Zmiany w prowadzeniu schronisk dla zwierząt

Całodobowa opieka nad zwierzętami będzie mogła być zapewniona poza godzinami pracy schroniska przez przyjęte w tym schronisku środki organizacyjne lub techniczne - reguluje nowelizacja rozporządzenia ws. utrzymywania schronisk dla zwierząt. Zmiany mają wejść w życie 27 stycznia 2023 r. W Polsce obecnie funkcjonuje ok. 230 schronisk dla zwierząt. 73 schroniska są prowadzone przez przedsiębiorców, 102 przez gminy, 42 przez organizacje ochrony zwierząt, a 10 wspólnie przez gminy i organizacje ochrony zwierząt.

Ważne zmiany w opiece nad zwierzętami od 27 stycznia 2023 r.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt z dnia 20 stycznia 2022 r., które ma wejść w życie 27 stycznia 2023 r. Rozporządzenie to wprowadziło szereg nowych wymagań, które muszą zostać spełnione, aby schroniska dla zwierząt mogły legalnie prowadzić swoją działalność.

Wymagania te dotyczą m.in. posiadanych przez schronisko pomieszczeń (w tym kojców i klatek), w których są utrzymywane psy i koty, przeznaczenia, minimalnych wielkości i odpowiedniego wyposażenia tych pomieszczeń oraz zapewnienia odpowiednio wyszkolonej obsługi, która zapewni opiekę utrzymywanym w schronisku zwierzętom. Każde schronisko dla zwierząt jest co najmniej dwa razy w roku kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Reklama

Zmiana przepisów była wynikiem kontroli prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną, jak również sygnałów napływających ze strony społecznej, które wskazują na nieprawidłowości w schroniskach dla zwierząt dotyczące m.in. utrzymywania zwierząt.

Po publikacji w Dzienniku Ustaw tego rozporządzenia "zaczęły napływać sygnały od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt, że w obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, związanej z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego, wybuchem wojny na Ukrainie, skokowym wzrostem cen energii i gazu oraz wysoką inflacją, nie są one w stanie spełnić niektórych wymagań tego rozporządzenia" - napisano w uzasadnieniu.

W szczególności zwracano uwagę na przepisy, które nakładają na schroniska obowiązek zapewnienia zwierzętom całodobowej opieki sprawowanej przez osobę przeszkoloną w zakresie postępowania ze zwierzętami oraz przepisów dot. zawarcia umowy o świadczenie usług z osobą, która odpowiada za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt oraz przepisów o ochronie zwierząt, posiadającą wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.

Całodobowa opieka nad zwierzętami

Projektowana nowelizacja dopuszcza, by całodobowa opieka była poza godzinami pracy schroniska zapewniona przez przyjęte w tym schronisku środki organizacyjne lub techniczne. Natomiast przepis dotyczący zawarcia umowy z osobą odpowiadającą za przestrzeganie przepisów weterynaryjnych ma być odsunięty w czasie o 12 miesięcy w stosunku do dnia wejścia w życie zmienianego rozporządzenia, tj. do 27 stycznia 2024 r.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 230 schronisk dla zwierząt. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Inspekcję Weterynaryjną, w 2019 r. 73 schroniska były prowadzone przez przedsiębiorców, 102 przez gminy, 42 przez organizacje ochrony zwierząt, a 10 wspólnie przez gminy i organizacje ochrony zwierząt.

Projektowana nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie z dniem 27 stycznia 2023 r.

(śródtytuły od redakcji)


PAP
Dowiedz się więcej na temat: inspekcja weterynaryjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »