KE: Z powodu kryzysu rośnie ubóstwo pracujących

Znaczny wzrost ubóstwa wśród populacji w wieku produkcyjnym jest jednym z najbardziej namacalnych skutków kryzysu gospodarczego - to wniosek raportu o sytuacji społecznej w UE opublikowanego we wtorek przez KE. Wzrost ubóstwa dotyka bezrobotnych i pracujących.

Prawie jedna czwarta populacji UE jest dotknięta ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia. Największy wzrost tego ryzyka dotyczy osób w wieku produkcyjnym ze względu na bezrobocie. Wzrosło też ubóstwo pracujących, co częściowo jest spowodowane faktem, że pracują mniej godzin lub za niższą pensję - czytamy w raporcie.

Ryzyko ubóstwa osób w wieku produkcyjnym (18-64 lata) dotyczyło 16,7 proc. populacji w 2012 r. Do najbardziej dotkniętych wzrostem tego zjawiska w ostatnich czterech latach należą kraje południa, takie jak Grecja, Włochy i Hiszpania. Polska została wymieniona w grupie krajów o stabilnym poziomie ubóstwa wśród populacji w wieku produkcyjnym w tym czasie, obok takich państw jak Wielka Brytania, Holandia, Bułgaria i Łotwa.

Reklama

Jak przekonuje Komisja Europejska, stopniowe zmniejszanie się bezrobocia może nie odwrócić tego trendu, jeśli będzie nadal rosła "polaryzacja" zarobków, w dużej mierze ze względu na coraz częstszą pracę na część etatu.

- Musimy zwrócić uwagę nie tylko na tworzenie miejsc pracy, ale także na jakość pracy, by osiągnąć zrównoważone ożywienie, które nie tylko zredukuje bezrobocie, ale i ubóstwo - oświadczył cytowany w informacji KE komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Jednocześnie z analizy KE wynika, że ludzie otrzymujący zasiłki dla bezrobotnych mają większe szanse na znalezienie pracy niż ci, którzy zasiłków nie otrzymują. Wynika to z tego, że osoby otrzymujące zasiłki są objęte aktywizacją a także obowiązkiem poszukiwania pracy.

KE zauważa, że w krajach takich jak Polska i Bułgaria, duża część bezrobotnych nie jest objęta zasiłkami i pomocą społeczną, ale polega na wsparciu rodziny lub pracy na czarno.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »