Słabe dane o sprzedaży w Polsce. Duże rozczarowanie

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła realnie o 0,7 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Nominalnie sprzedaż detaliczna wzrosła o 18,3 proc. w październiku 2022 r. w porównaniu do października 2021 r. Prognozy rynkowe zakładały, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrośnie realnie o 3,2 proc., a nominalnie o 21 proc.

W październiku 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 14,3 proc. wobec wzrostu o 29,3 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła również w następujących prezentowanych grupach: "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 8,4 proc.), "pozostałe" (o 5,6 proc.), "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 2,4 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 20,5 proc.).

Reklama

W październiku 2022 r. w porównaniu z wrześniem br. odnotowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących (o 0,7 proc.). Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży "ogółem" zmniejszył się z 9,7 proc. we wrześniu br. do 9,5 proc. w październiku br. Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez internet spadek udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "meble, rtv, agd" (z 17,6 proc. przed miesiącem do 16,6 proc.). Nieznaczny wzrost udziału zaobserwowano natomiast w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 25,6 do 26,0 proc.) oraz "tekstylia, odzież, obuwie" (odpowiednio z 22,6 do 22,7 proc.).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ocena sytuacji finansowej gospodarstw na rekordowo niskim poziomie

"Sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlana są mizerne. Badania koniunktury sugerują, że w najbliższych kwartałach obydwa sektory będą się rozwijać w bardzo wolnym tempie" - napisał w komentarzu Sergiej Druchyn, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Dodał, że w kolejnych miesiącach analitycy oczekują słabych wyników w sprzedaży detalicznej. "Badania koniunktury konsumenckiej GUS wskazują, że ocena sytuacji finansowej gospodarstw domowych jest na rekordowo niskim poziomie. Równie pesymistyczne są oczekiwania co do stanu gospodarki (najniższy wynik od maja 2020)" - wskazał Druchyn.

Analitycy ING w 2023 r. oczekują dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych

W 2023 roku oczekujemy wciąż wysokiej inflacji bazowej i dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych - ocenili analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do opublikowanych w środę danych GUS. Spodziewają się oni spadku PKB w I kwartale przyszłego roku.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2022 r. wzrosła o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,3 proc. rdr.

Komentując dane, analitycy napisali, że największe spadki utrzymują się w przypadku paliw (-20,5 proc, r/r), a największy wzrost - w przypadku odzieży i obuwia (14,3 proc, r/r). Wyraźnie wyhamował też wzrost sprzedaży żywności (2,4 proc, r/r).

Zauważyli, że od maja wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw nie nadąża za wzrostem cen detalicznych; wyjątkiem był lipiec, kiedy odnotowano wysokie jednorazowe wypłaty w górnictwie i energetyce. "Generuje to presję na wydatki konsumpcyjne, powstałej luki w realnych dochodach nie są w stanie skompensować jednorazowe świadczenia emerytalne i obniżki podatków. Jednocześnie gospodarstwa domowe w znacznej mierze skonsumowały oszczędności nagromadzone podczas pandemii" - wskazali.

W ocenie analityków początek IV kwartału br. sygnalizuje dalsze pogorszenie koniunktury w polskiej gospodarce. "Odnotowaliśmy wolniejszy wzrost produkcji przemysłowej i słabe dane dotyczące handlu towarami. Niewielką pociechą jest utrzymywanie się wzrostu produkcji budowlanej z uwagi na korzystne warunki pogodowe w październiku tego roku. W ujęciu rocznym wzrost PKB będzie w IV kw br. niższy niż w III kw., a w I kw 2023 spodziewamy się spadku" - wskazali.

Ich zdaniem biorąc pod uwagę fakt, że znacząca część obecnej inflacji ma charakter odkosztowy, pojawienie się negatywnej luki produktowej będzie miało ograniczony wpływ na tempo wzrostu cen. "W 2023 oczekujemy wciąż wysokiej inflacji bazowej i dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych (CPI). Biorąc pod uwagę wrażliwość RPP na sferę realną, prawdopodobieństwo podjęcia przez Radę przerwanego cyklu podwyżek stóp procentowych jest w najbliższych miesiącach znikome" - ocenili.

Odnosząc się do danych GUS dotyczących produkcji budowlano-montażowej (w październiku rdr wzrosła o 3,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 proc.) napisali, że poprawa wynika przede wszystkim z lepszej aktywności w branżach powiązanych z inwestycjami infrastrukturalnymi.

"Dobra pogoda jak na razie utrzymuje się także w listopadzie. Można więc zakładać, że branże powiązane z inwestycjami infrastrukturalnymi będą dość dobrze radzić sobie również w tym miesiącu. Brak środków z KPO, czy wysokie koszty wykonawstwa, utrudniające rozpisywanie przetargów, sugerują jednak, że gdy skończą się pozytywne efekty pogodowe, inwestycje infrastrukturalne znów spowolnią" - napisali.

W ocenie analityków o dynamice produkcji budowlano-montażowej zdecyduje jednak głównie aktywność w budowie budynków. W październiku wzrost w tej kategorii pozostał dość wysoki, ale dużo wolniejszy niż przeciętnie w poprzednich miesiącach 2022 roku (około 27 proc, r/r). "W firmy uderzają wysokie koszty, podczas gdy popyt na nieruchomości załamał się ze względu na rosnące koszty kredytów, czy pogarszające się nastroje gospodarstw domowych" - napisali. Ich zadaniem produkcja budowlano-montażowa może okazać się jednym z najsłabszych elementów krajowej gospodarki, choć zejście jej rocznej dynamiki na ujemne poziomy może przesunąć się na początek przyszłego roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »