USA: Optymistyczne zakończenie tygodnia

Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie miała wyjątkowo optymistyczny przebieg. Indeksy od rana zwyżkowały pod wpływem lepszych niż oczekiwano danych z rynku pracy. W efekcie cały tydzień zakończyły kilkuprocentowymi wzrostami.

Indeks Dow Jones Industrial Average umocnił się o 1,17 proc. (122,06 pkt) do 10 566,20 pkt. W skali tygodnia zyskał 2,3 proc.

Wskaźnik szerokiego rynku Standard & Poor's 500 zwyżkował o 1,40 proc. (15,73 pkt), aby zamknąć się na poziomie 1 138,70 pkt. Była to już szósta z rzędu wzrostowa sesja tego indeksu. W ciągu tygodnia zyskał on 3,1 proc.

Indeks Nasdaq Composite wzrósł o 1,48 proc. (34,04 pkt), do 2 326,35 pkt. Cały tydzień zakończył o 3,9 proc. na plusie.

Jak podał w piątek Departament Pracy, amerykańscy pracodawcy z sektora pozarolniczego zlikwidowali w lutym 36 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym wobec stycznia poziomie 9,7 proc. Ekonomiści prognozowali, że liczba etatów zmniejszy się o 50 tys., podnosząc stopę bezrobocia do 9,8 proc.

Reklama

Niektóre wskaźniki koniunktury na rynku pracy wciąż rozczarowują. Z 16,5 do 16,8 proc. wzrosła w lutym stopa bezrobocia z uwzględnieniem osób, które nie mogą znaleźć pracy w pożądanym wymiarze czasowym. Nie było to jednak w stanie stłumić optymizmu na Wall Street.

Analitycy wskazywali bowiem, że gdyby nie atak surowej zimy, dane z rynku pracy byłyby jeszcze lepsze. W pewnym momencie w lutym czynniki atmosferyczne zatrzymały w domach ponad milion pracowników, najwięcej od 1996 r. W styczniu liczba ta nie przekroczyła 259 tys.

Motorem zwyżek na nowojorskiej giełdzie były również doniesienia, że w styczniu po raz pierwszy od roku wzrósł popyt na kredyty konsumpcyjne. Podbiło to notowania instytucji finansowych.

Indeks Nasdaq w górę pociągnęły papiery producenta komputerów i sprzętu elektronicznego Apple'a, które podrożały o blisko 4 proc., do najwyższego w historii poziomu 218,95 dol. Był to skutek zapowiedzi, że najnowszy produkt firmy, tablet iPad, trafi do amerykańskich sklepów na początku kwietnia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | cały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »