NBP: Stopniowa obniżka salda na rachunku obrotów bieżących

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych w 2013 roku wyniesie 1,0 proc. PKB. W latach 2014-2015 saldo na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych będzie się stopniowo obniżać - wynika z najnowszej projekcji NBP.

"Dla 2013 r. prognozowana jest nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych w wysokości 1,0 proc. PKB, co jest najwyższym odnotowanym poziomem od połowy lat 90-tych, czyli od kiedy dostępne są porównywalne statystyki bilansu płatniczego" - napisano w dokumencie.

"Na tę nadwyżkę, przy wysokim, ujemnym saldzie dochodów, złożą się dodatnie salda: napływu funduszy unijnych, bilansu handlowego (efekt dodatniego wkładu eksportu netto do wzrostu PKB w latach 2011- 2013) oraz wynagrodzeń i przekazów zarobków z zagranicy" - dodano.

Autorzy projekcji wskazują, że w latach 2014-2015 saldo na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych będzie się stopniowo obniżać.

Reklama

"Spadek salda będzie wynikać z malejącego dodatniego salda handlowego (efekt ujemnego od II kw. 2014 r. wkładu eksportu netto do wzrostu) oraz dalszego pogłębienia się deficytu w saldzie dochodów" - napisano. "Będzie on jednak częściowo ograniczany przez wzrost salda transferów, do czego przyczyni się napływ funduszy unijnych z nowej perspektywy, przy stabilnym saldzie wynagrodzeń i przekazów zarobków z zagranicy" - dodano.

Od początku 2014 r. dynamika polskiego PKB przewyższy potencjalne tempo wzrostu, natomiast inflacja w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie - wynika z listopadowego "Raportu o inflacji" przygotowanego przez NBP.

PKB

Ścieżka centralna projekcji PKB zakłada, że wzrost PKB 2013 r. wyniesie 1,3 proc., 2,9 proc. w 2014 r. i 3,3 proc. w 2015 r. "W dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się sytuacją za granicą oraz napływem funduszy z nowo uzgodnionej strategii finansowej UE na lata 2014-2020, dynamika PKB przyspieszy i od początku 2014 r. przewyższy potencjalne tempo wzrostu" - napisano w raporcie. "W konsekwencji nastąpi stopniowe zmniejszanie się luki popytowej, która jednak, ze względu na jedynie umiarkowaną poprawę koniunktury w strefie euro, w całym horyzoncie projekcji pozostanie ujemna i wyniesie -0,7 proc. potencjalnego PKB w IV kw. 2015 r." - dodano.

CPI

NBP spodziewa się inflacji w 2013 r. na poziomie 1,0 proc., w 2014 r. 1,7 proc., a w 2015 r. 1,9 proc.

"Niski poziom inflacji w krótkim horyzoncie projekcji jest wypadkową czynników o charakterze regulacyjnym (obniżka cen gazu, bliski zera wzrost cen energii elektrycznej) oraz osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego, które - zmniejszając presję popytową - obniża tempo wzrostu płac i w konsekwencji przyczynia się do obniżenia tempa wzrostu jednostkowych kosztów pracy" - napisano. Z raportu wynika, że w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji inflacja wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie. "Do utrzymania umiarkowanej presji inflacyjnej przyczyni się niski wzrost gospodarczy w kraju, w efekcie którego PKB będzie nadal kształtował się poniżej poziomu potencjalnego" - napisano. "Drugim istotnym czynnikiem determinującym kształtowanie się inflacji, a w szczególności krajowych cen energii i żywności na relatywnie niskim poziomie jest oczekiwany stabilny poziom cen surowców na rynkach światowych, co stanowi konsekwencję prognozowanego niskiego tempa wzrostu globalnego popytu oraz wzrostu podaży ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych" - dodano.

INFLACJA BAZOWA

Zgodnie z projekcją, inflacja bazowa obniży się do 1,2 proc. w 2013 r., a następnie, wraz ze zmniejszającą się luką popytową, wzrośnie do 1,5 proc. w 2014-15 r. Autorzy raportu oceniają, że w horyzoncie projekcji bilans czynników ryzyka rozkłada się symetrycznie względem ścieżki centralnej projekcji zarówno dla inflacji, jak i tempa wzrostu gospodarczego. Jak zaznaczają autorzy raportu, głównym źródłem niepewności dla prognozy inflacji i PKB jest rozwój sytuacji w strefie euro i powiązane z tym kształtowanie się kursu złotego. "Ocenia się, że równie prawdopodobne jest przedłużenie się okresu spowolnienia tempa wzrostu w strefie euro, jak i jego przyspieszenie w stosunku do tempa założonego w scenariuszu centralnym projekcji" - napisano w raporcie.

"W konsekwencji zarówno w przypadku PKB, jak i inflacji ryzyko ukształtowania się tych zmiennych powyżej i poniżej ścieżki centralnej jest zbliżone, co znajduje odzwierciedlone w wykresie wachlarzowym dla obu wymienionych zmiennych" - dodano.

KURS PLN

Projekcja przewiduje, że w średnim i dłuższym horyzoncie nominalny efektywny kurs złotego będzie relatywnie stabilny. "Po osłabieniu złotego w III kw. br., czynniki wzmacniające oraz osłabiające walutę krajową w dalszym horyzoncie projekcji w znacznym stopniu będą się równoważyć. W efekcie, w średnim i dłuższym okresie nominalny efektywny kurs złotego będzie utrzymywał się na relatywnie stabilnym poziomie" - napisano w raporcie. NBP ocenia, że kurs złotego nadal jest poniżej poziomu wynikającego z czynników fundamentalnych. "Z jednej strony, kurs waluty krajowej nadal kształtuje się poniżej poziomu określonego przez czynniki fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku stopniowej aprecjacji złotego, zbliżając kurs do poziomu równowagi" - napisano w raporcie. "Z drugiej strony, niski wzrost gospodarczy w kraju i za granicą może osłabiać napływ inwestycji bezpośrednich do Polski.

W kierunku osłabienia kursu złotego będzie oddziaływał także zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - dodano. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2013 r.

_ _ _ _ _ _

Prognoza NBP

Lata                          2013   2014   2015
Saldo rachunku bieżącego      1,0    0,5    -0,4
i rachunku kapitałowego 
(% PKB) 

Centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB (tabela)

Warszawa (PAP) - Poniżej opublikowana we wtorek przez NBP centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB.

                                            2013   2014   2015  
Wskaźnik cen konsumenta CPI (proc. rdr)     1,0    1,7    1,9
    Ceny żywności                           2,1    2,0    2,0 
    Ceny energii                           -1,3    1,8    3,0
Wskaźnik cen inflacji bazowej
po wyłączeniu cen żywności i energii        1,2    1,4    1,5
PKB (proc. rdr)                             1,3    2,9    3,3
   Popyt krajowy                           -0,5    3,0    3,9
     Spożycie indywidualne                  0,7    2,3    2,9
     Spożycie zbiorowe                      1,5    1,7    2,5 
     Nakłady inwestycyjne                  -1,9    3,1    7,6
   Wkład eksportu netto (pkt. proc.)        1,8    0,0   -0,5 
     Eksport (proc. rdr)                    3,1    5,2    6,2 
     Import  (proc. rdr)                   -0,8    5,5    7,7 
Płace brutto (proc. rdr)                    3,2    3,9    4,6 
Liczba pracujących (proc. rdr)             -0,6   -0,4    0,3  
Stopa bezrobocia BAEL  (proc.)             10,5   10,5    9,9
NAWRU (proc.)                               9,1    9,3    9,3
Stopa aktywności zawodowej (proc.)         55,9   55,9   55,9
Wydajność pracy (proc. rdr)                 1,9    3,4    3,0 
Jednostkowe koszty pracy (proc. rdr)        1,9    0,6    1,5
Produkt potencjalny (proc. rdr)             2,6    2,4    2,7
Luka popytowa (proc. PKB potencjalnego)    -2,0   -1,6   -1,0
Saldo rachunku bieżącego i kapitałowego     1,0    0,5   -0,4 
(proc. PKB)
WIBOR 3M (proc.)                            3,04   2,71   2,71       

Wg NBP we wrześniu wartość polskiego eksportu towarów była o 673 mln euro wyższa od wartości importu. Takiej nadwyżki w handlu zagranicznym jeszcze nie było! - pisze "Gazeta Wyborcza".

Saldo obrotów towarowych było najwyższe w historii - mówi główny ekonomista Invest-Banku Wiktor Wojciechowski. Jak dodaje, wynikało to ze zdecydowanego przyspieszenia wymiany handlowej z zagranicą, które zawdzięczamy pozytywnemu efektowi statystycznemu - więcej dni roboczych i niska baza; a z drugiej strony stopniowej poprawie koniunktury w strefie euro i w Niemczech.

I wg ekonomistów Invest-Banku kolejne miesiące powinny przynieść dalszą poprawę eksportu.

Resort gospodarki spodziewa się ożywienia w imporcie, będącego wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej.

"Można oceniać, że symptomy ożywienia importowego, widoczne we wrześniu, będą się przekształcać w następnych miesiącach w trwalszą tendencję, stanowiącą rezultat ogólnego ożywienia w polskiej gospodarce" - napisano w komentarzu do danych o bilansie płatniczym.

We wrześniu import wzrósł o 3,2 proc. do 13,2 mld euro.

"Przy utrzymaniu korzystnej tendencji wzrostowej po stronie eksportu spodziewane ożywienie importowe nie musi jednak oznaczać znaczącego zahamowania tendencji do poprawy bilansu obrotów towarowych, a tym samym bilansu rachunku obrotów bieżących" - napisano.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NBP | makroekonomia | deficyt handlowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »