Po Bezpiecznej Zimie jest bezpiecznej

Według wstępnych danych Zarządu Głównego GOPR, ilość wypadków na stokach narciarskich w okresie grudzień-styczeń 2013 spadła o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w sezonie 2011-2012.

W grudniu 2011 r. ratownicy wyjeżdżali do poszkodowanych 620 razy, a rok później 574, o 8 proc. mniej. Styczeń, kiedy rozpoczęły się zimowe ferie dla uczniów siedmiu województw, odznaczył się prawie dwukrotnym wzrostem interwencji ratowników GOPR - w styczniu 2012 było ich 1192, a w styczniu tego roku o 11 proc. mniej - 1056.

Ostateczne wyniki będą znane nie wcześniej niż w maju br., ale już dzisiaj możemy wstępnie określić czynniki, które wpłynęły na obniżenie wypadkowości na stokach - statystyki komentuje Łukasz Smetana, ratownik GOPR, koordynator akcji Bezpieczna Zima - Pierwszy czynnik to widocznie mniejsza liczba narciarzy i snowboardzistów na stokach. Drugi, kluczowy, to brak pełnych danych, co jest wynikiem zmiany ustawy.

Reklama

Zgodnie z Ustawą z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, od 1 stycznia 2012 roku właściciele i zarządcy stoków narciarskich mogą w miejsce ratowników GOPR zatrudnić ratowników narciarskich, a ilość wypadków i interwencji ratowniczych zgłaszać do GOPR do końca kwietnia po zakończeniu sezonu narciarskiego. Do dzisiaj uprawnienia ratownika narciarskiego zdobyło blisko 40 osób, ale np. na terenie działania Grupy Beskidzkiej GOPR nie ma żadnego.

Ważnym elementem wpływającym na obniżanie wypadkowości na stokach jest profilaktyka i akcje edukacyjne. - mówi Smetana - Dzięki takim akcjom jak Bezpieczna Zima wzrasta świadomość narciarzy oraz turystów w górach i w drodze na wypoczynek.

Od pięciu lat GOPR wraz z partnerami organizuję akcję edukacyjną Bezpieczna Zima. Od połowy stycznia w popularnych ośrodkach narciarskich, ratownicy GOPR zachęcali narciarzy i snowboardzistów do jazdy w kaskach oraz uświadamiali, jak ważne jest odpowiednie zachowanie na stoku.

W popularyzację dekalogu narciarza oraz promowanie bezpieczeństwa w drodze na zimowy wypoczynek włączyli się aktorzy: Anna Mucha oraz Michał Żebrowski. Gwiazdy gościły na stokach na zaproszenie partnera Bezpiecznej Zimy firmy Mercedes-Benz, która od dwóch lat wspiera GOPR.

Fachowcy z Mercedesa uczyli jak odpowiednio zabezpieczyć bagaż w samochodzie, szybko i sprawnie poradzić sobie z założeniem łańcuchów i odpowiadali na pytania dotyczące bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych. Na stoisku promocyjnym dzieci odbierały kamizelki odblaskowe, natomiast dorośli, pod opieką specjalistów od jazdy off-road, testowali najnowsze modele samochodów z napędem 4x4.

- Obecność Mercedesa nie powinna nikogo dziwić, ponieważ GOPR dzięki współpracy z producentem otrzymał do dyspozycji 8 samochodów klasy GLK - mówi Naczelnik GOPR Jacek Dębicki

Po przystankach w Ustrzykach Dolnych, Czarnej Górze, Wierchomli, Jaworzynie Krynickiej, Białce Tatrzańskiej i Zieleńcu ostatnim miejscem, gdzie zatrzyma się akcja będzie Beskid Żywiecki - Góra Żar (1-3 marca 2013).

Pobierz: program PIT 2012

Dowiedz się więcej na temat: bezpieczna zima | zimą | GOPR | bezpiecznie | niebezpieczeństwo | zima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »