PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce

W Wielkopolsce odkryto nowe złoże gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szacuje, że odwiert Grodzewo-1 w gminie Śrem pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak podkreślił prezes PGNiG SA Paweł Majewski, "sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na duży potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego".

W pełni wykorzystać zasoby

- Jesteśmy zdeterminowani by w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy kolejne wiercenia w tym rejonie - wskazał.

Dodał, że "powodzenie odwiertu cieszy tym bardziej, że prace przy nim były prowadzone w trudnych warunkach spowodowanych restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa" - zaznaczył Majewski.

Głębokość 2940 m

W opublikowanym w czwartek komunikacie spółka wskazała, że odwiert Grodzewo-1 osiągnął głębokość 2940 metrów. Prace wiertnicze zrealizowała spółka Exalo Drilling, należąca do Grup Kapitałowej PGNiG.

Spółka podkreśliła, że odwiert został zrealizowany w ramach koncesji łącznej nr 29/2001/Ł Śrem-Jarocin, na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego. Zaznaczono, że prace były prowadzone wspólnie ze spółką ORLEN Upstream - zgodnie z umową o współpracy zawartą w 2009 roku, PGNiG posiada 51 proc. a ORLEN Upstream 49 proc. udziałów w koncesji.

Reklama

Gazonośny rejon

PGNiG podało, że wcześniej w tym rejonie odkryto m.in. złoża Zaniemyśl, Środa Wielkopolska, Roszków, Kromolice i Kromolice Południe, Winna Góra, Lisewo, Komorze, a ostatnio złoże Miłosław.

PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. 71,88 proc. akcji spółki należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy. 

PGNIG

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »