PZU chce wypłacić jak najwyższą nagrodę z zysku

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU ds. finansowych podał, że firma jest zadowolona z zaprezentowanego przez KNF podejścia do możliwości dystrybucji zysku, chce pozostać spółką dywidendową i wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę (nagrodę z zysku).

- Cieszymy się z zaprezentowanego wczoraj podejścia regulatora do możliwości dystrybucji zysku oraz kształtowania dywidendy za lata 2019-2020. W obecnym podejściu, inaczej niż na początku roku, kiedy rozpoczynała się pandemia i utrzymywała się znaczna niepewność oraz obawy przed jej dalszym rozwojem, dywidenda jest uzależniona od kryteriów jakościowych, uwzględnia strukturę bilansu ekonomicznego ubezpieczycieli oraz to, jak poszczególne zakłady były w stanie poradzić sobie z pandemią, a także na ile ich model biznesowy okazał się odporny na jej skutki - powiedział Kulik.

Reklama

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła w środę możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2019 oraz 50 proc. zysku za 2020 rok.

Komisja zaleciła, by dywidendę z zysku za rok 2019 wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają kryteria określone przez KNF w stanowisku dotyczącym założeń polityki dywidendowej w 2020 r. z 3 grudnia 2019 r. Dla wypłat z zysku roku 2020 Komisja zaleciła, by ubezpieczyciele spełnili kilka kryteriów.

Kulik poinformował, że aby określić potencjalną dywidendę, którą zarząd mógłby zarekomendować do wypłaty w roku 2021, PZU będzie się poruszać się w ramach wyznaczonych przez stanowisko KNF, przez własną politykę dywidendową oraz przez "ustawiczne dążenie" do spełnienia celów strategicznych.

"Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, chcemy pozostać spółką dywidendową, ponieważ wiemy, że dywidenda jest jednym z istotniejszych kryteriów, które inwestorzy biorą pod uwagę przy decyzjach inwestycyjnych" - powiedział Kulik.

"Pamiętajmy też, że rok 2020 nie jest jeszcze zamknięty, więc trudno odnosić się wartościowo do zysku, który będzie podlegał podziałowi. Stale monitorujemy sytuację związaną z pandemią COVID-19, jej wpływ na bezpieczeństwo kapitałowe i wyniki prowadzonej przez nas działalności zarówno w bieżącym, jak i w kolejnych latach oraz wskaźniki, na które zwraca uwagę regulator w swojej rekomendacji. Wszystkie te czynniki będą wpływały na ostateczną rekomendację zarządu dotyczącą podziału zysku. Niemniej podtrzymujemy naszą deklarację, że chcemy wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę" - dodał.

Kulik zwrócił uwagę, że stanowisko KNF odnosi się do zysku jednostkowego każdej ze spółek grupy oddzielnie oraz narzuca szereg warunków, które muszą zostać spełnione, aby dywidenda została wypłacona. Dodatkowo KNF rekomenduje zakładom, aby wzięły pod uwagę potencjalne dodatkowe potrzeby kapitałowe, które mogą wyniknąć m.in. z przebiegu pandemii.

PZU

51,5000 0,5000 0,98% akt.: 26.04.2024, 17:51
  • Otwarcie 51,1000
  • Max 51,8200
  • Min 50,9200
  • Kurs odniesienia 51,0000
  • Suma wolumenu 1 093 780
  • Suma obrotów 56 243 623,32
  • Widełki dolne 45,9900
  • Widełki górne 56,2000
Zobacz również: ALIOR PEKAO PKOBP

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »