​Koniec Multikina na Ursynowie. Działkę w atrakcyjnej lokalizacji kupił deweloper

Spółka Multikino sprzedało działkę na warszawskim Ursynowie, na której stoi najstarsze kino tej sieci w stolicy. Nabywcą jest belgijski deweloper budujący w Warszawie lokale mieszkaniowe. Jak podaje Multikino, wartość sprzedaży działki ulokowanej tuż przy metrze Imielin była wyższa niż prognozowane dochody z działalności kina przez najbliższe lata.

Spółka Multikino S.A. poinformowała, że 8 marca 2023 roku podpisała umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego do działki na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Indiry Gandhi w Warszawie. Informację podał lokalny serwis Halo Ursynów. 

Otwarte w 1999 roku ursynowskie Multikino było pierwszym multipleksem w Warszawie i jednym z najnowocześniejszych kin w całej Polsce. Będzie działało jeszcze przez kolejne 18 miesięcy. 

Wartość działki mocno wzrosła

Jak podaje serwis, o możliwej sprzedaży działki spekulowano już od dłuższego czasu, od momentu uchwaleniu planu miejscowego dla tej części Ursynowa. W przyjętym w czerwcu 2021 roku dokumencie w miejscu, gdzie obecnie stoi Multikino, dopuszczono zabudowę mieszkaniową.  

Reklama

Nabywcą działki jest belgijski deweloper, spółka GH Development 11. Firma ma obecnie w sprzedaży lub w przygotowaniu siedem inwestycji mieszkaniowych w Warszawie. Na działce, do której firma nabyła prawa, może powstać obiekt mieszkaniowo-usługowy o wysokości maksymalnie siedmiu pięter. 

Jak podaje Halo Ursynów, Multikino przyznaje, że po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania wartość działki, na której stoi kino, znacząco wzrosła. 

"Wycena ze sprzedaży w sposób istotny przekroczyła wycenę wskaźnikową sporządzoną na podstawie przepływów operacyjnych kina na najbliższe lata" - napisano w komunikacie. 

Kłopoty finansowe Multikina

Multikino poinformowało, że środki ze sprzedaży warszawskiej działki zostaną w dużej części mierze przeznaczone na spłatę zadłużenia firmy powstałego w okresie pandemii.

- Branża kinowa była jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię Covid-19, kina pozostawały zamknięte przez okres 40 tygodni, a podmioty kinowe niebędące małymi lub średnimi przedsiębiorstwami były wyłączone z programu pomocowego PFR oraz PISF - wskazuje spółka. 

Na prowadzenie działalności w okresie lockdownów firma musiała zaciągać dodatkowe zobowiązania. W efekcie tych trudności od listopada 2019 roku zadłużenie Multikina wzrosło o 100 milionów złotych. 

Oprac. Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: multikino | deweloperzy | Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »