Nowy rok rozpoczął się od spadku większości cen!

W pierwszym tygodniu 2012 r. spadały ceny wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Niestety rosną ceny detaliczne produktów zbożowych - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny detaliczne produktów zbożowych w bieżącym sezonie spadają, nie dotyczy to jednak pieczywa - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w comiesięcznym raporcie. "Ceny detaliczne produktów zbożowych w bieżącym sezonie wykazują niewielką tendencję spadkową, jednak dotyczy ona przede wszystkim kasz i mąki, a ceny pieczywa utrzymują nadal wysoki poziom" - napisano.

Instytut spodziewa się, że wraz z pogorszeniem nastrojów konsumenckich może spaść popyt na żywność."Odnotowane w grudniu 2011 r. znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz spadek wyprzedającego wskaźnika koniunktury konsumenckiej związany z negatywnymi ocenami sytuacji ekonomicznej kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych wskazują na możliwość nasilenia się bariery popytu na żywność w pierwszych miesiącach 2012 r." - napisano w raporcie.

Reklama

_ _ _ _

Kolejny spadek indeksu cen

- Po raz kolejny, w grudniu spadł indeks cen żywności FAO. Spadek ten spowodowany jest dużą obniżką cen zbóż, cukru i produktów oleistych, natomiast ceny mięsa i wyrobów mleczarskich w ostatnim miesiącu 2011 r. były stabilne. Indeks osiągnął wartość 211 punktów, czyli o 2,37 proc. mniej niż w listopadzie 2011 r. i był o 11,23 proc. niższy niż w lutym 2011 r., gdy znalazł się na rekordowo wysokim poziomie 237,7 pkt.Indeks w 2011 roku był najwyższy odkąd FAO zaczęła monitorować globalne ceny żywności w 1990 r.Wartość indeksu w grudniu 2011 r. był o prawie 5,5 proc. niższy niż rok wcześniej.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w grudniu osiągnął poziom 201,7 punktów i w stosunku do poprzedniego listopadowego notowania prawie się nie zmienił (wzrost o 0,35 proc.). Nieznacznie wzrosły ceny wszystkich przetworów mlecznych objętych indeksem, poza masłem, gdzie odnotowano 1 proc. zniżkę.

W ciągu całego ubiegłego roku, przetwory mleczne były średnio o 10 proc. droższe niż w roku 2010, szczególnie podrożało odtłuszczone mleko w proszku i kazeina. Mniejszy wzrost cen nastąpił w przypadku masła i pełnotłustego mleka w proszku oraz serów. Indeks cen żywności FAO to średnia miesięczna indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, mleka w proszku, serów oraz kazeiny.

Zdaniem analityków ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), indeks cen żywności spadł w ubiegłym miesiącu do najniższego poziomu od ponad roku, co odzwierciedla spadek cen w krajach azjatyckich.

_ _ _ _ _

Jak podał ostatnio "Puls Biznesu", z prognoz Komisji Europejskiej dla sektora rolno-spożywczego wynika, że szczególnie dobre perspektywy rysują się dla produkcji zbóż, olejów, branży drobiarskiej i nabiałowej. Z opracowania wynika, że warto inwestować zwłaszcza w produkcję kukurydzy, roślin oleistych i olejów roślinnych, bo poziom ich produkcji w Unii Europejskiej nie zaspokaja popytu.

Ponadto ich niedobór, mimo wzrostu produkcji, ma się utrzymać do 2020 roku. Ma też wzrosnąć spożycie drobiu i wieprzowiny, co cieszy producentów tych rodzajów mięs. Obniży się natomiast produkcja wołowiny i baraniny. Powody do optymizmu mają wytwórcy nabiału. Komisja Europejska prognozuje wzrost popytu między innymi na sery.

_ _ _ _ _

ZBOŻA

Od początku roku krajowe ceny zbóż, z wyjątkiem żyta, utrzymują się na poziomie niższym niż przed rokiem. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 02-08.01.2012 r. za pszenicę konsumpcyjną w skupie, tak jak tydzień wcześniej, przeciętnie w kraju uzyskiwano 799 zł/t. Ziarno to było o 1 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 10 proc. tańsze niż przed rokiem.

Średnia cena żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 817 zł/t. Była ona o 5,9 proc. niższa od notowanej w poprzednim tygodniu i o 7 proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Zboże to było jednak o 4 proc. droższe niż w tym samym okresie 2011 r.

Jęczmień paszowy w pierwszym tygodniu 2012 r. skupowano przeciętnie po 767 zł/t. Było to nieznacznie (o 0,4 proc.) mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku za zboże to płacono o 2 proc. mniej.

Przeciętna cena skupu kukurydzy, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 2,6 proc., do 744 zł/t. Ziarno to było o 6 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 7 proc. tańsze niż rok wcześniej.

MIĘSO

Ograniczony w okresie poświątecznym popyt na żywiec ze strony zakładów mięsnych skutkuje spadkiem cen skupu, ale nadal są one znacznie wyższe niż rok wcześniej.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 02-08.01.2012 r. w Polsce żywiec wieprzowy skupowano średnio po 5,27 zł/kg, tj. o 4,1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 5 proc. taniej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed roku krajowy żywiec wieprzowy był droższy o 33 proc.

Na początku bieżącego roku nieznacznie (o 0,3 proc.) potaniał żywiec wołowy. W dniach 02-08.bm. za bydło w skupie płacono przeciętnie 6,38 zł/kg. Było to jednak o 2,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Ceny skupu kurcząt typu brojler w porównaniu do poprzedniego tygodnia obniżyły się o 0,9 proc., do 3,55 zł/kg. W tym czasie wzrost cen (o 0,6 proc.) odnotowano jedynie w skupie indyków. W dniach 02-08.01.2012 r. za indyki płacono przeciętnie 5,83 zł/kg. żywiec drobiowy był o około 1 proc. tańszy niż na początku grudnia, ale o 14-17 proc. droższy niż przed rokiem.

MLEKO

W pierwszym tygodniu stycznia 2012 r. znacząco wzrosły ceny mleka w proszku. Krajowi wytwórcy za odtłuszczone mleko w proszku średnio w kraju uzyskiwali 10,11 zł/kg, tj. o blisko 3 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: spadek | nowy rok | chleb | zbiory | rolnictwo | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »