Współpraca banków centralnych Polski i Ukrainy przedłużona. Limit transakcji to 1 mld dolarów

​Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy przedłużył umowę o linii swapowej na parze walutowej UAH/USD (hrywna/dolar) - poinformował w czwartek NBP. Maksymalna wielkość transakcji stanowi równowartość 1 mld dol. - dodał bank centralny.

"Informujemy, że 6 kwietnia 2023 roku Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy przedłużył umowę o linii swapowej na parze walutowej UAH/USD. Warunki umowy pozostaną niezmienione: maksymalna wielkość transakcji stanowi równowartość 1 mld dol." - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Jak dodał, zawarta 11 kwietnia 2022 r. umowa została przedłużona na kolejny rok, z możliwością ponownego przedłużenia.

"Wsparcie dla ukraińskiego banku centralnego"

W komunikacie przypomniano, że już pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Narodowy Bank Polski postanowił udzielić NBU linii swapowej do kwoty 1 miliarda dol. 

"Umowa o linii swapowej stanowi istotne wsparcie dla ukraińskiego banku centralnego, a jednocześnie pozwala ograniczyć negatywny wpływ wojny na stabilność systemu finansowego w Polsce i w regionie. NBP pozostaje w gotowości do podejmowania dalszych działań wspierających Narodowy Bank Ukrainy w nadzwyczaj trudnym dla Ukrainy momencie." - napisano.

Reklama

Dodano, że "choć NBU nie korzystał z tych środków, wsparcie ze strony polskiego banku centralnego stało się poduszką bezpieczeństwa dla ukraińskiego sektora finansowego."

NBP, zgodnie z Konstytucją RP, odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Czym jest swap walutowy?

Umowa obejmująca swap walutowy dotyczy wzajemnej wymiany walut. Umożliwia ona bankowi centralnemu danego kraju uzyskać finansowanie nominowane w walucie obcej, a więc pieniądz emitowany przez inny bank centralny. Umowa między NBP a NBU w praktyce oznacza, że bank ukraiński jest w stanie wymieniać hrywny na dolary amerykańskie. 

To dolary, a nie hrywny są w Ukrainie tą walutą, która jest bardziej przydatna, bowiem wymiana handlowa w rodzimej walucie ukraińskiej mogłaby być utrudniona. Klienci banków komercyjnych oczekują od nich częściej właśnie waluty amerykańskiej. Umowa obu banków centralnych pozwala zabezpieczyć ukraińskie rezerwy walutowe. Tym bardziej, że zaletą swapu jest uzgodniony terminowy kurs wymiany walut 

Zobacz również:


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | NBU | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »