To szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego

Szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest jego wyspecjalizowanie się i produkcja zgodna z nowoczesnymi technologiami - uważa dyrektor Forum Okrętowego Jan Czuczman. Przyszłość przemysłu stoczniowego w Polsce i w Europie była jednym z tematów zakończonego w piątek w Gdyni 9. Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Czuczman, który był jednym z uczestników forum, uważa, że jeśli polski przemysł stoczniowy nie pójdzie w stronę wysokoprzetworzonych technologii, to będzie mógł konkurować tylko ze stoczniami z Dalekiego Wschodu. Podkreślił, że to z kolei będzie oznaczało obniżenie wynagrodzeń stoczniowców.

Zdaniem dyrektora Forum Okrętowego, "szansą rozwoju dla branży stoczniowej może być globalizacja, międzynarodowa wymiana towarowa, poszukiwanie surowców z dna mórz oraz poszukiwanie energii ekologicznej z terenu morza". Podkreślił, że w Polsce konieczne jest określenie strategii branży stoczniowej. - Nie możemy konkurować jeżeli nie mamy pomysłu ani na produkt, ani na efektywną strukturę organizacyjną - dodał.

Reklama

Za przyczynę kłopotów stoczni w Gdyni i w Szczecinie Czuczman uznał m.in. zbyt małe inwestycje w nowe technologie. W przypadku stoczni w Gdyni do trudnej sytuacji przyczyniło się też "przepolitykowanie zakładu" i kierowanie nim przez ludzi z nadania politycznego - dodał.

Uczestniczący w forum prof. Jerzy Hausner odnosząc się do przyszłości polskiego przemysłu stoczniowego powiedział, że "nie należy bronić czegoś, czego nie da się obronić". Jego zdaniem trzeba się pogodzić z tym, że statki nie będą w Polsce budowane w ogóle bądź budowane tylko w części.

W zorganizowanym już po raz dziewiąty Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Gdyni wzięło udział ok. 500 przedstawicieli firm, instytucji i uczelni z Europy i Ameryki. Władze miasta zapewniają, że jest to "najważniejsze wydarzenie gospodarcze na Pomorzu". Oprócz dyskusji na temat gospodarki morskiej, odbyły się także debaty poświęcone turystyce i przestrzeni miejskiej. Celem forum jest wymiana informacji.

Forum odbyło się pod patronatem m.in. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Izby Turystyki i Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj również:

Stoczniowcu! Znajdź pracę, a dostaniesz telewizor

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polskie | forum | przemysl | Gdynia | polski przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »