Pierwsze takie obligacje. Ministerstwo Finansów wypuści je jeszcze w tym roku

​Pierwszą emisję obligacji opartych na nowym wskaźniku WIRON chcielibyśmy przeprowadzić jeszcze w tym roku. Oczekiwania rynku wskazują raczej na trzeci niż na czwarty kwartał - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

"Pierwszą emisję obligacji opartych na nowym wskaźniku WIRON chcielibyśmy przeprowadzić jeszcze w tym roku. Obecnie trwają prace uzgodnieniowe, bo nie chodzi tylko o samego emitenta, czyli Ministra Finansów, ale także o nabywców. W ramach grupy roboczej jesteśmy w stałym kontakcie z potencjalnymi interesariuszami procesu, głównie z dealerami skarbowych papierów wartościowych z polskiego, jak i zagranicznego sektora bankowego" - powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski. 

Nowe obligacje w drugiej połowie roku

Dodał, że resort finansów przy pracy nad emisją papierów opartych na WIRON-ie - czyli wskaźniku, który ma zastąpić WIBOR - bierze pod uwagę także oczekiwania uczestników rynku finansowego co do terminu tej emisji. 

Reklama

"Myślimy raczej o drugiej połowie roku, oczekiwania rynku wskazują raczej bardziej na trzeci niż na czwarty kwartał. Zależy to również od oczekiwań odbiorców i od tego, jak oni się dostosują do nowej procedury. Z naszej strony zamierzamy, zgodnie z oczekiwaniami rynku, sprawnie przeprowadzić cały proces" - stwierdził wiceminister Patkowski. 

Ocenił, że od strony uczestników rynku nie ma oczekiwań co do wielkości emisji papierów opartych na WIRON-ie. Przypomniał, że pierwsza transakcja na instrumentach pochodnych z wykorzystaniem tego wskaźnika już się odbyła i objęła niewielką kwotę. "Dlatego wielkość nie jest kwestią pierwszorzędną" - stwierdził. Dodał także, że podmioty finansowe zaczynają już coraz szerzej wykorzystywać nowy wskaźnik - WIRON. 

Ostatnie chwile WIBOR-u

Zgodnie z "mapą drogową", opisującą proces rezygnacji z WIBOR-u i przejścia na nowy wskaźnik, WIBOR powinien ostatecznie zniknąć w roku 2025. Zdaniem wiceministra Patkowskiego wtedy też MF powinno emitować wyłącznie papiery oparte na WIRON-ie. "Wraz z końcem 2024 roku powinniśmy zaprzestać tworzenia nowych instrumentów, opartych na starym wskaźniku i przejść na nowy" - stwierdził Patkowski. 

Powiedział, że część obecnie istniejących obligacji skarbowych, powiązanych z WIBOR-em, powinna wygasnąć w sposób naturalny. Jednak część tych instrumentów nie wygaśnie do momentu wygaśnięcia WIBOR-u na rynku jako wskaźnika. 

"Wydaje się, że te instrumenty powinny zostać przekonwertowane na nowy wskaźnik, choćby dla klarowności rynku. Ale wymiana WIBOR na WIRON jest przedmiotem dyskusji z różnymi instytucjami międzynarodowymi zrzeszającymi uczestników rynku (typu ISDA). W grę wchodzą skomplikowane procedury, dotyczące sposobu przeprowadzenia tej wymiany. Dlatego też pierwsza emisja obligacji powiązanych z WIRON-em stanowi złożone zagadnienie, wymagające dostosowania konstrukcji instrumentu, tak aby odpowiadał on wymaganiom emitenta oraz nabywcy" - powiedział wiceminister.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: WIBOR | WIRON | Ministerstwo Finansów | obligacje skarbowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »