodów demonstracyjnych, samochodów wykorzystywanych dla celów służbowych oraz w ograniczonym zakresie do jazd prywatnych.

Sąd podzielił zdanie Spółki tylko odnośnie pierwszego przypadku. Spółka twierdziła bowiem, że u podatnika, którego przedmiotem działalności jest dalsza odprzedaż samochodów osobowych w odniesieniu do tzw. pojazdów demonstracyjnych nie dochodzi do utraty możliwości odliczenia podatku w całości i nie stosuje się w takim przypadku ograniczeń procentowych (60 %) i kwotowych (6.000,00 zł). WSA w Poznaniu dodatkowo potwierdził, ze: "Pojazdy te poprzez sam fakt oferowania ich do sprzedaży z możliwością jazd próbnych przed zakupem przez klientów nie tracą waloru towarów handlowych do dalszej odprzedaży. Jedynie specyfika handlu samochodami osobowymi w powiązaniu z przepisami o ruchu drogowym i o obowiązkowych ubezpieczeniach OC wymaga, aby pojazdy te zostały zarejestrowane, skoro jazdy próbne mają odbywać się na drogach publicznych".

Zdaniem WSA w Poznaniu nie zmienia to jednak ich charakteru jako osobowych pojazdów samochodowych oferowanych do sprzedaży, a nie przeznaczonych na cele służbowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika lub prywatne jego pracowników. Należy bowiem mieć na uwadze, że warunkiem niezbędnym do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia pojazdów wynikającym z przepisów ustawy o VAT jest to by przedmiotem działalności podatnika była odprzedaż tych pojazdów. Przepis ten nie odwołuje się do okoliczności zadysponowania jakimś konkretnym pojazdem, a jedynie odwołuje się do działalności podatnika, choć tylko w odniesieniu do pojazdów, które nadal oferowane są do dalszej odprzedaży i nie są wykorzystywane przez podatnika do innych celów, w tym użytku służbowego. Ponadto WSA w Poznaniu podkreśla, że z przepisów ustawy o VAT nie wynika aby w stosunku do pojazdów, które są oferowane do sprzedaży, lecz wpierw spełniają funkcje tzw. pojazdów demonstracyjnych, nie istniała możliwości odliczenia podatku w całości.

Powyższe znajduje także potwierdzenie w m.in. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 14 września 2011 r. (sygn. akt III SA/Gl 26/11), w którym potwierdzono że nie stosuje się ograniczenia prawa do odliczenia VAT naliczonego do 60% przy nabyciu samochodów, jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest ich odsprzedaż. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 5 stycznia 2012 r. (sygn. akt I SA/Bk 416/11) uznał że: "nie ma racji bytu w stosunku do takich pojazdów ograniczenie możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa". Analogiczne wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 roku (sygn. akt I SA/Po 780/11).

Natomiast odnośnie samochodów wykorzystywanych dla celów służbowych WSA w Poznaniu z 18, zauważył że: "jedynie w odniesieniu do rozliczenia podatku naliczonego w przypadku samochodów demonstracyjnych można mówić o utrwalonym orzecznictwie sądów administracyjnych. Dodatkowo jest ono potwierdzane interpretacjami indywidualnymi (...). Co do samochodów służbowych brak jest jednak wypracowanego stanowiska tak w sądownictwie administarcyjnym, jak i w zakresie interpretacji indywidualnych".

WSA w Poznaniu w omawianym wyroku nie zgodził się jednak na odliczenie w przypadku samochodów przeznaczanych od razu po ich zakupie do jazd służbowych pracowników. W jego ocenie: "Tylko z tej przyczyny, iż przedmiotem jej działalności jest sprzedaż (handel) samochodami osobowymi, nie przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w stosunku do zakupu każdego samochodu bez względu na funkcję, jaką on pełni w działalności gospodarczej".

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji gdy u podatnika, którego przedmiotem działalności jest dalsza odprzedaż samochodów osobowych w odniesieniu do tzw. pojazdów demonstracyjnych nie dochodzi do utraty możliwości odliczenia podatku w całości. Nie stosuje się w takim przypadku ograniczeń procentowych (60 %) i kwotowych (6.000,00 zł).

Jarosław Włoch

aplikant radcowski, konsultant podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: samochod | VAT | paliwo | samo | samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »