Iran w centrum uwagi na rynku ropy

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się neutralnie. W pierwszych dniach tego tygodnia ceny ropy zachowują się analogicznie, po poniedziałkowej zwyżce, wczoraj notowania tego surowca spadły, a dzisiaj poruszają się przy niewielkiej zmienności.

Cena ropy Brent wciąż wyraźnie przekracza poziom 70 USD za baryłkę, dzisiaj poruszając się w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę.

Już od kilku tygodni jednym z kluczowych czynników wpływających pozytywnie na notowania ropy naftowej jest niepewność dotycząca sytuacji politycznej wokół Iranu. Wielkimi krokami zbliża się termin wygaśnięcia porozumienia pomiędzy tym krajem a Stanami Zjednoczonymi, na podstawie którego zniesione zostały sankcje eksportowe, dotyczące przede wszystkim eksportu ropy naftowej z Iranu.

Reklama

W zamian Iran zobowiązał się do zaprzestania prac nad programem nuklearnym. Porozumienie, podpisane jeszcze przez poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamę, weszło w życie w styczniu 2016 r. i wygasa 12 maja bieżącego roku. O jego przyszłości ma zadecydować Donald Trump, który wielokrotnie podkreślał, że nie wierzy to, że Iran nie prowadzi już prac nad programem atomowym. Trump wyrażał się w przeszłości krytycznie na temat samego porozumienia, co sprawia, że prawdopodobne wydaje się wycofanie USA z niego i, tym samym, ponowne narzucenie amerykańskich sankcji na Iran.

Takie wydarzenie mogłoby przyczynić się do dynamicznej zwyżki cen ropy naftowej, ale coraz więcej czynników każe wątpić, czy tak się stanie. Narzucenie sankcji na Iran jest już obecnie praktycznie uwzględnione w cenach ropy naftowej, ponieważ wielu uczestników rynku wierzy, że taki scenariusz się zrealizuje. Gdyby jednak okazało się, że Donald Trump złagodził swoje stanowisko względem Iranu, to wtedy istniałby duży potencjał do spadków cen ropy naftowej.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Cokolwiek się wydarzy, będzie ważne na rynku ropy. Iran jest jednym z najważniejszych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie. W kwietniu eksport ropy z Iranu znalazł się na poziomie 2,6 mln baryłek, co jest rekordem od czasów zniesienia sankcji. Potencjał produkcyjny i eksportowy Iranu jest jednak większy.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2018.05.02

....................

Prezydent USA Donald Trump ma w maju zdecydować, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za zniesienie sankcji.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości".

"Przywódcy Iranu ciągle zaprzeczają, że dążył on kiedykolwiek do uzyskania broni jądrowej. Dziś wieczorem jestem tutaj, aby powiedzieć jedno: Iran kłamał" - powiedział Netanjahu.

Dodał, że jest pewien, iż prezydent USA Donald Trump podejmie teraz właściwą decyzję w sprawie układu z Teheranem.

Na razie amerykański prezydent nie poinformował, jaka będzie jego decyzja w kwestii porozumienia z Teheranem, zaznaczył jednak, że jest otwarty na negocjacje w sprawie nowej umowy.

Trump zapowiadał wcześniej, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu z Iranem, USA wycofają się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja.

"Nadal mamy niepewność co do kontynuacji obecnego porozumienia nuklearnego między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami" - mówi Michael Poulsen, analityk Global Risk Management Ltd. Ropa WTI w poniedziałek zyskała 0,7 proc.

PAP

Superfund.pl
Dowiedz się więcej na temat: Iran | centrum uwagi | rynek ropy | paliwa ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »