Obroty handlu zagranicznego w styczniu 2020 r.

Obroty towarowe handlu zagranicznego w pierwszym miesiącu br. wyniosły w cenach bieżących 82,2 mld PLN w eksporcie oraz 81,5 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 0,7 mld PLN, tak jak w analogicznym okresie ub. roku. W porównaniu ze styczniem 2019 r. eksport spadł o 0,1%, a import o 0,2%.

Obroty towarowe handlu zagranicznego wyrażone w dolarach USA i w euro Eksport wyrażony w dolarach USA wyniósł 21,5 mld USD, a import 21,3 mld USD (spadek odpowiednio w eksporcie o 1,9%, a w imporcie o 2,0%). Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 0,2 mld USD, tak jak w analogicznym okresie ub.r. Eksport wyrażony w euro wyniósł 19,3 mld EUR, a import 19,1 mld EUR (wzrost w eksporcie o 0,4%, a w imporcie o 0,3%). Dodatnie saldo, jak w styczniu ub.r. wyniosło 0,2 mld EUR. 

Obroty towarowe ogółem i według grup krajów

Największy udział w eksporcie ogółem Polska ma z krajami rozwiniętymi - 87,3% (w tym UE 80,8%), a w imporcie - 62,8% (w tym UE 54,3%), wobec odpowiednio 89,1% (w tym UE 82,8%) i 66,3% (w tym UE 59,2%) w styczniu 2019 roku. Natomiast najmniejszy udział odnotowano z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, który w eksporcie ogółem wyniósł 5,5%, a w imporcie 8,2%, wobec odpowiednio 4,8% i 7,9% w analogicznym okresie ub.r. 

Reklama

Ujemne salda odnotowano z krajami rozwijającymi się - minus 17,7 mld PLN (minus 4,7 mld USD, minus 4,1 mld EUR) i z krajami Europy Środkowo-Wschodniej - minus 2,2 mld PLN (minus 0,6 mld USD, minus 0,5 mld EUR). Dodatnie saldo uzyskano w obrotach z krajami rozwiniętymi 20,6 mld PLN (5,4 mld USD, 4,8 mld EUR), w tym z krajami UE saldo osiągnęło poziom 22,2 mld PLN (5,8 mld USD, 5,2 mld EUR).

Obroty towarowe według ważniejszych krajów

  W styczniu br. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Hiszpanii, Francji i Stanów Zjednoczonych, a importu - ze Stanów Zjednoczonych, z Korei Południowej, Chin oraz Rosji. Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 66,2% eksportu (w analogicznym okresie ub. r. 68,3%), a importu ogółem - 64,9% (wobec 64,5% w styczniu 2019 r.). Udział Niemiec w eksporcie obniżył się w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 1,2 p. proc. i wyniósł 27,4%, a w imporcie o 2,3 p. proc. i stanowił 20,5%. Dodatnie saldo wyniosło 5,8 mld PLN (1,5 mld USD, 1,4 mld EUR) wobec 5,0 mld PLN (1,4 mld USD, 1,2 mld EUR) w styczniu 2019 r.

Pierwsze wyniki za styczeń publikowane w I kwartale są często niedoszacowane - zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju w czwartkowym komentarzu do danych GUS dot. obrotów towarowych handlu zagranicznego Polski w styczniu 2020 r.

Jak podano, w styczniu eksport towarów z Polski osiągnął blisko 19,3 mld euro i był o 0,4 proc. wyższy niż przed rokiem. Z kolei import wyniósł 19,1 mld euro, czyli zwiększył się o 0,3 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei nadwyżka obrotów towarowych wyniosła 176 mln euro, powiększając się o 15 mln euro w stosunku do stycznia 2019 r. "Należy tutaj odnotować, że pierwsze wstępne wyniki za miesiąc styczeń publikowane w I kwartale są tradycyjnie mocno niedoszacowane, a tempo wzrostu obrotów często jest nawet kilkukrotnie niższe od rzeczywistych wyników" - wskazał resort rozwoju w komunikacie.

Według danych, wśród ważniejszych rynków UE dynamicznie w styczniu 2020 r. rósł wywóz do Francji (o ok. 7 proc.) oraz Hiszpanii (o 8 proc.). Spowodowało to jednocześnie przesunięcie Francji na drugą pozycję na liście naszych głównych rynków eksportowych. Z drugiej zaś strony spadki sprzedaży nastąpiły do Niemiec (o ok. 4 proc.), Czech (o 0,5 proc.), Wielkiej Brytanii (o ok. 7 proc.), Włoch (o ok. 3 proc.) oraz Niderlandów (o ok. 14 proc.). W efekcie sprzedaż do całej UE obniżyła się w analizowanym miesiącu o 2,2 proc., do blisko 15,6 mld euro.

Zdaniem MR, nadal korzystnie kształtował się eksport do pozostałych krajów rozwiniętych gospodarczo (poza UE), gdzie nastąpił wzrost o 5,4 proc. (do prawie 1,3 mld EUR), co w decydującej mierze wynikało z utrzymania tendencji dynamicznego wzrostu sprzedaży do USA (o 5,7 proc.). W styczniu zwiększył się także eksport do Szwajcarii (o 8,5 proc.), RPA (o ok. 8 proc.) oraz Australii (o ok. 18 proc.).

Resort wskazuje też, że w pierwszym miesiącu roku gwałtownie przyspieszyła sprzedaż do krajów byłego ZSRR - wzrost o ok. 19 proc., do 1,1 mld euro. Zadecydował o tym dynamiczny, blisko 35-proc. wzrost eksportu na Ukrainę. Przełożyło się to jednocześnie na umocnienie roli Ukrainy w naszym eksporcie - zwiększenie udziału do 2,2 proc. wobec 1,6 proc. w styczniu ubiegłego roku.

Wśród rynków byłego ZSRR dynamicznie także rósł eksport m.in. na Białoruś (o ponad 20 proc.) oraz do Kazachstanu (blisko trzykrotnie). W przypadku Rosji natomiast odnotowano niewielki wzrost na poziomie 0,8 proc. Z kolei szybko, w omawianym miesiącu, rosła sprzedaż m.in. do: Chin (o ok. 17 proc.), Turcji (o 27 proc.), Indii (dwukrotnie), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 24 proc.), Singapuru (o ok. 40 proc.) oraz Arabii Saudyjskiej (o ponad 30 proc.). MR wskazuje, że w przypadku Turcji i Arabii Saudyjskiej o wysokim tempie wzrostu zadecydowała niska baza odniesienia (w styczniu ubiegłego roku wywóz do Turcji spadł aż o ponad 40 proc., a do Arabii Saudyjskiej o ok. 13 proc. rok do roku).

Biorąc pod uwagę strukturę przedmiotową naszych obrotów, zdaniem MR na uwagę zasługuje z jednej strony relatywnie szybki wzrost wywozu m.in. maszyn i urządzeń mechanicznych i ich części i akcesoriów (o 4,6 proc.) oraz przyrządów, aparatury optycznej, pomiarowej, fotograficznej, kinematograficznej, pomiarowej, kontrolnej itp. (o ok. 8 proc.), z drugiej zaś jego spadek w pozycji maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części (o ok. 7 proc.), pojazdy nieszynowe i ich części i akcesoria (o 4,7 proc.) oraz meble, pościel, materace, lampy itp. (o ok. 4 proc.).

PAP/GUS

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »