​OECD prognozuje: PKB Polski dynamicznie wzrośnie

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 3,7 proc., a w 2022 r. wzrośnie o 4,7 proc. - wynika z najnowszych prognoz. OECD prognozuje deficyt sektora gg w 2021 r. na poziomie 6,7 proc., a w 2022 r. na poziomie 3,7 proc. Według analityków organizacji PKB strefy euro wzrośnie w 2021 r. o 4,3 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc. W analogicznym latach PKB USA powiększy się o 6,9 i 3,6 proc., a Chin - o 8,5 i 5,8.

"Prognozowany jest wzrost PKB w 2021 r. o 3,7 proc., z odbiciem w drugiej połowie roku i powrotem do poziomu sprzed pandemii do końca roku. Rozpowszechnienie szczepionek powinno pozwolić na stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych. To z kolei umożliwi odbicie konsumpcji prywatnej, wspieranej spadkiem oszczędności gospodarstw domowych, które znajdują się obecnie mocno powyżej poziomu sprzed pandemii" - napisano w raporcie.

"Powinno także dojść do odbicia inwestycji, choć na mniejszą skalę, z uwagi na wysoką niepewność oraz wolne moce produkcyjne. Rynek pracy powinien pozostać silny. Dalszy wzrost konsumpcji i inwestycji, oraz wsparcie z unijnego Funduszu Odbudowy powinny podbić dynamikę wzrostu gospodarczego Polski do 4,7 proc. w 2022 r." - dodano.

Reklama

W ocenie OECD, dotychczasowe wzrosty cen surowców będą podbijać roczną inflację CPI w 2021 r., ale wzrost cen w 2022 r. powinien osłabnąć.

OECD podkreśliło w raporcie, że prognoza jest obarczona niepewnością. Ryzyka w dół stanowią zakażenia koronawirusem, których wzrost - pomimo stałego postępu akcji szczepień - może opóźnić proces znoszenia obostrzeń epidemicznych. Po stronie ryzyk w górę OECD wskazuje na wzrost pewności i przewidywalności sytuacji gospodarczej, które mogą doprowadzić do mocnego odbicia w aktywności i zacieśnienia na rynku pracy.

Autorzy raportu oceniają, że kontynuacja wsparcia fiskalnego w Polsce pociągnie za sobą wzrost zadłużenia, jednak - w ich ocenie - finanse publiczne pozostają stabilne, ponieważ Polska weszła w pandemię z przestrzenią fiskalną.

Polska gospodarka dobrze przystosowuje się do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii - ocenia w komentarzu przekazanym PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Zgodnie z poniedziałkowymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego PKB w I kw. 2021 spadł o 0,9 proc. rdr, wobec wstępnego szacunku mówiącego o spadku w wysokości 1,2 proc. rdr. i wobec spadku o 2,7 proc. rdr. w IV kw. ubiegłego roku. Natomiast PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,4 proc. GUS podał, że inwestycje w I kw. 2021 wzrosły o 1,3 proc. podczas gdy tzw. konsensus PAP Biznes mówił o spadku o 8,6 proc. wobec, spadku o 15,4 proc. w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Według Kościńskiego dane GUS potwierdzają, że pierwszy kwartał br. przyniósł poprawę aktywności gospodarczej w Polsce.

"Pomimo znaczącego wpływu trzeciej fali pandemii, PKB, według danych GUS, zwiększył się o 1,1 proc. (kw/kw, sa). To więcej niż GUS prognozował jeszcze w połowie maja br. Wzrost zanotowały dwie główne składowe PKB, czyli konsumpcja gospodarstw domowych i inwestycje, i to mimo wzmocnionych obostrzeń administracyjnych i utrzymującej się niepewności w I kwartale tego roku" - zauważył minister.

Zdaniem szefa resortu finansów, na wzrost inwestycji w całej gospodarce wskazywały już, opublikowane wcześniej, dane dotyczące inwestycji firm. Minister tłumaczy, że wysoki wzrost produkcji (i wartości dodanej), dobre wyniki firm i inwestycji w I kwartale br. to m.in. efekt wysokiej aktywności w międzynarodowych sieciach produkcji, których częścią są polskie przedsiębiorstwa.

- Dzisiejsze dane GUS, a także podniesienie prognoz wzrostu PKB Polski przez OECD (do 3,7 proc. w 2021 r., a w 2022 r. do 4,7 proc.), a wcześniej przez Komisję Europejską, świadczą o tym, że polska gospodarka dobrze przystosowuje się do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii - podkreślił Kościński.

OECD: światowe PKB będzie rosnąć szybciej niż przewidywano

Dzięki kampanii szczepień przeciw Covid-19 i rządowym pakietom stymulacyjnym światowa gospodarka podnosi się z kryzysu szybciej, niż wskazywały poprzednie prognozy - ogłosiła w poniedziałek OECD. Według niej wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc.

Poprzednie przewidywania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z grudnia 2020 r. mówiły o 5,6 proc. wzrostu w 2021 r. i 4 proc. w 2022 r.

Ożywienie gospodarcze na świecie nie przebiega jednak równo we wszystkich krajach świata. Najszybciej z kryzysu wychodzą rozwinięte gospodarki z zaawansowanymi programami szczepień i pomagającymi zwiększyć popyt rządowymi pakietami stymulacyjnymi - pisze OECD w najnowszym raporcie na temat stanu światowej gospodarki.

W wielu państwach rozwijających się, w których dostęp do szczepionek jest ograniczony, a pomoc państwa dla gospodarek niewielka, proces wychodzenia z kryzysu będzie powolny - zastrzega organizacja.

PKB na mieszkańca w Chinach, USA, Rosji i Korei Płd. już wróciło do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy w większości krajów Europy zajmie to jeszcze około roku; najpóźniej odbudują się gospodarka RPA i Argentyny - przewiduje OECD.

Według prognoz organizacji PKB strefy euro wzrośnie w 2021 r. o 4,3 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc. W analogicznym latach PKB USA powiększy się o 6,9 i 3,6 proc., a Chin - o 8,5 i 5,8.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OECD | prognozy PKB | PKB Polski | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »