Omikron pogorszył optymizm finansistów

Finansiści z Europy są największymi pesymistami ze wszystkich na całym świecie - wynika z “Raportu z Badania Światowych Warunków Gospodarczych". Jego autorami są największe międzynarodowe organizacje zrzeszające ekspertów w dziedzinie finansów - Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) i Institute of Management Accountants (IMA).

ACCA jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Należy do niej 233.000 członków w 178 krajach i regionach. IMA - jest światowym stowarzyszeniem profesjonalistów finansowych w biznesie - zrzesza 140 tysięcy członków. Opracowany przez nie od 10 lat “Raport z Badania Światowych Warunków Gospodarczych" jest największą analizą ekonomiczną przeprowadzaną wśród ekspertów rachunkowości, księgowości, audytu, analityki finansowej i podatków. 

Co drugi finansista zaniepokojony przyszłością gospodarki

W raporcie zbadano m.in. dwa “indeksy strachu" mierzone obawami, że klienci i dostawcy mogą zniknąć z rynku. Najmniejsze obawy wyrazili finansiści z Ameryki Północnej oraz regionu Azji i Pacyfiku. Spadek zaufania odnotowano w Azji Południowej i Afryce a najbardziej w ciemnych barwach malują przyszłość finansiści z głównych regionów Europy.

Reklama

Z dokumentu wynika, że zdecydowana większość - 71 proc. z nich - największe zagrożenie upatruje w kolejnych falach koronawirusa i towarzyszących im restrykcjach. Co drugi specjalista z zakresu finansów i rachunkowości martwi się o wzrost kosztów operacyjnych, to najwięcej od I kwartału 2019 roku. Dla 44 proc. sporym problemem są deficyty i zakłócenia w łańcuchach dostaw, a co czwarty uważa, że jednym z największych ryzyk są wysokie i regularne podwyżki stóp procentowych.

Omikron główną przyczyną pesymizmu

Zdaniem autorów raportu, na pesymistyczne wyniki badań miał wpływ wariant Omikron, który podczas realizowania raportu rozprzestrzeniał się na Starym Kontynencie. “Po recesji wywołanej przez lockdown na początku 2021 r., gospodarka strefy euro silnie się odbiła odnotowując wzrost o ponad 2 proc. zarówno w II, jak i w III kwartale. Jednak w IV kwartale i na początku 2022 roku prawdopodobnie wzrost gwałtownie zwolni" - prognozują autorzy raportu. I zwracają uwagę, że funkcjonowanie sektora wytwórczego, m.in. produkcji samochodów, pogorszyły przerwy w łańcuchu dostaw, np. niedobór półprzewodników. 

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia 2021 roku, w czasie, kiedy na świecie zaczął się szybko rozprzestrzeniać wariant Omikron. Zdaniem autorów raportu, mogło to być czynnikiem wpływającym na spadek globalnego zaufania. Wskaźnik globalnych zamówień, który jest mniej zmienny niż wskaźnik zaufania, uległ niewielkim zmianom, podobnie jak inne wskaźniki aktywności takie jak zatrudnienie czy wydatki kapitałowe. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pandemia | Omikron | inwestycje | finanse
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »