Do PARP po granty norweskie na innowacje

Od 7 stycznia br. można aplikować o wsparcie finansowe w ramach programu "Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" z budżetem w wysokości 100 mln euro. Małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w Polsce, mogą otrzymać nawet 2 mln euro na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych procesów, produktów lub technologii. Termin składania wniosków minie 31 marca br.

"Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" to program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Jego celem jest poprawa konkurencyjności małych i średnich polskich przedsiębiorstw poprzez wspieranie innowacyjności - dofinansowanie opracowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań, technologii, produktów i usług. Program ma też wzmocnić współpracę polsko-norweską.

Reklama

- W związku z tym, że darczyńcą środków jest Norwegia preferowane będą projekty, które przyczyniają się do rozwoju współpracy między firmami z Polski i Norwegii. Projekty partnerskie, czyli polsko-norweskie, będą mieć przyznawane dodatkowe punkty w procesie oceny wniosków o dofinansowanie. Kwestia partnerstwa w programie jest traktowana elastycznie i nie jest ograniczona do współpracy przedsiębiorców. Za projekt partnerski będzie mógł być uznany każdy projekt, w którym współpraca polskiego przedsiębiorcy z podmiotem norweskim, czyli na przykład także z instytucją naukową, będzie stanowiła wartość dodaną projektu - powiedziała Izabela Wójtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach PARP.

O wsparcie finansowe będzie można starać się w konkursach z trzech obszarów:

* technologii przyjaznych środowisku - projekty dotyczące wdrożenia innowacji, które przyczynią się jednocześnie do rozwoju firm i ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko (działalności własnej lub produktów, które wprowadzi na rynek);

* innowacji w obszarze wód morskich i śródlądowych - projekty w zakresie innowacyjnych procesów lub produktów dotyczących wód morskich lub śródlądowych oraz wybrzeża (także w zakresie poprawy stanu środowiska);

* technologii poprawiających jakość życia - projekty stworzenia, rozwoju i wprowadzenia na rynek produktów ułatwiających funkcjonowanie osobom z wrażliwych grup społecznych (w tym osobom starszym).

Maksymalna wysokość dofinansowania to nawet 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu (maksymalnie 2 mln euro), nad którym pracuje firma.

Dodatkowe granty dla kobiet

W programie przewidziano dodatkową pulę środków na realizację projektów z wymienionych obszarów w ramach "Schematu małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet". Mogą starać się o nie firmy, których właścicielkami są kobiety lub takie firmy, w których kobieta jest co najmniej współwłaścicielką i bierze udział w procesie decyzyjnym w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcze kobiety mogą otrzymać na innowacyjne projekty nawet 200 tys. euro - poziom wsparcia w tym przypadku może wynieść maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wszystko wyjaśnią eksperci PARP

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem swoich projektów z programu mogą wybrać się na spotkania organizowane:

- 8 stycznia 2020 r. (środa) w Katowicach,

- 14 stycznia 2020 r. (wtorek) we Wrocławiu,

- 21 stycznia 2020 r. (wtorek) w Warszawie,

- 29 stycznia 2020 r. (środa) w Gdańsku,

- 5 lutego 2020 r. (środa) w Rzeszowie.

Eksperci PARP odpowiedzą na nich na pytania: na jaką działalność można otrzymać wsparcie, jakie warunki musi spełniać wnioskodawca oraz jakie wydatki można finansować?

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować (liczba miejsc ograniczona).

- - - - - -

"Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" to program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »