Nikkei 225 spada, po danych o zamówieniach w przemyśle

Nikkei 225 stracił dziś 0,7 proc. i zakończył dzień na poziomie 9448,21 pkt. Japoński indeks akcji prawdopodobnie reagował na nowe dane dotyczące japońskiej gospodarki, jakie opublikowało biuro rządowe. W kwietniu zamówienia w przemyśle Japonii spadły o 3,3 proc. w relacji do marca.

Nikkei 225 stracił dziś 0,7 proc. i zakończył dzień na poziomie 9448,21 pkt. Japoński indeks akcji prawdopodobnie reagował na nowe dane dotyczące japońskiej gospodarki, jakie opublikowało biuro rządowe. W kwietniu zamówienia w przemyśle Japonii spadły o 3,3 proc. w relacji do marca.

Ogólny wolumen zamówień wyniósł 711,9 mld jenów, wobec marcowego wyniku 736 mld jenów oraz 728,8 mld jenów w lutym. Inwestorzy mogą się obawiać, że tempo odbudowy zniszczeń po trzęsieniu ziemi nie będzie takie szybkie, jak wcześniej przypuszczano. W ujęciu sektorowym najsilniejszego spadku doświadczyły spółki stoczniowe, gdzie zanotowano spadek zamówień o 81 proc., podczas gdy sektor metalowy i stalowy zanotował spadek o 29 proc.

Jednakże w tym samym czasie sektor samochodowy i części zamiennych zanotował wzrost zamówień o 1,3 proc., a nieruchomości o 36,7 proc.

Reklama

HSBC Holdings zamknie amerykański oddział kart kredytowych, jeśli nie znajdzie się kupiec

Szef HSBC Holdings poinformował, że amerykański oddział spółki obsługujący karty kredytowe może zostać zamknięty. Stuart Gulliver na Światowym Forum Gospodarczym w Dżakarcie ujawnił taką wiadomość. Stwierdził on, że zamknięcie tego oddziału pozwoli za zredukowanie kosztów operacyjnych oraz dodał, że tego typu działalność nie jest w kręgu zainteresowania spółki.

Zdaniem Gullivera amerykańscy posiadacze kart kredytowych są bardziej związani z kartami emitowanymi przez poszczególne marki i sklepy niż z produktami bankowymi. Wartość działalności w ramach obsługi kart kredytowych wyceniana jest na 33 mld dolarów. Przed południem wycena spółki rosła o 1 proc. Także inne banki miały się dziś dobrze. Barclays zyskiwał na wartości 1,89 proc., a Royal Bank of Scotland o 1,23 proc.

Eurasian Natural Resources liderem po plotkach o możliwym przejęciu

Najlepszej radzącą spółką z indeksu FTSE100 jest dziś Eurasian Natural Resources (ENRC). Przed południem jej wycena rosła o 4,31 proc. Na drugim miejscu plasował się Kazakhmys, którego cena rosła o 2,48 proc. Tak dobra postawa lidera wzrostów wynikała z doniesień Sunday Times, że Glencore, ma zamiar przejąć ENRC, które jest w 26 proc. własnością Kazakhmys. Glencore nie jest na topie listy papierów zwyżkujących, ale cena i tak rośnie o 0,35 proc. Źródło zbliżone do transakcji twierdzi, że Glencore jest gotowe zapłać za ENRC 12 mld funtów. Główni udziałowcy spółki usunęli dwóch niezależnych dyrektorów i mówi się o tym, że pracę straci także trzeci.

Tymczasem Kazakhmys ujawnił, że porozumiał się z China Development Bank Corporation w sprawie pożyczki 1,5 mld dolarów finansującej projekty związane z wydobyciem miedzi w kazachskim Aktogay.

Wyceny akcji w Europie nie wykazują jednego kierunku zmian, rośnie cena LBG

Przed południem w trakcie dzisiejszych notowań rosły ceny banków. Po przecenie, jaka miała miejsce na poprzedniej sesji, inwestorzy byli bardziej skłonni do zakupów banków. Jednym z banków, który szczególnie poprawił swoje notowania wśród inwestorów był Lloyds Banking Group (LBG).

Zasugerowano, że bank ograniczy zatrudnienie o 15 tys. osób, by zaoszczędzić 1 mld funtów. W okolicy południa wycena spółki rosła o 0,96 proc. Niemiecki DAX w tym samym czasie tracił 0,15 proc., a francuski CAC-40 zyskiwał 0,11 proc. W ostatnim czasie bank zredukował już zatrudnienie o 28 tys. osób, ale wygląda na to, że inwestorom podoba się plan kolejnych redukcji oszczędnościowych. Grupa w czasie recesji połączyła się z HBOS.

City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | rynki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »