Druzgocące przesłanie szefów największych stowarzyszeń gospodarczych

W naglącym, wspólnym apelu przemysłowe zrzeszenia Niemiec, Francji i Włoch domagają się od UE ogromnego wsparcia. Koronakryzys jest dla europejskiej gospodarki „potężnym ciosem” - podkreślają.

Apel podpisali prezes Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Przemysłu (BDI) Dieter Kempf, szef Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego (Confindustria) Vincenzo Boccia i Geoffroy Roux de Bézieux stojący na czele francuskiej organizacji pracodawców Medef.

Przedstawiciele przemysłu piszą, że koronakryzys, jest "potężnym, nieoczekiwanym i tragicznym ciosem dla życia publicznego, zdrowia, dobrobytu społecznego i koniunktury". Tekst, na który powołuje się "Süddeutsche Zeitung“ ma się ukazać we wtorek (12.05.2020) we Francji, Włoszech i Niemczech.

Nowy wymiar pomocy

Pandemia spowoduje "bezprzykładne, asymetryczne szkody“ dla gospodarki i społeczeństwa - głosi dalej palący apel. Dlatego reakcja UE musi "rozsadzić znane dotychczas ramy" - stwierdzają Kempf, Boccia i Roux, i domagają się publicznego wsparcia "nieznanych dotąd w czasach pokoju wymiarów".
Szef Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Przemysłu (BDI) Dieter Kempf jest jednym z sygnatariuszy apelu

Komisja Europejska musi znacznie zwiększyć środki finansowe, by zapewnić przedsiębiorstwom trwałe wsparcie w procesie ich uzdrawiania. Pomocy tej powinien towarzyszyć europejski fundusz odbudowy w odpowiedniej wysokości, aby zapewnić dodatkowe, pilnie potrzebne środki wsparcia i równe szanse konkurencyjności w Unii.

Reklama

Zrównoważona ochrona przed kryzysami

Także pożyczki udzielane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), InvestEU i podobne programy powinny zostać znacznie rozszerzone, by udzielić pomocy na rozpoczęcie prywatnych i publicznych inwestycji - piszą przedstawiciele biznesu.

"Usilnie wzywamy nasze rządy i instytucje europejskie, by dotrzymały swoich zobowiązań i wykorzystały Europejski Zielony Ład, aby zachęcić do inwestowania w nowoczesną infrastrukturę, cyfryzację i «odmłodzenie» wartości dodanej przemysłu. Jest to nieodzowne dla ożywienia europejskiej gospodarki i uodpornienia w sposób zrównoważony naszego przemysłu na kryzysy".

Już w kwietniu szefowie państw i rządów UE uzgodnili pakiet ratunkowy o wartości 500 mld euro na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Planowany jest też unijny fundusz Odbudowy po kryzysie.  Ma on wynieść co najmniej bilion euro.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019


Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »