Grudzień dobrym miesiącem dla akcji

Tylko trzy razy w 11-letniej historii warszawskiej giełdy wartość WIG spadła w grudnia, a zaledwie w jednym przypadku indeks stracił na wartości w tygodniu poprzedzającym mikołajki.

Tylko trzy razy w 11-letniej historii warszawskiej giełdy wartość WIG spadła w grudnia, a zaledwie w jednym przypadku indeks stracił na wartości w tygodniu poprzedzającym mikołajki.

To potwierdza występowanie na rynku akcji nie do końca wytłumaczalnych prawidłowości, związanych z efektem stycznia i tzw. rajdem św. Mikołaja. Jest szansa, że i tym razem koniec roku będzie pomyślny dla inwestorów.

Przez rajd św. Mikołaja przyjęło się określać okres dobrej koniunktury przed przypadającymi 6 grudnia Mikołajkami. W dwóch pierwszych latach funkcjonowania giełdy WIG zyskał w pierwszym tygodniu grudnia 16,9% i 10,9%. Stracił tylko raz w 1996 r. - 1,88%. Warto zauważyć, że wypada to w połowie analizowanego 11-letniego okresu, więc gdyby na GPW miała kształtować się reguła, że co 5 lat rajd św. Mikołaja nie występuje, to nadchodzący tydzień powinien przynieść osłabienie koniunktury.

Reklama

Takie sezonowe zachowania rynków występują również na świecie. Amerykański indeks S&P 500 od 1941 roku rósł w grudniu aż 48 razy, a tylko 13 przypadkach tracił na wartości. Jeśli pominąć zmiany mniejsze od 2%, to te proporcje wyniosą 28 do 8. Skąd pod koniec roku bierze się taki popyt na akcje? Może być to po części efekt odreagowywania wcześniejszych spadków, co potwierdza analiza listopadowych zmian amerykańskiego S&P 500.

Wojciech Białek z SEB TFI rozpatruje powtarzające się prawidłowości na rynkach akcji w szerszym kontekście. Przeprowadzone przez niego obliczenia dla DJIA prowadzą do bardzo interesujących wniosków. - Wynika z nich, że kupując akcje na amerykańskiej giełdzie pod koniec października i sprzedając je pod koniec kwietnia można było przez ostatnie 62 lata pomnożyć swój majątek aż 61,7 razy, bez uwzględnienia zysków z półrocznego trzymania gotówki w portfelu. Gdyby zastosować odwrotną strategię i kupować na koniec kwietnia a sprzedawać na koniec października osiągnęlibyśmy stopę zwrotu nie przekraczającą 1%. Dla GPW te proporcje wynoszą odpowiednio 900% dla pierwszej strategii i 49% dla drugiej.

Poprawę koniunktury w grudniu wiąże się czasami z występującym na początku nowego roku efektem stycznia. Inwestorzy zauważając, że ten miesiąc w wielu przypadkach (w 8 na 11 dla WIG i 41 na 62 dla S&P 500) przynosi wzrosty, starają się wyprzedzić zachowanie rynku i już kilka tygodni wcześniej kupują akcje, przygotowując się na zwyżki. Po części jest to racjonalne wytłumaczenie, gdyż aż w 14 przypadkach na 20, kiedy na S&P 500 nie wystąpił efekt stycznia, ostatni miesiąc roku giełdy kończyły na plusie.

Robert Nejman z CAIB zwraca uwagę na psychologiczny aspekt występowania efektu stycznia i rajdu św. Mikołaja, ale też odnajduje bardziej konkretne powody, związane ze zmianami w portfelach inwestycyjnych. - Pod koniec roku zamyka się nieudane transakcje i uwolnione pieniądze lokuje w nowe przedsięwzięcia. Trudno jest wykorzystać te prawidłowości do podejmowania rzeczywistych decyzji na rynku, ale jednocześnie nie można ich pomijać w analizie.

Ostatnia sesja roku często przebiega przy niewielkich obrotach i kończy się zwyżkami kursów. W języku giełdowym nazywa się to windows dressing (w dosłownym tłumaczeniu strojenie okien) i także odgrywa pewną rolę w kształtowaniu grudniowej koniunktury. Występowanie tego zjawiska wynika z chęci podniesienia przez największych inwestorów wycen posiadanych w portfelach akcji. Według W. Białka dotyczy to przede wszystkim walorów, które są w dużych ilościach reprezentowane w portfelach funduszy inwestycyjnych (które w ten sposób mogą pochwalić się lepszymi stopami zwrotu) i papierów spółek zależnych, przez co ich posiadacze mogą zmniejszyć lub uniknąć odpisu na uaktualnienie wartości inwestycji. Tym łatwiej "podciągnąć" kurs, im papier jest mniej płynny.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG | WIG | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »