Polska - Wskaźnik PMI dla przemysłu bez zmian

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 pkt. wobec 50,8 pkt. we wrześniu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 51,0 pkt.

"Według najnowszych wyników badań PMI w październiku warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie uległy poprawie. Ożywienie w przemyśle spowalniał jednak spadek nowych zamówień wywołany osłabieniem krajowego popytu w czasie pandemii. Produkcja wciąż rosła, choć w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej, a prognozy na najbliższe 12 miesięcy pogorszyły się" - napisano w komentarzu do danych.

"Poziom zatrudnienia tymczasem podniósł się w najszybszym tempie od ponad dwóch lat, a eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech" - dodano.

Reklama

W październiku PMI osiągając poziom 50,8 pkt. zasygnalizował ogólną poprawę warunków w sektorze czwarty miesiąc z rzędu.

Według autorów badania, negatywny wpływ spadku zamówień oraz spowolnienia wzrostu produkcji na październikowy odczyt wskaźnika równoważył silniejszy wzrost zatrudnienia, poziomu zapasów oraz wydłużenie czasu dostaw.

Autorzy podali, że w październiku polska produkcja przemysłowa zwiększyła się czwarty raz z rzędu. Tempo ekspansji zwolniło jednak po raz trzeci od lipcowego rekordu i było bardzo słabe.

Wg Markit spowolnienie wzrostu produkcji było głównie rezultatem spadku nowych zamówień. "Najnowsze wyniki badań wykazały, że główną przyczyną osłabienia napływu nowych zamówień była sytuacja na rynkach krajowych. Eksport tymczasem wzrósł czwarty miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od stycznia 2018" - napisano.

Analitycy Credit Agricole

Jego wartość nie zmieniła się w październiku w porównaniu do września i wyniosła 50,8 pkt.  Tym samym ukształtował się on lekko poniżej oczekiwań rynku (51,1 pkt.) i naszej prognozy (51,2 pkt.).  Na stabilizację indeksu złożyły się zmniejszenie wkładów składowych dla nowych zamówień i bieżącej produkcji oraz zwiększenie wkładów składowych dla zatrudnienia, poziomu zapasów i czasu dostaw. Na szczególną uwagę zasługuje odnotowany pierwszy od czerwca br. spadek nowych zamówień (tj. składowa ukształtowała się poniżej 50 pkt.). Zgodnie z raportem, główną przyczyną osłabienia napływu nowych zamówień była sytuacja na rynkach krajowych.

Zamówienia eksportowe tymczasem wzrosły czwarty miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od stycznia 2018 r. Taka struktura zamówień jest odzwierciedleniem ożywienia w światowym handlu, przy jednoczesnej niekorzystnej krajowej sytuacji epidemiologicznej. W październiku zaległości produkcyjne zwiększyły się po raz pierwszy od lipca 2018 r.

Zgodnie z raportem, większa ilość niezrealizowanych zleceń wynikała po części ze wzmożonego napływu zamówień zagranicznych. Wiele firm zaraportowało również opóźnienia w realizacji zleceń wynikłych z nieobecności pracowników izolujących się z powodu objawów COVID-19.

Aby sprostać bieżącym potrzebom produkcyjnym firmy rekrutowały nowych pracowników - składowa dla zatrudnienia ukształtowała się na najwyższym poziomie od czerwca 2018 r. Niemniej jednak firmy sygnalizowały mniejszy optymizm dotyczący przyszłej produkcji niż we wrześniu (por. MAKROpuls z 01.10.2020). Wskaźnik oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy ukształtował się w październiku na najniższym poziomie od maja br. Pomimo pogorszenia nastrojów, zgodnie z raportem polscy przedsiębiorcy wciąż spodziewają się wzrostu eksportu oraz stabilizacji sytuacji związanej z pandemią.

Uważamy, że dzisiejsze wyniki badań koniunktury w polskim przetwórstwie są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

....................

Październikowy PMI krajowego sektora przemysłowego, który utrzymał się na poziomie 50,8 wskazuje, że w sektorze przemysłowym trwa ożywienie - napisano w poniedziałkowym komentarzu Alior Banku.

Dodano, że w szczegółach widać jednak symptomy osłabienia krajowej koniunktury - odnotowany spadek zamówień wynikał z pogorszenia popytu wewnętrznego, jednak zamówienia eksportowe rosły najszybciej od stycznia 2018.

Analitycy z Alior Banku wskazują, że braki kadrowe wynikające z kwarantanny póki co nie odbiły się, według badania na produkcji, gdyż producenci zwiększyli poziom zatrudnienia.

“Pogorszyły się prognozy dot. przyszłej produkcji. Generalnie badanie wstępnie potwierdza naszą obserwację. Jeśli uda się utrzymać obecny charakter obostrzeń w kraju i w Europie, sektor przemysłowy, w przeciwieństwie do drugiego kwartału, tym razem powinien być jaśniejszym punktem w trwającym spowolnieniu. Produkcja jeszcze pogorszy się, ale w umiarkowanym tempie" - napisano w komentarzu.

W komentarzu Adam Antoniak z Pekao. Zwrócił uwagę, że eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech lat.

W poniedziałek firma Markit poinformowała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 pkt. wobec 50,8 pkt. we wrześniu. Według ekonomisty Pekao, wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie wskazuje na "kontynuację umiarkowanego ożywienia w przemyśle".

"Z komunikatu IHS Markit wynika, że przetwórcy odczuwali osłabienie popytu krajowego z uwagi na negatywny wpływ pandemii, co skutkowało spadkiem nowych zamówień" - wyjaśnił Antoniak. Zwrócił uwagę, że czwarty miesiąc z rzędu rosła produkcja, choć wolniej niż we wrześniu, a zatrudnienie zwiększyło się w najszybszym tempie od ponad dwóch lat.

"Eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech lat" - podkreślił ekonomista. Zwiększyła się aktywność zakupowa, "gdyż przetwórcy zwiększali zapasy z obawy przed ewentualnymi zaburzeniami w łańcuchach dostaw w konsekwencji wzrostów liczby zakażeń COVID-19".

Z kolei niewielki wzrost zaległości produkcyjnych wynikał, zdaniem eksperta banku, m.in. z nieobecności pracowników poddających się samoizolacji z uwagi na objawy infekcji koronawirusem. "Ankietowani managerowie logistyki spodziewają się wzrostu produkcji w kolejnych 12 miesiącach, jednak optymizm w tym zakresie był w październiku najniższy od maja" - wskazał Antoniak.



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Biznes | Indeks PMI | koniunktura gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »