Moody’s: Aktualizacja ratingu Polski odłożona

Agencja Moody's nie dokonała w piątek 11 września aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

W ubiegłym tygodniu główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę H. Peters zwrócił uwagę że działania NBP związane z pandemią, zwłaszcza obniżki stop procentowych i rozpoczęcie skupu aktywów, są pozytywne dla wskaźników związanych ze zdolnością do zadłużania się kraju, a więc również dla wiarygodności kredytowej.

Reklama

Zaznaczył on również, że działania rządu wspierają gospodarstwa domowe i firmy, a ożywienie gospodarcze postępuje. H. Peters powiedział, że wpływ obecnego szoku związanego z COVID-19 na średnioterminowe perspektywy gospodarcze i ocenę wiarygodności kredytowej jest ograniczony. Oczekujemy, że w tym tygodniu Moody’s potwierdzi długoterminowy rating Polski na poziomie "A2" z perspektywą stabilną. Decyzja zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na nią nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

P.Gamble z Fitch Ratings powiedział, że Polska weszła w obecny okres ze stanem finansów publicznych zbieżnym z "grupą rówieśniczą".

Poziom długu publicznego w regionie mocno wzrośnie. Agencja będzie się uważne przyglądać finansom publicznym Polski, a w szczególności temu, kiedy ścieżka długu ponownie zacznie opadać. Jego zdaniem Polska w ostatnich latach znacząco poprawiła dochodową stronę budżetu, co wynikało zarówno z cyklicznej pozycji gospodarki, jak i z czynników o charakterze strukturalnym. Znaczna część dodatkowo wypracowanych dochodów została jednak spożytkowana na wydatki socjalne, co usztywniło budżet i utrudnia szybkie ograniczenie deficytu fiskalnego. Fitch dokona oceny ratingu Polski 25 września. 

Moody's rozpoczął jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. 25 września ocenie kredytowej Polski przyjrzy się Fitch, a 2 października S&P.


Agencja Moody's obniżyła rating Turcji do "B2" z "B1" i utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podała agencja w piątek.

Za obniżkę odpowiadają według Moody's trzy główne przesłanki:

- coraz większe szanse na pojawienie się kryzysu bilansu płatniczego kraju;

- brak zdolności lub "chęci" instytucjonalnej do podjęcia działań na rzecz poprawy profilu kredytowego;

- coraz słabsze bufory fiskalne, które przez wiele lat były silną stroną oceny kredytowej.

Utrzymanie przez Moody's negatywnej perspektywy ratingu Turcji odzwierciedla ocenę agencji, że wskaźniki fiskalne kraju mogą pogarszać się w najbliższych latach w szybszym tempie, niż można się obecnie spodziewać. Ponadto, za negatywną perspektywą stoją ryzyka związane z nieadekwatną, zdaniem Moody's, funkcją reakcji tureckich władz, co czyni kraj bardziej podatnym na kryzys bilansu płatniczego na dużą skalę w najbliższych latach.

Wreszcie, negatywna perspektywa wskazuje na podwyższone ryzyko geopolityczne Turcji na wielu frontach (w relacjach z USA, UE i w basenie Morza Śródziemnego), które może ulec dalszemu zaostrzeniu. Dalsze obniżki ratingu Turcji mogłyby nastąpić, jeżeli sytuacja bilansu płatniczego kraju jeszcze się pogorszy i wejdzie w fazę mocnego kryzysu. Według Moody's, z uwagi na negatywną perspektywę ratingu, jej zmiana na pozytywną lub podwyżka samej oceny kredytowej jest bardzo mało prawdopodobna.



PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rating Polski | zadłużenie państwa | Turcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »