"Ustawa sankcyjna pozwoliła na zamrożenie aktywów w wysokości 13 mld zł"

Jak powiedział w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, wykorzystanie mechanizmów zawartych w ustawie sankcyjnej pozwoliło na zamrożenie aktywów w wysokości ok. 13 mld zł.

Tzw. ustawa sankcyjna umożliwiła objęcie sankcjami - takimi jak np. zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych - osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi.

- Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, wykorzystanie mechanizmów zawartych w ustawie pozwoliło na zamrożenie aktywów w wysokości około 13 miliardów złotych - poinformował w Senacie wiceszef MSWiA.

Na liście sankcyjnej 15 osób i 34 firmy

Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia. Obecnie jest na niej 49 pozycji: 15 osób i 34 firmy. W czerwcu z listy wykreślono jedną osobę i jedną spółkę po tym, gdy objęto je takimi samymi sankcjami w ramach całej UE. Zgodnie z ustawą, polskie ograniczenia nie mogą powielać tych unijnych.

Reklama

Szefernaker przekazał w środę, że dotychczas osiem podmiotów złożyło wnioski do MSWiA o wykreślenie ich z listy sankcyjnej. Wszystkie zostały rozpatrzone negatywnie. Cztery osoby i czternaście firm objętych sankcjami zaskarżyło decyzję o wpisie na listę do sądu. Postępowania w tych sprawach toczą się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Wiceminister o efektach ustawy sankcyjnej mówił podczas senackich prac nad nowelizacją tej regulacji. Jak podkreślił, kluczowym znaczeniem noweli jest utrzymanie miejsc pracy i ciągłości usług świadczonych przez podmioty objęte sankcjami przy jednoczesnym uniemożliwieniu finansowania działań reżimów Rosji i Białorusi.

Możliwość powołania tymczasowego zarządu przymusowego w podmiotach, którym zamrożono środki finansowe

Nowela ustawy sankcyjnej - czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - i ustawy o KAS, którą Sejm uchwalił 7 lipca, stworzy możliwość powołania tymczasowego zarządu przymusowego w podmiotach, którym zamrożono środki finansowe, fundusze i zasoby gospodarcze, w celu ich zbycia lub przejęcia na rzecz Skarbu Państwa. Przejęcie będzie następować za odszkodowaniem, jednak środki z tego tytułu również będą zamrażane.

Procedowane zmiany wprowadzą też instrumenty, które zapewnią wsparcie finansowe pracownikom takich firm z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Na wtorkowym posiedzeniu nowelizację poparły senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i administracji. Zaproponowały do niej 19 poprawek o charakterze legislacyjnym. Senat nad nowelą i poprawkami będzie głosował pod koniec posiedzenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Szefernaker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »