Powstanie gazociąg Nord Stream 2

Gazprom, BASF, E.ON, ENGIE, OMV i Royal Dutch Shell podpisali porozumienie o realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 w celu zwiększenia dostaw gazu ziemnego na rynki Unii Europejskiej - podał Gazprom w komunikacie prasowym.

"Nowy projekt będzie realizowany przez spółkę New European Pipeline AG. Zgodnie z dokumentem Gazprom będzie właścicielem 51 proc. udziałów w spółce, E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall otrzymają po 10 proc., a ENGIE 9 proc. udziałów" - napisano w raporcie.

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld m3 gazu poprowadzonego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

"Nord Stream 2 podwoi przepustowość naszego obecnego gazociągu na trasie dostaw gazu przez Morze Bałtyckie. Ważne jest, że są to w większości nowe ilości gazu, które będą poszukiwane w Europie ze względu na ciągły spadek produkcji gazu w danych krajach. Fakt, że w projekcie biorą udział globalne koncerny energetyczne świadczy o jego ważności dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw gazu do europejskich konsumentów" - poinformował cytowany w komunikacie Aleksiej Miller.

Reklama

- - - -

Rynek gazu: Sankcje zatrzymały Gazprom na Morzu Ochockim

Jak donoszą media w Rosji. Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim może zatrzymać jego eksploatację - informuje dziś rosyjski dziennik "Kommiersant".

Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej może zatrzymać jego eksploatację - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

W piątek ministerstwo handlu USA ogłosiło, że objęto Jużno-Kirinskoje zakazem eksportu i reeksportu amerykańskiego sprzętu oraz technologii niezbędnych do zagospodarowania złoża. W uzasadnieniu podano, że na tym polu znajdują się również duże zasoby ropy naftowej.

Dotychczas sankcje sektorowe Stanów Zjednoczonych przeciwko Rosji za jej rolę w konflikcie na Ukrainie nie uderzały bezpośrednio w Gazprom, a godziły tylko w rosyjski sektor naftowy. Według "Kommiersanta" kraje europejskie przy omawianiu antyrosyjskich sankcji z Waszyngtonem zabiegały o to, aby restrykcje nie obejmowały sektora gazowego FR, gdyż obawiały się kontrposunięć ze strony Moskwy. "Teraz ta rubież została przekroczona" - podkreśla moskiewska gazeta.

Jużno-Kirinskoje jest jednym z największych złóż na szelfie Rosji. Pod względem zasobów ustępuje tylko polu Sztokman na Morzu Barentsa. Zasoby złoża Jużno-Kirinskoje szacowane są na 640 mld metrów sześciennych gazu i 97 mln ton kondensatu. W ubiegłym roku minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak obwieścił, że znajdują się tam także ogromne zasoby ropy - 464 mln ton.

Jużno-Kirinskoje jest głównym aktywem projektu Sachalin-3, udziałem w którym zainteresowany jest brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Projekt przewiduje rozbudowę funkcjonującej już na wyspie fabryki gazu skroplonego, Sachalin-2. Royal Dutch Shell jest jednym z partnerów Gazpromu w tym przedsięwzięciu.

Sachalin-2 to jedyna fabryka LNG w Rosji. Jej moce wynoszą 10 mln ton rocznie, Gazprom chce je zwiększyć do 15 mln ton. Nowa linia miała być uruchomiona w 2021 roku. Dziennik "Wiedomosti" ocenia, że bez importowanego sprzętu Gazpromowi trudno będzie zagospodarować Jużno-Kirinskoje. Niezbędne urządzenia produkują tylko amerykańskie FMC Technologies, Cameron i GE Subsea oraz norweski Aker.

Cytowany przez gazetę analityk Michaił Korczemkin zwraca uwagę, że skraplanie gazu w Rosji również jest uzależnione od importowanych technologii. Jego zdaniem w kolejnym posunięciu Waszyngton może objąć sankcjami rosyjskie projekty w sferze LNG.

"Wiedomosti" przypominają, że Gazprom chce zbudować fabryką LNG nad Bałtykiem, zaś Rosnieft - na Dalekim Wschodzie, a Novatek już buduje takie zakłady na Półwyspie Jamalskim.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Gazprom | Nord Stream 2 | gazociag | gazociągu | Nord Stream | powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »