Nowoczesna Gospodarka zdystansowała rynek

Nowoczesna Gospodarka stale zwiększa zatrudnienie, utrzymując jednocześnie dystans wobec ogółu rynku - wynika z najnowszego raportu ADP Polska, lidera rynku usług naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Awangarda biznesu III kw. 2013 r. zamknęła wzrostem zatrudnienia na poziomie 3,92 proc. (dane ADP) wobec 1,2 proc. regresu na rynku pracy (dane GUS). Zdaniem autorów raportu, na koniec roku zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce ma wzrosnąć o 5 proc.

Nowoczesna Gospodarka jest ostoją na polskim rynku pracy. Innowacyjne firmy po raz kolejny dowiodły, że nawet w niepewnych czasach można rozwijać biznes, oferując jednocześnie nowe możliwości zatrudnienia. Analiza ADP Polska pt. "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2013" wskazuje, że w III kw. 2013 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 3,92 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Tymczasem ogół przedsiębiorstw badanych przez GUS odnotował regres - w III kw. 2013 r. zatrudnienie spadło o 1,2 proc., a stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 13 proc. Szczególnie obiecujący jest fakt, że rozwój Nowoczesnej Gospodarki ponownie nabrał tempa - zwiększyła się bowiem dynamika tworzenia miejsc pracy.

Reklama

Najbardziej innowacyjne firmy nie tylko istotnie wyprzedziły cały rynek, ale także odnotowały większy wzrost zatrudnienia niż w poprzednim kwartale (3,92 proc. vs 3,84 proc.). Eksperci podtrzymują prognozy dotyczące 5-proc. wzrostu zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce na koniec 2013 r. Z mniejszym optymizmem patrzą jednak na ogół rynku, spodziewając się spadku zatrudnienia na poziomie 1 proc. Ożywienia gospodarczego na całym rynku należy oczekiwać dopiero w przyszłym roku.

- Polski biznes znajduje się obecnie w stanie zawieszenia, wciąż ostrożnie podchodząc do inwestycji i wzmocnień kadrowych. Na tym tle Nowoczesna Gospodarka wyraźnie się wybija - z kwartału na kwartał systematycznie zwiększa zatrudnienie przynajmniej o kilka procent. Przedsiębiorstwa tzw. Nowoczesnej Gospodarki mają świadomość, że biznesowych problemów nie rozwiązuje się zamrażając inwestycje i zawieszając decyzje. Innowacyjne firmy usprawniają swoją działalność, inwestują, wzmacniają portfolio usług i produktów, otwierają się na zagraniczne rynki, ściągają najlepszych specjalistów - wszystko po to, aby pozyskać nowych klientów i w konsekwencji rozwijać biznes.

Z kolei oszczędności szukają w obszarach, które nie są bezpośrednio związane z podstawową działalnością firmy.

O dalsze losy Nowoczesnej Gospodarki jestem spokojny - podtrzymuję prognozy dotyczące 5-proc. wzrostu zatrudnienia na koniec 2013 r. Jestem jednocześnie przekonany, że o ile ogół polskich przedsiębiorstw nie zacznie patrzeć na biznes z większej perspektywy i brać przykład z najbardziej innowacyjnych firm, dystans do tzw. Nowoczesnej Gospodarki - awangardy świata biznesu - będzie się tylko zwiększał - prognozuje Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Duże wyprzedziły małe

Jak wynika z danych ADP Polska, większy wzrost zatrudnienia odnotowano w dużych firmach Nowoczesnej Gospodarki (powyżej 500 pracowników) niż w mniejszych podmiotach (poniżej 500 pracowników). Choć tendencja ta utrzymuje się od półtora roku, z każdym kwartałem różnice są coraz mniejsze. O ile przed sześcioma kwartałami sięgały kilku punktów procentowych, obecnie wynoszą jedynie 0,53 p.p. W III kw. 2013 r. zatrudnienie w większych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,04 proc., przy czym w mniejszych firmach odnotowano wzrost na poziomie 3,51 proc.

Produkcja znów przed usługami

To już trzeci kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest wyższy w firmach produkcyjnych Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do firm usługowych - choć różnica pomiędzy oboma sektorami maleje. W ciągu ostatnich trzech miesięcy sektor produkcyjny zwiększył zatrudnienie o 5,97 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Największy skok zatrudnienia (6,2 proc.) odnotowano w dużych firmach produkcyjnych (powyżej 500 pracowników).

W firmach z sektora usług Nowoczesnej Gospodarki zatrudnienie wzrosło o 2,85 proc. Jednak w przeciwieństwie do branży produkcyjnej, w firmach usługowych wzrost zatrudnienia był wyższy w mniejszych firmach (poniżej 500 pracowników) i wyniósł 3,19 proc.

OKIEM EKSPERTÓW:

Artur Więznowski, Dyrektor Naczelny Huty Miedzi "Legnica", oddziału KGHM Polska Miedź

Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu, dlatego nie powinno dziwić, że właśnie w nich zatrudnienie rośnie najszybciej. Obserwując jednak cały rynek, za kluczowe uważam kwestie regulacji - zatrudnienie rośnie tam, gdzie nadmiar przepisów, barier i różnego rodzaju obciążeń nie przymusił jeszcze przedsiębiorców do substytucji pracy kapitałem lub przeniesienia produkcji poza granice Unii Europejskiej. Większość firm - co było wyraźnie widoczne m.in. w ostatnim kwartale - wciąż szuka sposobów na wzrost produktywności,

tak by nie obciążyć nadmiernie przedsiębiorstwa w przypadku spadku popytu. Stąd kluczowe znaczenie outsourcingu.

Aneta Ilkiewicz-Krawczyk, Dyrektor ds. Kadr, AXTONE

Wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki spowodowany jest przede wszystkim ich otwartością na inwestycje w nowe technologie, innowacje oraz specjalistyczne, unikatowe kompetencje. Z drugiej strony, wiele międzynarodowych firm wciąż dostrzega wymierne korzyści płynące z możliwości ulokowania swoich fabryk czy oddziałów w naszym kraju. Nad Wisłę przyciąga ich dobrze wyszkolona kadra inżynierów oraz stosunkowo niskie koszty pracy. W przeciwieństwie do ogółu rynku, firmy Nowoczesnej Gospodarki mogą pozyskać najlepszych specjalistów, oferując im stabilność zatrudnienia oraz możliwość realizacji innowacyjnych projektów.

Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

W ostatnim kwartale innowacyjne firmy najchętniej zatrudniały programistów. Widać było także wzrost zapotrzebowania na specjalistów R&D (Research & Development). W przyszłość patrzę z dużym optymizmem. "Jaskółki" zapowiadające zmianę ogólnie na rynku pracy widać już bliżej niż na horyzoncie. Choć ostatni kwartał będzie trudniejszy - pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych - w przyszłym roku negatywne zjawiska powinny zostać zneutralizowane postępującym ożywieniem gospodarczym.

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

Tak znacząca przewaga dynamiki zatrudniania w przemyśle nad usługami jest wynikiem popytu zewnętrznego, czyli rosnącego eksportu. Sprzedaż usług odbywa się zaś głównie na runku krajowym, gdzie jeszcze wśród konsumentów zauważa się dużą ostrożność i ograniczenie konsumpcji. W dalszej perspektywie wzrost zatrudnienia w firmach produkcyjnych przyniesie efekt w postaci kolejnych miejsc pracy w usługach.

Steven van Tuijl, Dyrektor Obsługi Klienta i Rozwoju, ADP ESI na region Iberii, Polski i Szwajcarii

Na tle Europy Polska wypada dobrze. O ile w niektórych krajach Unii Europejskiej - jak Grecja, Hiszpania, Portugalia czy Włochy - wciąż spada poziom zatrudnienia i trudno oczekiwać radykalnej poprawy sytuacji na rynku pracy, o tyle zatrudnienie nad Wisłą powoli się stabilizuje. Polski rynek pracy odnotowuje co prawda spadki w skali roku, jednak - nie licząc sezonowych fluktuacji - regres jest coraz mniejszy. Jak wynika z danych Eurostat za II kwartał 2013 r. Polska jest na zbliżonym poziomie m.in. do Belgii, Francji czy Finlandii. Ewenement stanowią oczywiście przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki, które z każdym kwartałem dowodzą, iż nawet w niepewnych czasach można rozwijać biznes, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy.

Analiza powstała w oparciu o doświadczenia i metodykę opracowaną przez ekspertów ADP i agencji ratingowej Moody's w USA. Zestawienia statystyczne dot. rynku pracy największej gospodarki świata publikowane są na amerykańskim rynku od ponad 20 lat. National Employment Report® jest najbardziej wyczekiwaną publikacją dotyczącą zatrudnienia w USA, porównywalną do danych przedstawianych przez U.S. Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik GUS).

Dowiedz się więcej na temat: nowoczesne | nowoczesnej | Nowoczesna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »