UOKiK patrzy na ręce Auchan i Schiever

Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl tłumaczy, dlaczego UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż przez Auchan ośmiu hipermarketów Real firmie Schiever. Wyjaśnia, jak dokładnie kształtowały się procedury związane z akceptacją Schievera jako nabywcy sklepów. Tłumaczy, czy na przejętych sklepach może zawisnąć szyld Auchan, a także czy UOKiK pozwoli na jakąkolwiek przyszłą współpracę na linii Auchan-Schiever w Polsce.

UOKiK zgodził się na sprzedaż przez Auchan ośmiu hipermarketów Real firmie Schiever, która bardzo blisko współpracuje z Auchan w Polsce i we Francji. Dlaczego?

- Trzeba spojrzeć na to, jakie kryteria nakreśliliśmy w decyzji warunkowej ze stycznia 2014 r. Tam zostało wyraźnie wskazane, że Auchan ma się wyzbyć kontroli nad hipermarketami Real w Białymstoku, Bielsku-Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie oraz Wałbrzychu na rzecz podmiotu, który nie będzie kontrolowany ani współkontrolowany przez Auchan ani żaden podmiot z tej grupy kapitałowej. Dodatkowo nabywca miał dać rękojmię prowadzenia działalności handlowej w tych hipermarketach zgodnej z dotychczasową. Istotną rzeczą jest to, że w tej decyzji zastrzegliśmy sobie prawo do uprzedniej akceptacji tego nabywcy. Decyzje, które wyrażały zgodę na przejęcie wspomnianych sklepów, są konsekwencją akceptacji Schievera jako nabywcy tych hipermarketów. Jest to realizacja warunków wskazanych w decyzji w sprawie konsolidacji Auchan-Real.

Reklama

Jakie były procedury związane z akceptacją Schievera jako nabywcy ośmiu hipermarketów Real? Czy były inne podmioty zainteresowane przejęciem tych sklepów?

- Korespondencja UOKiK z Auchan i Schieverem trwała ok. półtora miesiąca. W tej sprawie było kilka pism. Oczywiście już wcześniej wiedzieliśmy o powiązaniach pomiędzy Auchan i Schiever w Polsce. Wiedzieliśmy, że obie firmy wspólnie poprzez spółkę joint-venture prowadzą centra handlowe i sklepy Auchan. W trakcie procesu akceptacji uzyskaliśmy informacje, że Schiever część swoich sklepów także poza Polską prowadzi pod marką Auchan. Niemniej jednak nie jest to podmiot kontrolowany, czy współkontrolowany przez Auchan. To oznacza, że Schiever należy uznać za podmiot niezależny od Auchan.

- Istotne jest to, że po dokonaniu przekształceń własnościowych ma nastąpić rozdzielenie dotychczasowych powiązań między Auchan a Schiever w Polsce. Ten podział zostanie wkrótce dokonany. Zgoda UOKiK na transakcję dopiero otwiera furtkę do przeprowadzenia transakcji. Proces ten może trochę potrwać. Auchan ma czas na spełnienie warunku do połowy sierpnia. Ten termin teoretycznie mijał w lipcu, ale przesunął się, bowiem do niego nie wlicza się okresu postępowania koncentracyjnego związanego z wyzbyciem się sklepów przez Auchan na rzecz Schiever.

Media informowały, że ta transakcja może zostać zamknięta w ciągu dwóch lat.

- Muszę to wyjaśnić: to zgoda UOKiK jest ważna dwa lata. Gdyby nie było to związane z wcześniejszą decyzją warunkową, to rzeczywiście Schiever i Auchan mogłyby dokonać tej koncentracji w ciągu dwóch najbliższych lat. W tym przypadku jest jednak dodatkowa decyzja ze stycznia 2014 r. - wtedy daliśmy określony termin na realizację tego warunku, było nim 18 miesięcy.

Na jakim etapie finalizacji jest transakcja pomiędzy Auchan a Schiever? Czy została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży, list intencyjny, ect.?

- To pytanie do spółki. Nie możemy podać takiej informacji. Wiemy, do kiedy strony mają czas na wykonanie tego warunku. Nie mamy natomiast wpływu na to, czy Auchan i Schiever zrobią to w kwietniu czy w czerwcu - muszą to po prostu zrobić przed upływem terminu warunku.

Co oprócz powiązań kapitałowych pomiędzy Auchan i Schiever budziło zastrzeżenia UOKiK? Wiemy, że pomiędzy tymi podmiotami oprócz powiązań kapitałowych istnieją także bliskie powiązania personalne. Czy one nie budziły obaw Urzędu?

- Współpraca stron w tym przypadku wzbudziła nasz niepokój. Dlatego kwestia ta została przez nas szczegółowo wyjaśniona w trakcie procesu akceptacji nabywcy. Z drugiej strony zdarza się, że konkurenci w niektórych przypadkach współpracują ze sobą i prowadzą wspólne przedsięwzięcia, np. spółki joint-venture. To nie przeszkadza im konkurować ze sobą w innych zakresach działalności. Można wskazać na przykład sektor paliwowy, gdzie przy wydobyciu często konkurencyjne podmioty zakładają spółki joint-venture, które pracują z korzyścią dla obu podmiotów.

Decyzja UOKiK z ubiegłego tygodnia wzbudziła jednak bardzo duże kontrowersje w branży handlowej.

- Myślę, że powodem jest to, że Schiever Polska do tej pory było kontrolowane zarówno przez Auchan jaki Schiver. Jednak z procesu akceptacji, jeszcze zanim wydaliśmy zgodę, wynikało, że tutaj dojdzie do jasnego podziału i biznesy będą prowadzone oddzielnie. Te kontrowersje są dla nas o tyle niezrozumiałe, że nie wiadomo czy pojawiłby się inny kupujący. Nie można tego typu decyzji abstrahować od realiów rynkowych, a od jakiegoś czasu obserwujemy brak zainteresowania inwestowaniem w ten sektor. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że mogłoby dojść do likwidacji tych placówek ze szkodą dla konsumentów. Pamiętajmy też, że konkurencja na tym rynku jest dzisiaj bardzo ostra z korzyścią dla konsumentów.

W Polsce sklepy będą prowadzone samodzielnie przez Schiever. A jak to wygląda na przykład we Francji? Schiever ponoć prowadzi tam 10 hipermarketów pod szyldem Auchan.

- Z informacji, które mamy, wynika, że Schiever we Francji prowadzi działalność niezależnie od Auchan. Schiever prowadzi tam część sklepów pod marką Auchan, a część pod swoimi własnymi markami. To nie pozwala mimo wszystko stwierdzić, że jest to podmiot w jakiś sposób kontrolowany przez Auchan. Jeżeli chodzi o powiązania kapitałowe, Auchan i Schiever są od siebie niezależne.

Czy UOKiK miał możliwość dokładnego zbadania tego, jak wyglądają powiązania między tymi podmiotami we Francji? Czy raczej skupił się na przeanalizowaniu sytuacji obu podmiotów Polsce?

- Oczywiście w ramach procesu akceptacji nabywcy pytaliśmy, jak wygląda współpraca obu firm we Francji. O to, jakie sklepy Schiever tam prowadzi i pod jakimi markami. To zostało przez nas zbadane. W ramach postępowania dotyczącego koncentracji skupiliśmy się natomiast na rynku krajowym, a dokładniej - na poszczególnych lokalnych rynkach.

Kogo dokładnie UOKiK pytał o te kwestie? Czy tylko Auchan i Schiever, czy może francuskie organy antymonopolowe?

- Robiliśmy w tej sprawie badanie, ale pozyskane przez nas informacje pochodziły głównie od stron transakcji.

(...)

Paweł Jachowski, Łukasz Stępniak

Więcej informacji na portalspozywczy.pl

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: Auchan Polska Sp. z o.o. | UOKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »