Bezrobocie w lutym - trzeci spadek w historii

Opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny dane pokazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,5%. W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku oznacza to spadek o 1,7 p.p.

Zdaniem eksperta Work Service te dane na pierwszy rzut oka mogą cieszyć, bo bezrobocie systematycznie spada i osiąga historycznie niskie poziomy. Niestety dobra sytuacja na rynku pracy nie przekłada się na wzrosty zatrudnienia, ze względu na lawinowy wzrost wakatów w gospodarce.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez pracy jest 1,38 mln Polaków. Na przestrzeni ostatniego miesiąca odnotowaliśmy spadek liczby osób bezrobotnych o 13,7 tys. Jest to o tyle istotne, że z reguły w okresie zimowym stopa bezrobocia wzrastała.

Reklama

Dzisiejsze dane to dopiero trzeci taki przypadek od 1990 roku, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem bezrobocia w lutym. Jest to głównie efekt dobrej koniunktury na rynku pracy, która związana jest z rekordowymi poziomami zapotrzebowania na pracowników.

Z naszego raportu "Barometr Rynku Pracy" wynika, że już 32% firm planuje rekrutacje w najbliższych miesiącach i jest to najwyższy wynik od 7 edycji badań. W połączeniu z nadejściem wiosny i pojawianiem się prac sezonowych możemy spodziewać się dalszej poprawy na rynku pracy - komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

Dzisiejszy wynik może cieszyć, ale ostatnie dane Eurostatu wskazywały, że w Polsce nie odnotowujemy wzrostu zatrudnienia. Oznacza to, że spadek bezrobocia jest w dużej mierze wynikiem emigracji i negatywnych zmian demograficznych.

Głównym winowajcą stają się niedobory kadrowe, które powodują, że liczba nieobsadzonych miejsc pracy rośnie aż o 22% w ciągu roku. Już teraz w wielu branżach firmy mają problemy ze znalezieniem kandydatów, a dla wielu to hamulec do dalszego rozwoju.

Dlatego potrzebne są dziania aktywizujące zarówno długotrwale bezrobotnych jak i rzeszę osób biernych zawodowo. Z analiz Work Service wynika, że poza rynkiem pracy przebywa w tej chwili 2 mln Polaków, którzy mogliby stanowić potencjał kadrowy. Innym rozwiązaniem są ułatwienia w zatrudnieniu obcokrajowców. To oni mogą być ratunkiem dla polskiej gospodarki, w której zaczyna brakować rąk do pracy - dodaje Andrzej Kubisiak.

Pobierz: program PIT 2016

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »