Daytrading - mity i fakty (część I)

W ciągu wielu lat funkcjonowania naszej giełdy narosło wiele mitów na temat czym jest, a czym nie jest daytrading. W niniejszym artykule podzielonym na trzy części postaram się przybliżyć Państwu podstawowe informacje dotyczące tej popularnej techniki oraz obalić kilka mitów z nią związanych. Zacznijmy od definicji daytradingu. Daytrading to sposób zawierania transakcji na giełdzie, kiedy to zakup i sprzedaż akcji, kontraktu lub innego instrumentu następuje w ciągu tego samego dnia.

W ciągu wielu lat funkcjonowania naszej giełdy narosło wiele mitów na temat czym jest, a czym nie jest daytrading. W niniejszym artykule podzielonym na trzy części postaram się przybliżyć Państwu podstawowe informacje dotyczące tej popularnej techniki oraz obalić kilka mitów z nią związanych. Zacznijmy od definicji daytradingu. Daytrading to sposób zawierania transakcji na giełdzie, kiedy to zakup i sprzedaż akcji, kontraktu lub innego instrumentu następuje w ciągu tego samego dnia.

City Index i Interia.pl organizują cykl bezpłatnych seminariów w Krakowie (25.11), Warszawie (28.11), Poznaniu (03.12) i Katowicach (05.12). Więcej informacji można znaleźć tutaj . Jednym z patronów merytorycznych jest firma szkoleniowa Joe Ross Trading Educators. Maciej Goliński, trader i trener wypowiada się na temat faktów i mitów daytradingu:

Co przyciąga ludzi do daytradingu? Myślę, że dwie rzeczy - popularność tej techniki oraz marzenie każdego tradera, aby każdy dzień zakończyć zyskiem. Spróbujmy, zatem omówić podstawowe mity, z którymi spotykam się w codziennych rozmowach z innymi inwestorami.

1) Daytrader zawiera wiele transakcji w ciągu jednego dnia.

2) Daytrading to technika, która pozwala zakończyć każdy dzień, tydzień zyskiem.

3) Daytrading wymaga śledzenia wielu rynków w jednym czasie.

4) Daytrading pozwala zarobić dużo więcej niż jakakolwiek inna metoda.

5) Daytrader to facet z nerwami ze stali, potrafiący przetrzymać każdy drawdown*

Daytrader zawiera wiele transakcji w ciągu jednego dnia

Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że daytrading wymaga zawierania wielu transakcji każdego dnia. Nie raz słyszałem o zawieraniu kilku lub nawet kilkudziesięciu transakcji dziennie. Takie plotki rozpuszczają chyba sami brokerzy, którzy z wiadomych względów kochają tych, którzy codziennie zostawiają im furę pieniędzy w postaci prowizji. Prawda jest taka, że dużo ważniejsza od ilości wykonanych transakcji jest ich jakość. Co to znaczy? Ponieważ zasięg ruchów w ciągu dnia jest ograniczony ze względu na krótki czas trwania sesji, nie sprawdza się taktyka polegająca na zarabianiu dużo więcej niż ryzyko, które ponosimy. Typowy daytrader będzie miał średni zysk do średniej straty na poziomie jednego. Co zatem pozwala nam zarabiać? Wysoka trafność naszych transakcji. Zamiast standardowych 40 proc. trafności w systemach podążania za trendem lub wybiciowych dobry daytrader osiąga trafność na poziomie 70 proc. Aby taką trafność osiągnąć zamiast skupiać się na ilości wykonanych transakcji dużo ważniejsze jest, aby te, które zawieramy były naprawdę dobre. Ile transakcji dziennie wykonuję? Maksymalnie trzy, ale moja średnia oscyluje wokół dwóch transakcji na dzień. Naprawdę nie trzeba więcej, aby zarabiać na daytradingu.

Daytrading to technika, która pozwala zakończyć każdy dzień, tydzień zyskiem

To kolejny mit, z którym spotykam się dość często. Gdyby traderzy potrafili zakończyć każdy tydzień z symbolicznym zyskiem 2 proc. tygodniowo to po roku przy założeniu reinwestowania zysków zarobiliby 180 proc. Nie znam traderów, którym udało się osiągnąć taką stopę zwrotu w ciągu kilku kolejnych lat. Dlaczego w takim razie tak trudno osiągnąć zysk tydzień po tygodniu? Odpowiedź jest dość prosta. Rynki ciągle zmieniają swoja charakterystykę. To, co działało w czasie hossy nie sprawdza się w trendzie bocznym i na odwrót. Dostosowanie się do ciągle zmieniających się realiów rynkowych wymaga czasu, jest ściśle połączone z występowaniem dłuższych drawdownów. A to z kolei skutecznie uniemożliwia zarabianie tydzień po tygodniu.

drawdown, to obniżenie kapitału, strata liczona od najwyższego punktu krzywej kapitału inwestora

Więcej już w poniedziałek oraz na szkoleniach City Index i Interia.pl, których Joe Ross Trading Educators jest patronem medialnym.

Maciej Goliński, Joes Ross Trading Educators

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: city | czym jest | techniki | "Fakt" | mity | 'Fakt' | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »