Popyt na złoto ma się dobrze

Złoto jest uznawane przez wielu jako pewna inwestycja w niepewnym czasie. Kiedy świat obawia się kolejnych fal pandemii, cena kruszcu pozostaje wysoka, a inwestorzy i banki nadal decydują się lokować kapitał właśnie w tym kruszcu.

Popyt na złoto (bez OTC) w II kwartale był praktycznie na poziomie II kwartału 2020 r. i wyniósł 955,1 t (-1 proc.), natomiast w I półroczu br. zanotował spadek o 10 proc. - wynika z raportu Gold Demand Trends 2Q 2021. W ujęciu wartościowym inwestycje w złote sztabki i monety w I półroczu wzrosły o 60 proc., osiągając najwyższy od ośmiu lat poziom 34 miliardów dol.!

W II kwartale br. zapotrzebowanie na złoto kształtowało się na podobnym poziomie jak rok temu. Trend potwierdzają dane firmy Tavex o sprzedaży w lipcu, które utrzymały się na poziomie sprzed roku - 16 tysięcy uncji o wartości ponad 110 mln zł.

Reklama

Cena złota w dolarach amerykańskich wynosiła średnio 1 816,5 dol./oz w II kwartale br. - daje to wynik o 6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok temu. W ciągu kwartału cena wzrosła o 4,3 proc.

Inwestycje w sztabki i monety odnotowały w II kwartale br. wzrost o 56 proc. r/r. Co ciekawe, jest to już czwarty kwartał z rzędu, w którym zaobserwować można znaczący wzrost.

- Analizując najnowsze wyniki warto zaznaczyć, że pierwsza połowa ubiegłego roku wygenerowała bardzo wysokie wartości z uwagi na rozpędzającą się pandemię COVID-19. Chociaż od tamtej pory popyt na złoto nieco spadł, warto, aby inwestorzy spojrzeli szerzej na obecne wyniki. Sprzedaż na rynku inwestycyjnym obecnie podyktowana jest przez korektę rekordowych wpływów z zeszłego roku, która jest stałym elementem wszystkich rynków - tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes Tavex.

Po wyjątkowo trudnym I i II kwartale 2020 roku, popyt na złotą biżuterię odrabiał straty. W II kwartale br. wyniósł on 390,7 ton, natomiast w I półroczu 873,7 t. To o 17 proc. mniej od średniej z lat 2015-2019.

Podobnie jest z popytem na złoto generowanym przez sektor technologiczny. W analizowanym okresie zapotrzebowanie na kruszec w technologii wzrosło o 18 proc. r/r do 80 ton. Popyt na elektronikę - kluczowy składnik popytu na złoto ze strony sektora technologicznego - odnotował 16 proc. wzrost r/r do 66,3 ton. Warto również wspomnieć o wzroście w przypadku zapotrzebowania na kruszec w stomatologii. Wyniósł on - w ujęciu rok do roku od 2004 roku - 12 proc., (+2,9 tony).

ZŁOTO

2 393,15 +33,25 1,41% akt.: 15.05.2024, 21:14
  • Max 2 395,90
  • Min 2 357,25
  • Stopa zwrotu - 1T 1,77%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,10%
  • Stopa zwrotu - 3M 17,87%
  • Stopa zwrotu - 6M 20,14%
  • Stopa zwrotu - 1R 17,22%
  • Stopa zwrotu - 2R 30,55%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Wzrost w II kwartale br. widać także patrząc na procent osób, które decydują się inwestować zaoszczędzone pieniądze. W pierwszym kwartale br. 26 proc. badanych przez Tavex decydowało się na pomnożenie swoich środków finansowych, natomiast w drugim już 30,5 proc. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Wyniki z tego kwartału potwierdzają, że świadomość Polaków w zakresie inwestowania wzrasta. Na początku roku sporą przewagę miały lokaty (41,5 proc.). Natomiast w drugim kwartale inwestycje w lokaty zadeklarowało już tylko 32,1 proc. Wzrosło za to zainteresowanie innymi aktywami. Inwestorzy postawili na fundusze inwestycyjne (28,7 proc.), złoto (22,6 proc.) oraz nieruchomości (22,3 proc.) - dodaje Aleksander Pawlak.

Oprac. WSz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | surowce | popyt na surowce | ceny złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »