EBC: Draghi zdecydował się na obniżkę stóp procentowych

EBC obniżył depozytową stopę procentową do -0,3 proc. z -0,2 proc. Główna stopa procentowa i stopa kredytowa nie uległa zmianie.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła depozytową stopę procentową do minus 0,3 proc. z minus 0,2 proc. i pozostawiła główna stopę oraz stopę kredytu bez zmian - podał bank w komunikacie. O dalszych działaniach prezes EBC Mario Draghi ma poinformować na konferencji.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego po raz ostatni, o 10 pkt. bazowych, na posiedzeniu we wrześniu 2014 r.

Reklama

Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży depozytową stopę procentową do minus 0,3 proc. i utrzyma pozostałe na niezmienionym poziomie.

O godz. 14.30 planowana jest konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego.

- - - - - -

EBC za mało stanowczy

Rynki finansowe z rozczarowaniem przyjęły decyzje Europejskiego Banku Centralnego o pozostawieniu podstawowej stopy procentowej na poziomie 0,05 proc. i obniżeniu stopy depozytowej z minus 0,2 do minus 0,3 proc. Indeks giełdy we Frankfurcie, zwyżkujący przed ogłoszeniem komunikatu o ponad 1 proc., błyskawicznie znalazł się ponad 3 proc. pod kreską.

Skazany przez większość komentatorów na osłabienie kurs euro poszedł w górę z około 1,05 do ponad 1,08 dolara. Na naszym rynku międzybankowym wspólna waluta podrożała o prawie osiem groszy, osiągając poziom 4,3 zł, najwyższy od stycznia bieżącego roku. Nastrojów nie zmieniły przedstawione przez Mario Draghiego na konferencji prasowej kolejne informacje o przedłużeniu programu skupu obligacji skarbowych państw strefy euro co najmniej do marca 2017 r. oraz o jego rozszerzeniu o obligacje samorządów. EBC podwyższył nieco prognozy tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro, ale jednocześnie obniżył szacunki dotyczące inflacji. Choć inwestorzy i analitycy spodziewali się obniżenia stopy depozytowej oraz przedłużenia terminu obowiązywania skupu obligacji, to jednak widać, że liczyli na coś więcej, czyli na cięcie stopy depozytowej o 0,2 punktu procentowego i zwiększenie skali skupu obligacji z obecnych 60 mld euro miesięcznie.

Gdy emocje nieco opadną, można się spodziewać kontynuacji osłabienia wspólnej waluty wobec dolara, ale prognozy szybkiego zejścia kursu euro w okolice 1 dolara są już raczej nieaktualne. Teraz wszystko zależeć będzie od grudniowych decyzji amerykańskiej rezerwy federalnej. O ile podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych jest raczej przesądzona, niewiadomą wciąż pozostaje tempo dalszego zaostrzania polityki pieniężnej przez Fed.

Główny Analityk GERDA BROKER

Mocne spadki europejskich indeksów po decyzji EBC

Na europejskich parkietach indeksy spadają. EBC ogłosił przedłużenie programu skupu aktywów co najmniej do marca 2017 r., jednak nie zwiększył jego miesięcznej wartości. Euro umacnia się do dolara o 1,7 proc.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o przedłużeniu programu skupu aktywów co najmniej do marca 2017 r. - poinformował prezes EBC Mario Draghi na konferencji. Bank rozszerza skup o obligacje emitowane przez władze regionalne.

Program skupu aktywów został uruchomiony w marcu 2015 r. i pierwotnie miał trwać do końca września 2016 r. Jego miesięczną wartość ustalono na 60 mld euro. Rynek oczekiwał większego poluzowania polityki pieniężnej i zwiększenia wartości programu.

Wcześniej EBC obniżył depozytową stopę procentową do minus 0,3 proc. z minus 0,2 proc. i pozostawiła główną stopę oraz stopę kredytu bez zmian.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego po raz ostatni, o 10 pkt. bazowych, na posiedzeniu we wrześniu 2014 r. Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży depozytową stopę procentową do minus 0,3 proc. i utrzyma pozostałe na niezmienionym poziomie.

W środę wieczorem Janet Yellen, prezes Fed dała do zrozumienia, że jest za podwyżką stóp procentowych w grudniu. W wystąpieniu przed Economic Club of Washington oceniła, że w ostatnich tygodniach sytuacja gospodarcza się poprawia.

- - - - - -

Mario Draghi już wcześniej zapowiedział, że zrobi wszystko, by utrzymać w strefie euro wzrost gospodarczy i doprowadzić do wzrostu inflacji. - Gołębia retoryka Mario Draghi'ego spowodowała, że rynki oczekują agresywnych działań, które mają na celu pobudzenie gospodarki i przywrócenie inflacji do celu. Wśród proponowanych rozwiązań pojawia się także wydłużenie czasu trwania programu QE oraz rozszerzenie jego skali (obecnie 60 mld euro miesięcznie) oraz nie wyklucza się różnego rodzaju kombinacji - komentuje Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

Przed decyzją EBC ekonomiści zakładali, że dojdzie do wprowadzenie całego pakietu działań, czyli "obniżki stopy depozytowej (konsensus w ankiecie Bloomberga zakłada cięcie o 10pb, jednak ok. 1/3 uczestników rynku prognozuje 20pb), zwiększenie miesięcznego skupu aktywów (prawdopodobnie o 10 - 15 mld euro, obecnie jest to 65 mld), wydłużenie okresu jego obowiązywania (o 6 - 12 miesięcy, obecnie docelowo trwać ma do września 2016 roku), a nawet włącznie do programu skupu aktywów obligacji korporacyjnych i samorządowych. Ważne powinny okazać się również szczegóły odnośnie stopy depozytowej, gdyż wg przecieków z ECB wprowadzony ma zostać dwustopniowy jej poziom, mający na celu obarczenie wyższą opłatą banki deponujące w ECB kapitał powyżej określonego progu" - napisał w swojej analizie Szymon Zajkowski, specjalista rynku forex w domu maklerskim mBanku.

- - - - - -

Wcześniej pisaliśmy w Interii:

Główny ekonomista banku Credit Agricole, Jakub Borowski spodziewa się poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro czyli obniżki stóp procentowych. Ekspert spodziewa się, że stopa depozytowa będzie jeszcze bardziej ujemna. Banki komercyjne będą w ten sposób jeszcze bardziej "karane" za to, że utrzymują środki w banku centralnym.

Rozmówca IAR twierdzi, że EBC nie musi poprzestać tylko na obniżce.

Jakub Borowski spodziewa się utrzymania programu skupu aktywów. To spowoduje, że oprocentowanie europejskich obligacji wciąż będzie niskie. Efektem tego powinno być osłabienie kursu euro wobec głównych walut, w tym dolara. Osłabienie kursu poprawia konkurencyjność europejskich firm i wpływa na podniesienie cen w strefie euro.

Stopy procentowe w strefie euro mogą być jeszcze niższe. Możliwe jest też przedłużenie programu drukowania pieniądza.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki dodaje, że alternatywą dla obniżki stóp jest przedłużenie programu skupowania obligacji, co sprowadza się do zwiększenia ilości pieniądza na rynku.

Ekspert dodaje, że polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego zmierza w odwrotnym kierunku, niż jego amerykańskiego odpowiednika. To może komplikować sytuację na rynku walutowym. Jeśli dojdzie do podwyżek stóp za oceanem, możemy się spodziewać wzmocnienia dolara i osłabienia euro. W rezultacie złoty osłabi się wobec dolara, a możliwe także, że straci wobec euro.

Podstawowa stopa EBC wynosi obecnie 0,05 procent. Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję o 13:45. Konferencja prezesa Mario Draghiego rozpocznie się o 14:30.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP/IAR/INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »