Baltic Ceramics podpisało znaczącą umowę

Baltic Ceramics S.A., spółka specjalizująca się w wytwarzaniu proppantów ceramicznych, materiału wykorzystywanego do poszukiwania oraz wydobycia gazu i ropy naftowej, podpisała umowę budowy hal zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Lubsku (woj. Lubuskie). Zakończenie prac planowane jest na przełom I i II półrocza 2015 roku. Docelowo produkcja zakładu będzie odpowiadać 5 proc. światowego zapotrzebowania na proppanty ceramiczne.

Baltic Ceramics S.A., spółka specjalizująca się w wytwarzaniu proppantów ceramicznych, materiału wykorzystywanego do poszukiwania oraz wydobycia gazu i ropy naftowej, podpisała umowę budowy hal zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Lubsku (woj. Lubuskie). Zakończenie prac planowane jest na przełom I i II półrocza  2015 roku. Docelowo produkcja zakładu będzie odpowiadać 5 proc. światowego zapotrzebowania na proppanty ceramiczne.

Wybrana w konkursie ofert firma Przedsiębiorstwo Budowlane "MHM PAECH" Sp. z o.o. będzie odpowiedzialna za wykonanie robót budowlanych, które obejmują budowę zakładu produkującego proppanty ceramiczne wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Wykonawca z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów przemysłowych podobnego typu zobowiązał się do zakończenia prac w terminie 26 tygodni od przekazania placu budowy.

- Podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą jest kolejnym krokiem w kierunku tworzenia w Lubsku ważnego dla branży oil&gas ośrodka technologicznego. W II połowie 2014 r. planujemy oddanie do użytku jedynego w Europie Centrum Badań i Rozwoju Proppantów Ceramicznych. Prowadzone w nim badania nad technologią produkcji proppantów, zostaną zastosowanie w produkcji na skalę przemysłową w obiektach, których budowę rozpoczynamy - mówi Dariusz Janus, prezes zarządu Baltic Ceramics Investments S.A.

Reklama

Realizowana inwestycja obejmuje zarówno budowę zakładu zlokalizowanego na działce o powierzchni ponad dwóch hektarów oraz zakup najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Na tę inwestycję spółka pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 33 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

- Doświadczenie generalnego wykonawcy jest kluczowe dla zachowania najwyższych standardów wykonania oraz realizacji wszelkich założeń zawartych w projekcie budowalnym w określonym przez nas terminie. W kwietniu dokonaliśmy wyboru europejskiej firmy, która wdroży kompletną linię przygotowania surowców, oraz zagranicznego dostawcy linii granulacji mechanicznej. Dlatego istotne jest dla nas to, aby obiekty budowlane były gotowe na początku przyszłego roku - dodaje Dariusz Janus.

Objęta ochroną wyłącznych praw własności przemysłowej w postaci zgłoszenia patentowego, polskiego, europejskiego oraz amerykańskiego (PTC), unikalna technologia produkcji proppantów ceramicznych przyczyni się do rozwoju branży wydobywczej w regionie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wytwarzane przez Baltic Ceramics produkty będą charakteryzowały się unikalnymi cechami fizycznymi, funkcjonalnymi i użytkowymi w porównaniu do konkurencyjnych produktów dostępnych obecnie na globalnym rynku. Skala realizowanej produkcji wyniesie w pierwszym etapie 60 000 ton proppantów ceramicznych rocznie. Docelowo Baltic Ceramics planuje produkować około 135 000 ton proppantów rocznie, co będzie odpowiadało ok. 5 proc. światowego rynku proppantów ceramicznych.

Baltic Ceramics

Spólka specjalizuje się w produkcji ceramicznych proppantów, stosowanych w procesie poszukiwania i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych (w tym ze skał łupkowych) oraz konwencjonalnych. Dzięki chronionej wnioskami patentowymi, zaawansowanej technologii produkcji oraz posiadanym złożom iłów ogniotrwałych, oferuje najwyższej jakości materiał, nawet kilkukrotnie zwiększający efektywność wydobycia gazu oraz ropy naftowej.

Zlokalizowana w Lubsku budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego proppantów ceramicznych jest strategiczną inwestycją spółki. Docelowo jego moce produkcyjne wyniosą 135 tys. ton rocznie, co będzie odpowiadało ok. 5 proc. światowego zapotrzebowania. Dzięki centralnemu położeniu zakładu produkcyjnego w Europie oraz elastyczności w zakresie produkcji małych partii produktu wykorzystywanych do pojedynczych szczelinowań, spółka będzie realizować zamówienia w formule just-in-time. Uruchomienie produkcji planowane jest na II kwartał 2015 roku.

Budowa zakładu jest prowadzona w ramach projektu pt. "Wdrożenie wynalazku w zakresie wytwarzania lekkich proppantów ceramicznych" realizowanego w ramach Pilotażu Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka uzyskała dotacje na realizację inwestycji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Baltic Ceramics jest częścią grupy przemysłowej IndygoTech Minerals S.A. - spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzącej w skład indeksu WIG250. IndygoTech Minerals S.A. posiada 49,09 proc. akcji Baltic Ceramics Investments S.A. Baltic Ceramics Investments S.A. posiada 100 proc. akcji Baltic Ceramics.

Strategicznym celem działalności Grupy jest wspieranie innowacyjnych projektów rozwoju najnowocześniejszych technologii ceramicznych, służących wzrostowi efektywności energetycznej.

Proppanty ceramiczne

Proppanty ceramiczne są wysoko przetworzonymi produktami, otrzymanymi z surowców mineralnych, używanymi w szczelinowaniu hydraulicznym podczas wydobycia gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych oraz odwiertów konwencjonalnych. Wykorzystywane są jako tzw. materiał podsadzkowy, stabilizujący grunt na terenie wykonywanych odwiertów.

Dzięki wysokiej wytrzymałości na ciśnienie, porowatości granulek oraz odpowiedniej sferyczności, proppant zapewnia bardziej swobodny przepływ węglowodorów przez wytworzone w procesie wydobywczym szczeliny. Pozwala to na kilkukrotne zwiększenie efektywności procesu pozyskiwania surowca ze złoża oraz obniżenie finalnych kosztów w porównaniu do wydobycia z użyciem proppantów boksytowych.

Proppanty ceramiczne po raz pierwszy zostały użyte w latach 90. w USA, jednak ich dynamiczny wzrost rynku obserwujemy od początku XXI wieku (średnioroczny wzrost zużycia +23 proc.).

Wielkość rynku proppantów szacowana jest na 2,3 mln ton rocznie, o łącznej wartości 3,7 mld USD. Liderem wśród producentów jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku koncern CARBO CERAMICS Inc.

Zgodnie z raportem grupy badawczej Freedonia Group rynek proppantów będzie rósł w latach 2015-2020 w średniorocznym tempie +40 proc.

Opr. MM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | wydobycie gazu łupkowego w Polsce | gaz łupkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »