Polacy ruszyli po dodatek węglowy. Urzędy nie nadążają z wnioskami

Od samego początku zainteresowanie dodatkiem węglowym jest ogromne. Biznes Interia postanowiła sprawdzić, jak jest teraz, po kilku dniach składania wniosków. Okazuje się, że liczba chętnych do uzyskania tego świadczenia nie maleje. Urzędnicy mają pełne ręce roboty.

  • Żeby otrzymać dodatek węglowy, czyli jednorazową wypłatę aż 3 tys. zł, trzeba złożyć wniosek. 
  • O wsparcie mogą ubiegać się mieszkańcy ogrzewający swoje gospodarstwa domowe węglem. 
  • Dodatek ma pomóc Polakom przed nadchodzącym sezonem grzewczym i łagodzić skutki drastycznego wzrostu cen węgla.

- Od wielu dni, na długo przed środą, 17 sierpnia, ludzie dzwonili i wciąż dzwonią do urzędu w tej sprawie - przyznaje przedstawicielka Wydziału Mediów i Marketingu w Urzędzie Miejskim w Wołominie. Akurat w przypadku tej gminy dystrybucją dodatku węglowego zajmuje się miejski ośrodek pomocy społecznej. Podobnie jest w pobliskim Sulejówku. - Zainteresowanie jest tak duże, że - prawdę mówiąc - nawet nie mam czasu, by o tym porozmawiać - rzuca w słuchawkę pracownik MOPS w Sulejówku.

Reklama

Podobnie zajęty jest ośrodek pomocy społecznej w Jabłonnie. Także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupcy nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. - Kolejki ustawiają się od rana i stoją przez cały dzień. Nie mamy czasu na przerwę - mówi pracownica słupeckiego ośrodka. Trudno się zresztą dziwić, gdyż gmina wiejska Słupca (woj. wielkopolskie) znajduje się na samym szczycie rankingu gmin z największą liczbą zgłoszeń do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - baza zawiera aż 2,88 tys. zgłoszonych punktów adresowych.

Dla kogo jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:

  • kocioł na paliwo stałe, 
  • kominek, 
  • koza, 
  • ogrzewacz powietrza, 
  • trzon kuchenny, 
  • piecokuchnia, 
  • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Weryfikacja źródeł ogrzewania odbywa się poprzez rejestr Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do tej pory (stan na 22 sierpnia 2022 r.) w systemie CEEB znalazło się blisko 8 mln deklaracji. Zgłoszono około 11,7 mln źródeł ciepła, z czego połowę stanowią kotły i podgrzewacze na paliwo stałe, oraz piece kaflowe i kuchnie węglowe.

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć elektronicznie

Zadania związane z przyjmowaniem wniosków i wypłatą dodatku węglowego określa ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 r. poz. 1692). Wniosek o wypłatę dodatku węglowego można składać również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (poprzez E-PUAP) opatrując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 roku. Przypomnijmy, że wzór wniosku został opublikowany z jednodniowym opóźnieniem w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska 17 sierpnia 2022 r.

Wydarzenia.interia.pl: Jak wygląda wzór wniosku o dodatek węglowy?

Kiedy wsparcie dla innych źródeł ciepła?

Przypomnijmy, że dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel jest na etapie przygotowywania. 5 sierpnia 2022 w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd szykuje kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało wszystkich obywateli Polski. Tyle że konkrety poznamy dopiero za jakiś czas. Sejm ma zająć się ustawą w we wrześniu.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek węglowy | rosnące ceny | węgiel | dopłaty do węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »