2006: 50 debiutów na GPW

Nie 20 - jak oczekuje prezes GPW Wiesław Rozłucki - ale nawet 50 nowych spółek może się pojawić na giełdzie w tym roku - wynika z oczekiwań domów maklerskich. Brokerzy zaznaczają jednak, że realizacja tak optymistycznych prognoz zależy od tego, czy hossa będzie trwała.

Kilka dni temu prezes warszawskiej giełdy ostrożnie szacował, że na parkiecie może się pojawić około 20 nowych spółek. Tymczasem z ankiety - którą przeprowadziliśmy w biurach maklerskich - wynika, że w tym roku na krajowym rynku może być około 50 IPO. Brokerzy nie ukrywają jednak, że w przeciwieństwie do liczby podawanej przez przedstawicieli giełdy, są to optymistyczne szacunki.

Rok równie udany jak poprzedni

Idąc za przykładem poprzednich 12 miesięcy, lepiej więc oczekiwać, że w tym roku na GPW ma szansę pojawić się około 35 nowych firm. Jeżeli chodzi o prognozy dotyczące nowych spółek na giełdzie, na początku minionego roku mieliśmy praktycznie taką samą sytuację jak teraz. Prezes GPW, zaznaczając, że są to bardzo ostrożne szacunki, liczył na ponad 20 spółek. Z oczekiwań brokerów wynikało, że grono debiutantów może się rozrosnąć nawet do ponad 50. Ostatecznie na warszawskim parkiecie pojawiły się akcje 35 nowych firm (w tym dwóch zagranicznych - AmRest i SKY Europe). Wartość ofert publicznych wyniosła prawie 7 mld zł, z czego ponad połowa przypadła na PGNiG oraz Lotos. Emitenci łącznie pozyskali 5,25 mld zł.

Reklama

Giełda jeszcze bardziej wstrzemięźliwa była na początku 2003 roku. Wtedy liczyła na 10-12 debiutów, a ostatecznie było ich 36 - najwięcej od 1998 roku.

BDM PKO BP liderem

Najwięcej nowych spółek (sześć) na GPW wprowadził w 2005 r. Bankowy Dom Maklerski PKO BP. Broker ten może być liderem także w bieżącym roku. Liczy, że przeprowadzi oferty publiczne dla ośmiu spółek. - Trzy z nich to spółki Skarbu Państwa i czynnikiem wpływającym na przeprowadzenie tych ofert jest polityka prywatyzacyjna MSP. Z dwoma prywatnymi spółkami BDM PKO BP ma podpisane umowy i prace trwają, zatem szansa na przeprowadzenie tych ofert jest spora. Z trzema klientami prowadzimy rozmowy - powiedział Dariusz Giej, naczelnik Wydziału Emisji i Finansów Spółek BDM PKO BP.

Na przeprowadzenie przynajmniej pięciu IPO liczy Internetowy Dom Maklerski. Będą one dotyczyły Gino Rossi, Kolastyny, Monari Trade, Hyperiona i jeszcze jednej spółki, której nazwy broker na razie nie zdradza. - Proszę pamiętać, że z tymi spółkami już podpisaliśmy umowy, a mamy dopiero początek roku. Kolejne miesiące mogą przynieść następne projekty, tym bardziej że z pięcioma nowymi firmami już negocjujemy - powiedział Grzegorz Leszczyński, prezes IDMSA.PL.

Co zrobi MSP?

Znacznie trudniej niż liczbę ofert pierwotnych jest szacować ich wartość. Ta w dużej mierze uzależniona jest od decyzji prywatyzacyjnych ministra skarbu państwa, które w ostatnim czasie podlegały sporym zmianom. Największych ofert można się bowiem spodziewać w przypadku spółek państwowych. W tym gronie najpoważniejszymi kandydatami do debiutu na GPW są Ruch, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fabryka Sklejka-Pisz. Wkrótce powinny być znane plany resortu dotyczące Węglokoksu, największego polskiego eksportera węgla kamiennego. Być może uda się sprywatyzować samą GPW. Oferty spółek prywatnych, podobnie jak w poprzednich latach, w większości przypadków nie będą przekraczać kilkudziesięciu milionów złotych. Na tym tle wyróżnić mógłby się Polsat, o ile w końcu zdecyduje się zmaterializować plany dotyczące debiutu na giełdzie.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | 50+ | GPW | Wiesław Rozłucki | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »