Gaz z Norwegii popłynie do Polski. Nowe kontrakty PGNiG

Kontrakty zawarte pomiędzy PGNiG SA i spółkami z grupy Equinor ASA przewidują dostawę do 2,4 mld m sześc. gazu rocznie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

  • Podpisane kontrakty na dostawy gazu przewidują, że surowiec będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe
  • Baltic Pipe będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8,0 mld m sześc. rocznie
  • Equinor (d. Statoil) jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na norweskim szelfie. Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie (przez 10 lat). Dostawy gazu trafią do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe.

Reklama

- Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

- Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat. Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski. Equinor już kooperuje z polskimi firmami przy realizacji projektów morskich elektrowni wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych. Z zadowoleniem oceniamy perspektywę dalszego wzmocnienia naszych relacji z Polską dzięki współpracy z PGNiG - mówi Irene Rummelhoff, wiceprezes Equinor ds. marketingu, midstreamu i processingu.

Dodatkowe wolumeny gazu dla PGNiG i Polski

Zapewni to PGNiG dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego norweski szelf z Polską, poprzez Danię. Gazociąg, którego inwestorami są polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku. Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8,0 mld m sześc. rocznie.

- Norweski koncern może być ważnym partnerem dla tworzonego obecnie w Polsce silnego koncernu multienergetycznego - zaznaczył w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do podpisanej umowy między PGNiG a Grupą Equinor.

Jak napisał na Twitterze prezes Orlenu, "PGNiG zawarła kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski 10-letni kontrakt na dostawy gazu z Grupą Equinor. Norweski koncern może być ważnym partnerem dla tworzonego obecnie w Polsce silnego koncernu multienergetycznego".

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | Baltic Pipe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »