Rozbudują największy polski magazyn gazu. Orlen zaczyna prace

Orlen rozpoczyna rozbudowę podziemnego magazynu gazu Wierzchowice. To inwestycja którą zapowiadała już spółka PGNiG, jeszcze przed przejęciem przez Orlen. Dzięki rozbudowie możliwości magazynowe Polski mają się zwiększyć o jedną czwartą.

Orlen zaczyna rozbudowę magazynu gazu Wierzchowice - ogłosił w środę koncern. O rozpoczęciu inwestycji poinformował w Wierzchowicach na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Ukończenie rozbudowy jest planowane na przełom 2025 i 2026 roku. Koszt inwestycji wyniesie 576 mln zł.

Jak powiedział Obajtek podczas środowej konferencji, jest to największa inwestycja w krajowe magazyny gazu w historii. W jej efekcie Wierzchowice będą dysponowały około połową krajowych zdolności magazynowych.

Jednocześnie z rozbudową magazynu wzrosnąć mają zdolności zatłaczania i wytłaczania PMG Wierzchowice. Po zakończeniu inwestycji moc zatłaczania wzrośnie o jedną trzecią - do ponad 19 mln metrów sześciennych na dobę, a zdolność odbioru o dwie trzecie - do 24 mln metrów sześciennych na dobę.

Reklama

Największy polski magazyn będzie jeszcze większy

PMG Wierzchowice to największy polski podziemny magazyn gazu, znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie gmin Milicz i Krośnice. Jego rozbudowę zapowiadała jeszcze grupa kapitałowa PGNiG, przed fuzją z Orlenem. Przed przejęciem to PGNiG odpowiadał za magazyny gazu w Polsce.

- Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25 proc., czyli dodatkowe 800 mln m sześc. Dzięki temu będziemy  bardziej odporni na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie - mówiła w czerwcu 2022 roku Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG. Obecnie Waksmudzka-Olejniczak jest członikinią zarządu Orlenu ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju

Inwestycja w Podziemny Magazyn Gazu (PMG) Wierzchowice na Dolnym Śląsku pozwoli zwiększyć jego pojemność czynną z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześciennych gazu. W konsekwencji, na Wierzchowice będzie przypadać prawie połowa krajowych zdolności magazynowych, które po rozbudowie sięgną 4,03 mld m sześciennych. 

Zwiększenie mocy zatłaczania i odbioru gazu jest ważnym elementem inwestycji, bo zapewni większą elastyczność magazynu i możliwość jego wykorzystania w sytuacjach nagłego zwiększenia zapotrzebowana na gaz.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | gaz ziemny | magazyny gazu | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »