TVN rozpoczął negocjacje z Grupą Canal+ ws. strategicznego partnerstwa

TVN z ITI Holdings rozpoczął na zasadzie wyłączności negocjacje na temat ustanowienia strategicznego partnerstwa w Polsce z Grupą Canal+. Spółka nie podała więcej szczegółów.

Francuski koncern Vivendi, do którego w Polsce należy spółka Canal+ Cyfrowy, jest zainteresowany aktywami TVN, największej sieci telewizyjnej w Polsce - powiedział w kuluarach podczas konferencji w Brukseli dyrektor generalny Vivendi, Jean-Bernard Levy.

Levy poinformował agencję Bloomberg, że Vivendi jest zainteresowany TVN, odmówił jednak dalszego komentarza.

Na początku lipca TVN poinformował, że ITI Holdings, podmiot dominujący wobec TVN, rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji tej spółki, czyli 56 proc.

Reklama

- - - - -

- ITI Holdings, informując o negocjacjach z Grupą Canal+ ws. "strategicznego partnerstwa", może grać na czas ze sprzedażą Grupy TVN, by zwiększyć jej wycenę - uważa część analityków. Inni sądzą, że Canal+ chce kupić tylko platformę n.

TVN z ITI Holdings poinformowały w czwartek o rozpoczęciu na zasadzie wyłączności negocjacji na temat "ustanowienia strategicznego partnerstwa w Polsce z Grupą Canal+". Grupa Canal+ wchodzi w skład francuskiego koncernu Vivendi, który informował wcześniej, że jest zainteresowany aktywami TVN.

Zdaniem prezesa zarządu OmnicomMediaGroup Jakuba Bierzyńskiego, czwartkowy komunikat TVN i ITI dotyczący strategicznego sojuszu pozostawia wiele pytań. "Nie do końca wiadomo, co oznacza w tym wypadku strategiczne porozumienie. Rozumiem, że pod tym eufemizmem kryje się sprzedaż firmy korporacji Vivendi. Do tej pory mówiono przecież o sprzedaży TVN-u inwestorowi branżowemu, strategicznemu" - powiedział.

W jego opinii, rozważać można też scenariusz, w którym Canal+ przejmie tylko platformę cyfrową TVN - platformę n. - To najcenniejsza, z punktu widzenia Canal+ część TVN-u. Z drugiej strony, spośród innych części składowych Grupy TVN, platforma n jest chyba najmniej ciekawa dla konkurenta Vivendi, czyli Time Warner. Ta firma jest zainteresowana telewizją naziemną, a nie satelitarną. Nie sadzę, żeby chcieli rozwijać ten biznes - zaznaczył.

Jak przypomniał, na rynku platform cyfrowych w Polsce konkurencja jest silna. - Głównym konkurentem Canal+ jest Cyfrowy Polsat, który pobił go na głowę pod względem liczby abonentów i zasięgu - powiedział.

***

Prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki powiedział w czwartek PAP, że negocjacje o partnerstwie strategicznym między TVN, ITI i grupą Canal+ można odebrać jako pierwszy krok w kierunku konsolidacji, co byłoby naturalnym procesem na dojrzewającym rynku płatnej telewizji w Polsce.

- Nieunikniona jest konsolidacja na rynku platform i jeśli partnerstwo strategiczne ma być krokiem w kierunku konsolidacji n i Canal+, to jest to naturalny proces na dojrzewającym rynku płatnej telewizji w Polsce. Na większości rynków jest jedna lub dwie platformy i Polska będzie zmierzać w tym samym kierunku - powiedział Libicki.

- Nie wiem, co kryje się za stwierdzeniem partnerstwo strategiczne, więc nie chcę spekulować. Między wierszami czytam, że jest to pierwszy krok w kierunku konsolidacji, więc najpierw wokół n, a teraz wokół Canal+ skonsolidują się trzej pozostali gracze na rynku, czyli Canal+, n i platforma TP SA - dodał.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Również zdaniem analityka ING Andrzeja Knigawki, komunikat TVN i ITI jest bardzo lakoniczny. - Wydaje się, że określenie "partnerstwo" oznacza, że firmy nie mogą się dogadać co do ceny sprzedaży aktywów TVN. Gdy rozwiąże się problem strefy euro, wyceny spółek poprawią. Można przypuszczać, że ITI przetrzyma Francuzów do końca tego roku i wtedy wróci do rozmów z Time Warner na temat sprzedaży - zaznaczył. Jego zdaniem nie można wykluczać też scenariusza, w którym Vivendi zainteresowane jest tylko platformą n. - Do takich transakcji z reguły potrzeby jest jednak jakiś duży fundusz private equity, który asystuje w dzieleniu Grupy i sprzedaży w częściach Grupy TVN. Jak dotąd nie słyszeliśmy o takim. Dla mnie to jednak wygląda bardziej na kupowaniu czasu przez ITI - podkreślił.

Prezes ITI Wojciech Kostrzewa poinformował w czwartek dziennikarzy, że strony - TVN i Canal+ - mogą wypracować porozumienie do końca roku. "Obie strony pracują ciężko, aby osiągnąć porozumienie do końca roku. Dalsze szczegóły zostaną podane w momencie, kiedy będzie to możliwe" - zaznaczył. Na początku lipca TVN poinformował, że ITI Holdings, podmiot dominujący wobec TVN, rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji tej spółki, czyli 56 proc.

Grupa TVN - która należy do Grupy ITI - jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC Biznes, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 roku, będąc częścią indeksu WIG 20. Do Grupy TVN należy Grupa Onet.pl S.A., w skład której wchodzi: Onet.pl, OnetBlog, Sympatia.pl, Onet.tv, OnetLajt, OnetSkype, Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl. W ramach holdingu ITI samodzielnie funkcjonuje kanał Religia tv.

W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową "n". Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.

Vivendi to francuski koncern medialny obecny na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. W skład Grupy wchodzą m.in. Canal+, Maroc Telecom Group, Universal Music Group, SFR i GVT.

- - - - -

22 września 2011 roku informowaliśmy:

Time Warner i Vivendi to najbardziej prawdopodobni nabywcy Grupy TVN - ustalił "Puls Biznesu" w kilku źródłach zbliżonych do spółki.

Według dziennika, transakcja sprzedaży powinna się zakończyć w tym roku. Większość osób zbliżonych do transakcji stawia na amerykański Time Warner., ale ostatnio pojawiło się sporo informacji o francuskim Vivendi.

Jeden z informatorów "Pulsu Biznesu" mówi, że akcjonariusze ITI zdecydowali w poniedziałek, że będą prowadzili rozmowy jedynie z dwoma podmiotami. Inny dobrze poinformowany rozmówca dziennika twierdzi, że w grze wciąż jest więcej podmiotów.

Fundusze private equity, które mają małe szanse na samodzielne przejęcie Grupy TVN prawdopodobnie będą szukały partnera - inwestora strategicznego. Według rozmówców "Pulsu Biznesu", chcą stworzyć alians, aby po ewentualnym przejęciu grupy podzielić się jej aktywami.

- - - - -

Z informacji Parkietu

Wynika, że z wyścigu o TVN wycofał się Time Warner i pozostała tylko grupa Canal+. Rzeczniczka Vivendi poinformowała, że grupy dają sobie czas na negocjacje w sprawie zawarcia strategicznego

partnerstwa do końca tego roku, oraz że nie przewiduje się niczego innego. Eksperci utrzymują jednak, że może dojść do sprzedaży 56,21% akcji TVN, choć Canal+ może chcieć kupić tylko platformę cyfrową "n".

Sprawdź bieżące notowania TVN na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ITI | Canal+ | strategiczne | TVN SA | negocjacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »