Polska nie zbiła ceny rosyjskiego gazu

- W ciągu najbliższych tygodni ma być podpisana nowa międzyrządowa umowa z Rosją na dostawy gazu - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Wiadomo, że za gaz będziemy płacić tyle samo co do tej pory, mimo że kupimy go od Rosjan więcej i aż do 2037 roku przedłużyliśmy z nimi kontrakt.

Ceny nie udało się zbić, ponieważ w czasie negocjacji nikt o to nie zabiegał. Jak przekonywał wicepremier Waldemar Pawlak, obowiązują uniwersalne formuły cenowe, które nas zadowalają. Zgodnie z nimi, cena gazu zależy przede wszystkim od ceny ropy z ostatnich dziewięciu miesięcy.

- Nie ma dyskusji o cenach w tym przypadku kontraktu. Ceny są indeksowane w stosunku do zewnętrznego parametru. Nie ma tutaj żadnego ryzyka dotyczącego negocjacji czy przyszłych ustaleń - mówił Pawlak.

Dziś ustalono, że na najbliższym posiedzeniu rząd zatwierdzi polsko-rosyjskie porozumienie. Nie ma już przeszkód formalnych. Zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego rekomendował taką decyzję Radzie Ministrów.

Reklama

Po ubiegłotygodniowych negocjacjach rząd ogłosił sukces: gazu nie zabraknie, a będziemy go kupować więcej i przez dłuższy czas. Więcej, czyli 11 mld metrów sześciennych rocznie, a dłużej, czyli do 2037 roku. Ogłoszono też osiągnięcie kompromisu w sprawie taryf przesyłowych. I tu dopiero pojawiają się pytania.

Pierwsze: ile na tranzycie zarobi Polska? Rząd zamazuje bowiem fakty podając, że stworzyliśmy z Rosjanami algorytm dochodzenia do wysokości opłat. Drugie: kto będzie mieć decydujący głos w spółce, która odpowiada za tranzyt? I fundamentalne trzecie pytanie: Ile za rosyjski gaz zapłacimy? Logiczne byłoby płacić mniej, bo kupimy więcej i przez dłuższy okres czasu. Takim sukcesem - o ile go mamy - nikt się jednak jeszcze nie pochwalił.

Sprawdź bieżące notowania surowców na naszych stronach

Czytaj również:

Cios przyjdzie ze Wschodu

Dodatkowy gaz dla Polski w grudniu

Eksperci o porozumieniu gazowym z Rosją

RMF
Dowiedz się więcej na temat: dostawy gazu | Waldemar Pawlak | wicepremier | Pawlak | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »