Barcelona: Gazociąg z Algierii antidotum na rosyjski gaz

Połączenie Europy gazociągiem z Algierii zmniejszyłoby uzależnienie krajów członkowskich od rosyjskiego gazu o 40 procent. Do takiego wniosku doszli uczestnicy zakończonego w Barcelonie spotkania ministerialnego w sprawie Przyszłości Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Energetyka była jednym z trzech głównych tematów omawianych przez ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich i państw południowego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Zaopatrywanie Europy w gaz z Algierii nie jest nowym pomysłem. Hiszpania od lat zachęca Brukselę do zrealizowania projektu Midcat.

Zgodnie z jego założeniami, gazociąg przecinałby Maroko, Cieśninę Gibraltarską, biegł przez Półwysep Iberyjski, a po dotarciu do Francji rozchodziłby się do innych krajów UE.

Podczas spotkania w Barcelonie powrócono do tematu i jak poinformował szef hiszpańskiej dyplomacji, Jose Manuel Garcia Margallo, rozmowy na ten temat wkrótce będą kontynuowane.

Minister przypomniał, że połączenie między Algierią a Hiszpanią już istnieje. Brakuje zgody Brukseli na przedłużenie rurociągu z Katalonii do Francji.

Reklama

Hiszpańscy eksperci uważają, że najlepszym sposobem na uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu jest dywersyfikacja dostaw, tak jak to robi Hiszpania. Jej najważniejszym dostawcą jest Algieria, ale oprócz niej sprowadza gaz z 12 innych państw, m.in. z Kataru, Norwegii, Nigerii i Egiptu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz | Hiszpania | gazociag | gazociągu | gazociąg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »