Czy solidne zasady i kontrola emocji to klucz do sukcesu?

Większość inwestorów przez dłuższy czas szuka skutecznego sposobu aby uzyskać ponad przeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Jak wiemy wyniki bywają różne i są najczęściej uzależnione od doświadczenia i wiedzy. O ile, w przypadku inwestorów z kilku letnim stażem na rynku wyniki są ściśle skorelowane z wypracowaną przez lata strategią, o tyle początkujący uczestnicy najczęściej nie wiedzą co robić i kierują się intuicją. Takie podejście prawie zawsze prowadzi do porażki, a więc utraty pierwszych zainwestowanych środków i bardzo często zniechęca "młodych" graczy do rynku. Niemniej jednak, jest to bardzo cenna lekcja z której powinny zostać wyciągnięte bardzo istotne wnioski, rokujące na lepszą przyszłość.

Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że większość inwestorów najczęściej popełnia te same błędy, które ściśle dotyczą emocji oraz nieprawidłowego zarządzania własnym kapitałem. Bardzo często te dwa czynniki są lekceważone przez uczestników rynku, co z kolei przekłada się na zróżnicowanie w osiąganych wynikach. Brak spójności w inwestowaniu oraz częste podejmowanie decyzji na "czuja" buduje poczucie rynkowej niesprawiedliwości, a wręcz podejrzliwości. Prawda jednak jest taka, że rynek walutowy opiera się na ludzkich emocjach i nie ma żadnych mechanizmów, które mogły by sterować rynkiem. To ludzie go tworzą i kształtują. Można zatem postawić sobie w tym miejscu pytanie dlaczego część inwestorów uzyskuje regularnie zyski, a część nie wytrzymuje na rynku dłużej niż kilka tygodni?

Reklama

Odpowiedzi na to pytanie każdy uczestnik rynku powinien zacząć szukać w swojej głowie. Zamiast obwiniać rynek i mieć do niego pretensje, że działa zawsze przeciwko nam, powinniśmy się raczej zastanowić czy w ogóle postępujemy według jakiegoś planu. Otóż, zarządzanie kapitałem oraz kontrola własnych emocji, zaraz obok strategii inwestycyjnej są najważniejszym elementem determinującym rynkowy sukces. Dlatego bardzo ważne jest aby postępować według kilku nieskomplikowanych zasad, które będą z pewnością przydatne podczas maksymalizacji zysku, przy jednoczesnej minimalizacji strat. Niezwykle ważne jest poczucie świadomości, że inwestowanie na rynku w dużej mierze wiąże się z rachunkiem prawdopodobieństwa, tak więc niezależnie od wybranej metody analitycznej można jedynie wskazać, co w danym momencie jest bardziej prawdopodobne. W związku z czym należy pamiętać, że ponoszenie strat jest nieodłącznym elementem inwestowania, dlatego zarządzanie kapitałem opierające się w szczególności na pełnej kontroli strat jest niezwykle istotne w codziennych zmaganiach z rynkiem. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wejściu w rynek warto przeanalizować kilka możliwych scenariuszy, jakie mogą mieć miejsce i określić w ten sposób swój własny plan działania. Nie tylko ważne jest aby swoją inwestycję odpowiednio zabezpieczyć przed nadmierną stratą ale również należy mieć jasny plan w przypadku zysku. W tej kwestii też powinniśmy postępować zgodnie z wcześniej wytyczonym przez nas krokiem, bowiem scenariuszy może być kilka. Ważne jest aby pozwalać zyskom rosnąć, a straty w pełni kontrolować i szybko ucinać. Należy również pamiętać, że od strony technicznej zawsze powinniśmy mieć przejrzystość w postępowaniu i chronić zainwestowane środki.

Drugim aspektem są emocje oraz ich pełna kontrola, bowiem decyzje podejmowane pod ich wpływem rzadko kończą się dobrym rezultatem. Inwestorzy często pomijają tą kwestie będąc nieświadomym jak ważny jest to czynnik. Jednym z pierwszych odczuwalnych bodźców jest naturalny strach, który niestety bywa destrukcyjny. Boimy się zarówno utraty środków, jak i uciekającej rynkowej okazji jednocześnie. W tym miejscu pojawia się mętlik w głowie i bardzo często nie wiemy co zrobić w związku z czym decyzje bywają spontaniczne i w większości nieudane. Równorzędnym odczuciem jest nadzieja, która z kolei bywa bardzo zgubna i często jej poziom jest wprost proporcjonalny do wysokości naszej straty. Bardzo ważne jest też aby pamiętać, że niczego nie możemy być pewni ani tym bardziej snuć takiego poczucia w sobie, bowiem na rynku nie występują żadne "pewniki". Tak więc nadmierna pewność w swoją wiedzę, doświadczenie czy przeczucie może się okazać bardzo surową lekcją manier. Powyższe pułapki emocjonalne jakie drzemią w ludzkiej psychice to bardzo ważne elementy całej układanki, która składa się na rynkowy sukces.

Niemniej jednak, w sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie sami podjąć finalnej decyzji inwestycyjnej i występuje brak zdecydowania oraz duża niepewność, pojawia się psychologia tłumu. Jest to normalne zjawisko, które wynika z potrzeby uczucia akceptacji, przynależności, zatem inwestor jako zwykły człowiek bardzo skłonny jest się przyłączyć do "tłumu". Taki zabieg daje poczucie bezpieczeństwa oraz duży komfort w przypadku inwestycyjnej porażki - "przecież inni zrobili tak samo jak ja, więc nie mogłem tego przewidzieć". Niestety uleganie emocjom czy podążanie za innymi jest bardzo niezdrowe dla naszego portfela inwestycyjnego i bardzo często naraża nas na straty. W tym miejscu giełdowe porzekadło "tłum ma wiele głów, ale żadnego rozumu" mówi samo za siebie. Dlatego niezwykle ważne jest aby zawsze liczyć tylko i wyłącznie na siebie, bowiem jeżeli ryzykujemy swoje własne środki to również powinniśmy podejmować decyzje na podstawie swoich własnych analiz i poglądów, a tym samym winę za złe transakcje powinniśmy upatrywać w sobie, gdyż tylko wtedy będziemy skutecznie wyciągać wnioski z popełnianych błędów.

Reasumują, inwestor powinien wiedzieć, że przy skutecznym zarządzaniu własnym kapitałem oraz stosowaniu się do kilku metod pozwalającym kontrolować nasze emocje nie ma powodu do paniki. Bardzo istotne jest poczucie świadomości strat, które są nieodłącznym elementem inwestowania dlatego też nie warto się nimi przejmować. Warto za to je monitorować i kontrolować, a następnie analizować i wyciągać wnioski. Jest to bezcenna lekcja, która pozwala na wzrost skuteczności i efektywności rynkowych działań.

Rynek walutowy nie należy do łatwych rynków, jednak posiada ogromny potencjał w związku z czym inwestorzy powinni sukcesywnie wzbogacać swoje doświadczenia oraz pomocną wiedzę z zakresu analiz i psychologii inwestowania. W tym celu bardzo pomocne są różnego rodzaju szkolenia internetowe, na które warto poświęcić trochę czasu aby poprawić swój plan inwestycyjny.

Adrian Mech, Noble Securities

Noble Securities S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »